Traktör, Tarım Makinası ve Çiftçilik Sitesi

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. Aktivasyon epostanız mı yok?

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

 


www.trakkulup.net www.trakkulup.net

www.trakkulup.net www.trakkulup.net

 Destekleme alamayan 85 bin çiftçiye ödeme yasağı kalkıyor0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

27 Haziran 2013, 22:38:41
Okunma sayısı 755 defa

Çevrimdışı Hermiyas

 • Genel Moderatör
 • *
 • Yaş: 41
 • Şehir: Konya

 • İleti: 6326
 • Konu: 3144

 • The quality is in the detail...

  • MuratDestekleme alamayan 85 bin çiftçiye ödeme yasağı kalkıyor
26 Haziran 2013 Çarşamba 09:00
Son Güncelleme: 11:36

Tarım destekleriyle ilgili idari ve adli soruşturmalar nedeniyle destekleme alamayan 58 ildeki 85 bin 361 çiftçiye ödeme yasağı TBMM'de bulunan Torba Yasa ile kalkacak.

 
ANKARA - Tarım desteklemeleriyle ilgili olarak devam eden inceleme, idari ve adli soruşturmalar nedeniyle destekleme alamayan 58 ildeki 85 bin 361 çiftçiye, destekleme ödemesi yapılmasının önü açılıyor.

Meclis Plan Bütçe Alt Komisyonu'nun çalışmalarını tamamladığı, Meclis kapanmadan önce temmuz ayının ilk haftasında yasalaştırılacak olan Torba teklifle, tarım desteklemeleriyle ilgili olarak devam eden her türlü inceleme, adli ve idari soruşturmalar sonuçlanıncaya kadar destekleme ödemelerinde yasaklar kaldırılacak. Böylece  destekleme mağduru 85 bin 361 çiftçiye ödeme yapılması sağlanacak.

Tarım Bakanlığı'nın verdiği bilgiye göre,  halen 85 bin 361 çiftçi üzerinde bir bloke bulunuyor ve bunlarla ilgili incelemeler Maliye Bakanlığı ile birlikte yürütülüyor. Bakanlık, sahte müstahsil makbuzu tanzim ederek çiftçiyi mağdur eden 266 firmayı tespit etti. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 2008 yılında 7 ilde 584 kişi, 2009'da 15 ilde bin 133 kişi, 2010'da 16 ilde 3 bin 144, 2011'de 18 ilde 4 bin 126, 2012'de ise 27 ilde 23 bin 770 kişi olmak üzere toplam 32 bin 757 kişi üzerinde Maliye Bakanlığı ile birlikte inceleme yaparak tamamladı. Tarım Bakanlığı yetkilileri söz konusu düzenlemenin 85 bin 361 kişinin mağduriyetini önlemek için yapıldığını belirterek, "Tarım desteklemeleriyle ilgili davalara Danıştay 10. Dairesi bakıyor. Danıştay 'çiftçinin sahte müstahsil belgesi verip vermediği tek başına yeterli değil, gerçek üretim yapıp yapmadığını inceleyin, gerçek üretim yapmadığını bir belge ile ispat edemezsen desteği ver' diyor. Yaptığımız yasa değişikliği yargı kararları ile de örtüşüyor" bilgisini verdiler.

Gerçek üretim yapanlar bu desteği geri alacak

Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı olmayan çiftçinin zaten desteklemeden yararlanamadığını hatırlatan Bakanlık yetkilileri, şu açıklamaları yaptılar: "Bu düzenleme sahte belge tanzim edenlerle ilgili bir düzenleme değil. Onlarla ilgili zaten suç duyurusunda bulunuyoruz, Maliye Bakanlığı takip ediyor bu firmalarla ilgili gereğini yapıyor. Biz sadece çiftçinin 5 yıl süre ile desteklemeden mağdur olmamasını ve gerçek üretim yapanların bu desteği geri almasını sağlayan bir düzenleme yapıyoruz."
 
"Tarım Kanunu'na geçici madde eklenmesini öngören hüküm şöyle: "Bu kanun uyarınca yapılan desteklemelerle ilgili olarak bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibariyle devam eden her türlü incelemeler veya adli ve idari soruşturmalar sonuçlanıncaya kadar destekleme ödemelerinin yapılmaması amacıyla konulan ödeme yasakları kaldırılır.

Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce desteklemelerden yararlanmak için başvuruda bulunduğu halde, herhangi bir nedenle desteklemelerden yararlandırılmayanlara veya yararlandıkları destekleme tutarları geri alınanlara, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 3 ay içerisinde başvurmaları Gıda, Tarım ve Hayvancılık  Bakanlığı tarafından yapılan incelemede bunların üretim yaptığının tespit edilmesi halinde bir defaya  mahsus olmak üzere hak ettikleri destekleme ödemeleri yapılır. Yapılan ödemelere faiz işletilmez, masraf veya ek ödeme adı altında herhangi bir ödeme yapılmaz."

04 Temmuz 2013, 09:40:39
Yanıtla #1

Çevrimdışı Hermiyas

 • Genel Moderatör
 • *
 • Yaş: 41
 • Şehir: Konya

 • İleti: 6326
 • Konu: 3144

 • The quality is in the detail...

  • Murat

Ynt: Destekleme alamayan 85 bin çiftçiye ödeme yasağı kalkıyor
« Yanıtla #1 : 04 Temmuz 2013, 09:40:39 »
Prim ödenekleri bloke olan çiftçilere müjde
29 Haziran 2013 Cumartesi 16:30
Bakan Eker, "İnşallah Meclis tatile girmeden 95 bin çiftçinin sorununu çözmüş oluyoruz" dedi.

ŞANLIURFA - Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, bir uygulama sebebiyle bazı çiftçilerin prim ödeneklerine bloke konulduğunu belirterek, "Şimdi onunla ilgili düzenleme Plan Bütçe Komisyonu'ndan geçti ve bu hafta içerisinde inşallah Meclis tatile girmeden 95 bin çiftçinin sorununu bu şekilde çözmüş oluyoruz" dedi.

Eker, Viranşehir ilçesinde düzenlenen toplu açılış ve temel atma töreninde yaptığı konuşmada, ilçenin geçmişte kamu hizmetlerinden yeterince yararlanamadığını ifade ederek, çalışmalarla bu eksikliğin giderildiğini söyledi.

Bölgede 1970’li yıllarda toprak reformu adı altında yapılan uygulamaların başarılı olmadığını ve haksızlıkların ortaya çıkardığını savunan Eker, Hükümet ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile Şanlıurfalının bu sorununu çözme yönünde adımlar attıklarını ve konuyla ilgili yasal düzenlemeyi yaptıklarını vurguladı.

Konuşmasında 55 ildeki 95 bin çiftçiye müjde veren Eker, "Bir uygulama sebebiyle çiftçi kardeşlerimizin prim ödeneklerine bloke konulmuştu. Şimdi onunla ilgili düzenleme Plan Bütçe Komisyonu'ndan geçti ve bu hafta içerisinde inşallah Meclis tatile girmeden 95 bin çiftçisinin sorununu bu şekilde çözmüş oluyoruz" diye konuştu.

"Siyaseti hizmet için yapıyoruz"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik ise verdikleri sözleri yerine getirmenin mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi.

Kentteki yatırımların devam ettiğini anımsatan Çelik, siyasetin hizmet işi olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Siyaseti hizmet için yapıyoruz. Onun için bütün Viranşehirlilerin bizi izlemesini istiyoruz. Laf-maf kolay, siyasette palavra kesersiniz, yapacağız edeceğiz… Ne yaptın be arkadaş, senin yapmaya takatın var mı? Yok. Mühim olan yapmak. İşte yıkma değil yapma anlayışıyla yola çıkan kadrolar olarak bugün nasıl 28 tesisi hizmete açıyor ve temelini atıyorsak inşallah bundan sonra söz verdiklerimizi, sizin taleplerinizi bir bir yerine getireceğiz."

Konuşmaların ardından 20 tesisin temeli, 8'inin de açılışı yapıldı.

Törene, Vali Celalettin Güvenç, AK Parti milletvekilleri Mehmet Akyürek, Seyid Eyüpoğlu, Kasım Gülpınar ile diğer ilgiler katıldı.

15 Ağustos 2013, 21:25:10
Yanıtla #2

Çevrimdışı FEHİM

 • Kıdemli Üye
 • *
 • Yaş: 46
 • Şehir: EDİRNE KEŞAN

 • İleti: 2080
 • Konu: 17

Ynt: Destekleme alamayan 85 bin çiftçiye ödeme yasağı kalkıyor
« Yanıtla #2 : 15 Ağustos 2013, 21:25:10 »
Verilen haber doğru suçsuz çiftçide af edildi suçluda af kapsamına girdi.bugün tarım ilçede öğrendim. ÇKS de işlemediği yeri bile beyan eden af kapsamına alınıp.2 Ağustos taki resmi gazetede yayınlanmış. böylece devlet tarafından suçun önü açılmış gibime geliyor.

17 Ağustos 2013, 17:03:48
Yanıtla #3

Çevrimdışı muratcan

 • Acemi Üye
 • *
 • Şehir: aksaray

 • İleti: 81
 • Konu: 13

 • sen hiç mutlu çiftçi gördünmü

Ynt: Destekleme alamayan 85 bin çiftçiye ödeme yasağı kalkıyor
« Yanıtla #3 : 17 Ağustos 2013, 17:03:48 »
ben tarla ekiyorum kira sözleşmem yok adam gidiyor çks sini yaptiriyor ben anlamiyorum adam yurt dışında soran eden yokmu nasıl iş

 

www.trakkulup.net

www.trakkulup.net

www.trakkulup.net