halimiz içler acısı çok vahim

18.02.2011
6,058
1,598
sivas

bu resim almanya berlin yakınlarında bir yer google earth tanöylesine ekran resmi aldığım bir yer adamlarda ne araziler var tabi alırlar 300 400 hp lik traktörler devasa biçerdöverler 22 24 sıralı sılaj makinaları 30 40 tonluk remorkalr biz ise 80 90 hp lik traktörler 120 hp alsak bile büyük geliyor
çif sıralı sılaj makinası bile yetiyor 10 tonluk remorku alsak büyük mü olur küçü mü olur hesapları yaparız

sadece bir tarla 690 dekar ve etrafında böyle yüzlerce binlerce böyle tarlalar var ve hiç bir şekilde rampa eğim yükselti ne derseniz diyin hiç biri yok ve rakım sadece 146 metreler ile ölçülüyo ben bundan sonra tarıma hiç bir şekilde yatırım yapmayı düşünmüyorum buraları gördükten sonra tarla almak için bizim oralarda para vermek akıl karı değilmiş...bizim oraların rakımı en düşük ter 1650 mt

vah halimize vah birde en pahalı mazot bizde en çok zamazingo bizde çks adı altında tarlalaların vergsi bizde kdv adı altında aldıkları tarım alet ve ekipmanlarının en ağırı bizde vah bize bize vah boşa sallıyoz kürekleri ağlayasım var :( :( :( :( :( :( :( :( :( : ' ( : ' ( : ' ( : ' ( : ' ( : ' ( : ' ( : ' (

bu devlete öok küfür edesim var ama etmiyorum bizim vatanımız cennet miş o yüzden küfür edilmez bu devlete cennet vatanda bize cehennem yaşatıyorlar daha ne olsun cehennemide gördük burası cennetse resimdeki gibi yerler neresidr acaba cennetinde mertebeleri var ya hani demmekki biz en alt mertebedeyiz..bizimkisi cennet ise cehennem neresi acaba ....

Ynt: halimiz içler acısı çok vahim

eline sağlık muzaffer bizlerde elimizdekilerle yetimeye çalışıyoruz işte çiftçiliği bu adamlar böyle büyük arazilerde ve son sistem teknolojilerle yapıyorlar ........ bizlerde bakmakla yetiniyoruz işte

güzel paylaşım ve tam isabet bir konuya değinmişsin bizim türkiyede bu çok zor türk çiftçisi haset adam bizim topraklarda yapmaya kalksan bu toprak reformunu yok sana iyi yer denk geldi bana kötü yer düz ovada başarılı bir çalışma olur ama toprak yapısı çok değişken ve yarı düz yarı engebeli arazilerde bu çok zor iş gerçekden

bizim ülkenin şartlarını bildikleri için kimse gelipte tarım şirketi kurupta trilyonlarca para harcayıpta kazanamayacağını bildiği için kimseye dokunmuyorlar yoksa şimdiye bize tarımıda tarlayıda bırakırmıydılar...onlar işini bilir o yüzden uğraşmıyorlar

trakyada şirketler cok büyük araziler topladı
şimdiye kadar 2. kişilere yerler işletildi arazi bütünleştirme trakyada bitsin ne şirketler olucak tarım üzerine
bi kaç bin dönümlük arazilerden bahsetmiyorrum sadece bölge içlerinde binlerce dönümlük araziler
en büyük alıcı Fırat plastiğin sahibi - ortağı olduğu söyleniyor
expertis görevini yapan kişi sayıyodu şu köyden 1300 dönüm şurdan 700 - 2000 .. vs
bazı parçaları kendi traktörleri işlemeye başladı ama kar elde etmeleri cok zor yetiştirdikleri ürün belli
tarım mı yaparlar devletle arazi takasına mı girerler zamala görücez

Ben dün Amerika tarlalarına baktım uydu görüntülerinden. Bütün tarlalar 1 km genişliğinde ve daire şeklinde. Yani yuvarlak... Adamlar binlerce bu şekilde arazi yapmışlar. Üstelik dev araç parkları var.

Bu günlerimize şükür, artık traktör ve akipman da bulmak kolay ülkemizde. Turgut Özal ticareti Türk halkına serbest bıraktı. Ülke belirli iş adamlarının ve askerin elindeydi. Bir araba almak için örneğin Tofaş Serçe veya Renault.... Önce yazılıyordun parasını ödüyordun 3-4 sene bekliyordun öyle çıkıyordu.

Bu günlerimize çok şükür.....

ENES4422 link=topic=60730.msg666768#msg666768 date=1355734121' Alıntı:
Ben dün Amerika tarlalarına baktım uydu görüntülerinden. Bütün tarlalar 1 km genişliğinde ve daire şeklinde. Yani yuvarlak... Adamlar binlerce bu şekilde arazi yapmışlar. Üstelik dev araç parkları var.

Bu günlerimize şükür, artık traktör ve akipman da bulmak kolay ülkemizde. Turgut Özal ticareti Türk halkına serbest bıraktı. Ülke belirli iş adamlarının ve askerin elindeydi. Bir araba almak için örneğin Tofaş Serçe veya Renault.... Önce yazılıyordun parasını ödüyordun 3-4 sene bekliyordun öyle çıkıyordu.

Bu günlerimize çok şükür.....

Bazı bölgelerde yuvarlak tarlalar var genelde kurak yerlerde Pivot sulama sistemi kullandıkları için. Onun dısşında arazileri büyük binlerle ifade ediliyor parseller. Amerikada 1800 000 çifçi var ortalama da 2 000 dekara yakın arazi düşüyor çifçi başına.

Bu günlerimize çok şükür....

Arkadaş halimize şükür o ayrı ama araba edindik,traktör edindik ama deposunu dolduramıyoruz. oda ayrı bir konu.

güzel konu fazla uzaga bakmaya gerek yok izmir adana gibi yılda 2-3 ürün alan yerlerle bile rekabet edemeyiz. avrupa sistemi çoktan kurmuş küçük tarla ve küçük çifçi işi bitmiş türkiye de 10-15 yıl sonra anca bu sistemi yakalar . hep söylüyorum 10-15 yılda küçük çifçi bitecek büyük çifçi ayakta kalacak bu sürede devlet destek falan vermez verirse hep aynı kalır 5 dölüm bugday eken köyü bekler . çifçi nüfüsü avrupadan çok fazla avrupada %5 nüfüs çifçilik yapıyor bizden iyi verim alıyor . bizde nüfüsün % 30 ve daha fazlası çifiçi büyük bi kesim sanayi ye geçmek zorunda

Bizler düşmüşüz ekmek derdine.
Ülkemizde profesyonel anlamda kaç kişi çiftçilik yapabiliyor.
Atarız tohumu toprağa, Allah ne verirse şükrederiz.
4 mevsim yaşarız, tarım ülkesiyiz, ama halen atadan bildiklerimizle çiftçilik yaparız.
Kendi kendimize denemeler yaparız.
Bu yıl falan buğdayı deneriz (duymuşuzdur bir yerden iyi verim veriyordur diye),
Olmadı, ertesi yıl yine aynı şey. (yine duyarız bir yerden falanca buğday çeşidi iyi verim veriyordur diye),
Sorarız birbirimize, kaç kg gübre attın diye. Sonra da deriz ki ben şu kadar attım, ya da atacağım.
Daha yaz yaz bitmez.
Öncelikle Devletimizin güçlü Tarım Politikası olmalı.
Yoksa kaderimizle baş başayız.
Çiftçinin karnını yarmışlar, 1 maşallah çıkmış, 39 inşallah.
Saldım çayıra mevlam kayıra....

hasanfuat link=topic=60730.msg666670#msg666670 date=1355703557' Alıntı:
trakyada şirketler cok büyük araziler topladı
şimdiye kadar 2. kişilere yerler işletildi arazi bütünleştirme trakyada bitsin ne şirketler olucak tarım üzerine
bi kaç bin dönümlük arazilerden bahsetmiyorrum sadece bölge içlerinde binlerce dönümlük araziler
en büyük alıcı Fırat plastiğin sahibi - ortağı olduğu söyleniyor
expertis görevini yapan kişi sayıyodu şu köyden 1300 dönüm şurdan 700 - 2000 .. vs
bazı parçaları kendi traktörleri işlemeye başladı ama kar elde etmeleri cok zor yetiştirdikleri ürün belli
tarım mı yaparlar devletle arazi takasına mı girerler zamala görücez
Doğru diyorsun abi bende Kırklareliliyim mühendisim aynı zamanda Fırat plastiktede çalıştım.Sahibi Nevzat Demir Trakyada oldukça büyük araziler topluyor.Oğlu genelde tarım işlerini takip ediyor, daha ozaman 30-40 kişi gözüküyordu tarım bölümünde istihdam edilmiş şu an kaçtır bilmem ama.'Bu fabrika hergün 100-300 dekar arazi alıyor Trakyadan'diye söylüyordu muhasebedekiler.Tekirdağı filan biliyordum da en son bayramda duydum ki Lüleburgaz Kırklareli civarlarına kadar gelmişler çiftçi tarla alamamaktan şikayetçi en basit hesapla 20-25 seneden aşağı benim malım diyemiyorsun tarlaya anlıyacağınız Trakyada durum daha da vahim ...

Allah satmak zorunda bıraktırmasın inşaallah. Geçmişte de yazdım tarlasını konut yapımı için satanlara bile karşıyım... Ama Trakya ' da durum vahim. Çatalca ' dan başlayarak sermaye kendine yeni oyuncak bulmuş maalesef, akmaz, kokmaz, bozulmaz, garanti yatırım aracı tarla. Bugün al 10 sene sonra toplu konuta sat, lojistik firmalarına sat. Hızlı tren onaylansın vay Edirnenin haline. Talan edecekler bugünkünden kat kat fazla taleple. Üzgünüm.

Babamlar İstanbula gelmiş bizim kölelik 35 yıl önce başlamış ama bu gidişte Trakyada kalan insanını köle yapıcaklar herkez fabrikada-tesiste onlara çalışçak direnenlerde büyük balık küçük balık misali ya büyüyecek ya yok olucak gidişat böyle gözüküyor.

şuan tarımsal nüfus oranı yüzde 26-27 civarı. avrupa birliği uyum yasaları içinde bu oran %14-15 lere düşecek önümüzdeki yıllarda. o yüzden küçük çiftçinin işi çok zor, hepimizin işi çok zor.