koyunlarda sorgun deneyimi oolan var mı

Sevgili Arkadaşlar...

Geçtiğimiz yıl çiftliğimin yakınında bir alana (3 dekar kadar) ikinci ürün olarak mayıs sonu gibi sorgun sudan otu ektim. Çok hızlı bir şekilde bitkiler büyüdü ve 40-45 günde ilk biçim aldım ve 3 ayda 4 metre ortalama boylandılar. ihtiyacım kadarını hergün kesip parçalayıp büyükbaş hayvanlarıma afiyetle yedirdim. Çok severek iştahla yediler. Silajın olmadığı dönemde danalar için çok ekonomik bir yiyecek elde etmiş oldum. Bu sene yine yakın tarlama sorgunu ekeceğim. Sorum şu ihtiyaç anında küçük baş hayvanlarda sorgunu parçalayıp versem olur mu? deneyimi olan var mı? Varsa deneyimlerini rica.

Resimler ve ekler

• FullSizeRender (4).jpg
    FullSizeRender (4).jpg
    3.4 MB · Görüntüleme: 186
  • FullSizeRender (2).jpg
    FullSizeRender (2).jpg
    4.2 MB · Görüntüleme: 166
  • FullSizeRender (4).jpg
    FullSizeRender (4).jpg
    3.4 MB · Görüntüleme: 168
  • FullSizeRender (2).jpg
    FullSizeRender (2).jpg
    4.2 MB · Görüntüleme: 165
  • FullSizeRender (4).jpg
    FullSizeRender (4).jpg
    3.4 MB · Görüntüleme: 170
  • FullSizeRender (2).jpg
    FullSizeRender (2).jpg
    4.2 MB · Görüntüleme: 162
Ynt: koyunlarda sorgun deneyimi oolan var mı

Süt inekleri, besi hayvanlarının ve küçükbaş hayvanların beslenmesinde en değerli ve en yüksek verimli bitkidir

40 günde biçime gelir ve 6-7 biçim alınır

12-16 ot verir

SORGUM SUDAN OTU TOHUMU

Dekara, dönüme yeşil ot verimi 12-16 ton

Soğuğa ve sıcağa dayanıklı

Yılda 6-7 biçim alınır

100-120 cm boy yapar

Ekimden 40 gün sonra biçime gelir

Sorgum Sudanotu melezi hayvan yetiştiricilerince, yüksek verimi ve hızlı gelişimi nedeniyle tercih edilmekte

1. Üründe toprak ısısı 16- 18 C olduğunda ekilmelidir. 2. Üründe ise buğday ve arpa hasadından sonra ekilir
Ekim derinliği 3- 4 cm olmalıdır

Dekara sulu koşullarda kullanılacak tohum miktarı 4 KG dır

foktay57 link=topic=82506.msg982006#msg982006 date=1426421165' Alıntı:
Süt inekleri, besi hayvanlarının ve küçükbaş hayvanların beslenmesinde en değerli ve en yüksek verimli bitkidir

40 günde biçime gelir ve 6-7 biçim alınır

12-16 ot verir

SORGUM SUDAN OTU TOHUMU

Dekara, dönüme yeşil ot verimi 12-16 ton

Soğuğa ve sıcağa dayanıklı

Yılda 6-7 biçim alınır

100-120 cm boy yapar

Ekimden 40 gün sonra biçime gelir

Sorgum Sudanotu melezi hayvan yetiştiricilerince, yüksek verimi ve hızlı gelişimi nedeniyle tercih edilmekte

1. Üründe toprak ısısı 16- 18 C olduğunda ekilmelidir. 2. Üründe ise buğday ve arpa hasadından sonra ekilir
Ekim derinliği 3- 4 cm olmalıdır

Dekara sulu koşullarda kullanılacak tohum miktarı 4 KG dır

sorgum hakkında güzel bilgiler vermişsiniz teşekkür ederim. acaba su isteği hakkında bilgisi olan varmı iç anadolunun yağışı normal olan bir yerinde örneğin yozgatta susuz arazide kaç biçim alınır iki biçim olsa bile benim için yeterli.

Marmara bölgesi yağışları geçen sene yeterli oldu bana... ikinci ürün ektiğim için tam bitiremeden tarlayı sürmek zorunda kaldım. haziran ayında ektim. Ekim ayında 4,5 metrelik saplar vardı hala tarlada idi... dipte 15 cm bırakarak ilk kestiklerim ise 1 metrenin üstünde idi. Bence özellikle ikici ürün olarak piyango bir bitki.

BAKIM ve YETİŞTİRİCİLİK:
Sulama verimi büyük ölçüde arttıracaktır. En az, her biçimden sonra 1 kez sulanmalıdır. Mümkün olduğu durumlarda biçimden sonra 25kg/da Amonyumnitrat atılarak sulama yapılabilir. Kuraklığa yüksek derecede tolaranslıdır. Fakat yüksek ot verimi ve kalitesi açısından sulanmalıdır. Sorghum sudan otu melezi, sorghum’dan daha yüksek ot verimine sahip, beslenme açısından sudan otundan daha kalitelidir. Aynı zamanda daha hızlı bir gelişim göstermekte, ekimden 40 – 45 gün sonra biçime gelebilmektedir. Biçimler ideal olarak 100-120 cm boylandığında yapılmalıdır ve en az 5 cm anız bırakılmalıdır. Biçim zamanı geciktikçe otun besin değeri düşmektedir. Sindirilebilirliği azalmaktadır. Her biçim için 1,5-2 ton/da yeşil ot verebilmektedir