Besi çiftlikleri birer birer satılıyor

Besi çiftlikleri birer birer satılıyor
Dinçer GÖKÇE-hurriyet.com.tr/EKONOMİ
22 Ağustos 2013

Sıfır faizli kredilerle kurulan çiftlikler kapanma noktasına geldi. Çok sayıda çiftlik sahibi kredilerini ödeyemiyor. Ankara merkezli bir şirketin ise, mali zorluk içindeki çiftlikleri satın aldığı öğrenildi. Şirketin sahibi Sedat Güleçyüz, 30’a yakın çiftlik sahibinin kendilerine teklifte bulunduğunu söyledi. Şimdilik 4 çiftlik satın aldıklarını söyleyen Güleçyüz, Avrupalı yatırımcılar ile ortaklığa gidebileceklerini aktardı.

2010 sonunda verilmeye başlayan “sıfır faizli” krediler ile yüzlerce yeni çiftlik kuruldu. Bu tesisler için 3 milyar liralık kredi kullandırıldı. Ancak, girdi fiyatlarında önlenemeyen yükseliş, yurtdışında alınan hayvanların pahalı oluşu ve tecrübesizlikler, çok sayıda işletmeyi kapanma noktasına getirdi.

Hürriyet Dünyası’nın geçtiğimiz günlerde gündeme getirdiği konu ile ilgili birçok çiftlik sahibi, batak durumda olduklarını, çiftliklerini satmak istediklerini ifade etmişti.

KREDİ İLE HAYVANCILIĞA GİRENLER PİŞMAN OLDU

Sektörde ardı sıra olumsuz haberlerin geldiği bir süreçte Ankara merkezli Agroplus şirketinin, mali zorluk içindeki çiftlikleri satın almak için çalışmalar yürüttüğü anlaşıldı. Şirketin Genel Müdürü Sedat Güleçyüz, 2 yıl kadar öncesine kadar, sektörde güçlü bir tedarikçi olarak rol aldıklarını, 7 bin kadar damızlık düvenin ithalatını yaptıklarını söyledi. Güleçyüz, getirdikleri hayvanların 30 kadar çiftliğe dağıttıklarını söyledi.

SATILIK ÇİFTLİK FURYASI
Dağıttıkları hayvanlardan 1000 kadarının telef olduğunu söyleyen Güleçyüz, “Birçok çiftlikteki durumun içler acısı. Hayvanlar yanlış beslemeden, tecrübesizlikten ölüyor” dedi. Güleçyüzç, çok sayıda çiftliğin satışa çıkarıldığını “Herkes çıkmak istiyor” sözleri ile ifade etti. İnternet üzerinde satışa çıkarılan çiftlik sayısının 1000’e yakın olduğu anlaşıldı. İcraburada.com sitesinin verilerine göre ise 10 çiftlik icradan satış için gün bekliyor.

ÇİFTLİKLER SATILIĞA ÇIKARILDI

Güleçyüz, sektörde işlerin kötüyü gittiğini ifade ederek “Sektörel iflas yaşanabilir” iddiasında bulundu. Güleçyüz, mali zorluk yaşayan ve tecrübe sorunu

yaşayan birçok çiftliğin olduğunu ifade ederek şimdiye dek 4 çiftliği satın aldıklarını söyledi. Kimi durumlarda aldıkları çiftliklerin borçlarını üstlendiklerini, kimi durumda da anlaştıkları bedel üzerinde ödeme yaptıklarını kaydetti. Güleçyüz, Çorum’da 120 büyük baş 1000 küçükbaş hayvanın bulunduğu çiftliği satın aldıklarını söyledi. Yine Elazığ’da 200 ve 600 büyük baş hayvanın bulunduğu iki çiftliği satın aldıklarını söyledi.

30 ÇİFTLİKTEN ' BİZİ ALIN ' TEKLİFİ

Güleçyüz, 30’a yakın çiftliğin kendilerine teklifte bulunduğunu ifade ederek “Avrupalı firmalar ile temastayız. Aldığımız çiftliklerde onlarla da ortaklık yapabiliriz. Türkiye bu konuda önemli bir üs olarak görülüyor. Irak ve Körfez ülkelerine hayvan satışı için değerlendirilebilmek isteniyor.

Ynt: Besi çiftlikleri birer birer satılıyor

Bizde de görünüyor bu tür satılık çiftlikler.
Hayvan ithal, yem dışarıdan, sermaye bankadan, bazılarında işletmeyi çalıştıracak bilgi tecrübe hiç yok.
Bakıyorsun işletmede hiç depo namına bir şey yok, bittikçe alacak yemi . Besicilik yapacakta para kazanacakmışşşşş.

Sektörü bilmeyen , başında kendi durmayan , yeterli miktarda toprağı , sulak arazisi olmayan bir tarım işeltmesinin mevcut şartlarda varlığını devam ettirmesi gerçekten zor.
Bu tarz işletmeleri teşvik yerine , başımızdaki büyükler , mevcut aile işletmelerini bir miktar daha büyütmeyi başabilseler ülkemiz için daha hayırlı olacak. Bizde genelde işletmeler maximum 30 baş hayvana kadar bu sayının üzerine çıkabilen etrafımızda çok az , ancak kalabalık evinde 2 nesil çalışabilen insanlar bulunan aileler bu rakamın üzerine çıkabiliyor. Aileler geleneksel yönetemlere göre inşa edilmiş , yemlemesi taşıma ile yapılan , gübresi el arabası ile uzaklaştırılan , samanı sırtla taşınabilen işletmelerde ancak bu rakamlara ulaşabiliyorlar.
Yeni yöntemlere göre inşa edilmiş bir ahır ve çevre birimleri olsa , aynı sayıda kişiden oluşan bir aile belki 100-150 hayvana rahatlıkla bakabilecek. Gübre uzaklaştırması makina ile olan , yemlemesi uygun araç ile yapılan , vb işlerin yapılması için makina gücünden yararlanılan modern aile işletmelerine ihtiyacı var bu ülkenin. Yoksa büyük şirketlerin , parası olan insanların bu tür işlere girip sayıları binleri bulan hayvan bakan işletmeler kurtaramaz bu ülkeyi. Çünkü onlar bizim gibi hayvanı sevemez , bizim gibi bu işlere gönülden bağlı olamaz. Veteriner olmadan hayvana yaklaşamaz.

arkadaslar bende kurmak ıstedım bır cıflık cok degıl 30 basla baslayım dedım bana vermedıler kredı yılardır bu hayvancılıgın ıcınden gelıyorum eger gırdının suan %80 sen uretemezsen batmaya mahkumsun baska cıkıs yolu yok ben 30 basla baslamak ıstıyordum cunku sıkınrıy agırmeden bende 250 donum sulu arazı var kurular harıc benı ıdare ederdı kısmetmıs yapacak bısey yok

ömer sağlam link=topic=67577.msg767892#msg767892 date=1377173249' Alıntı:
arkadaslar bende kurmak ıstedım bır cıflık cok degıl 30 basla baslayım dedım bana vermedıler kredı yılardır bu hayvancılıgın ıcınden gelıyorum eger gırdının suan %80 sen uretemezsen batmaya mahkumsun baska cıkıs yolu yok ben 30 basla baslamak ıstıyordum cunku sıkınrıy agırmeden bende 250 donum sulu arazı var kurular harıc benı ıdare ederdı kısmetmıs yapacak bısey yok
250 dönüm sulu arazi varsa problem yok demektir.

ömer sağlam link=topic=67577.msg767892#msg767892 date=1377173249' Alıntı:

Hocam sen yanlış yapmışsın :D Müdürle bir yemek ye istersen :D Şaka bir yana ev vs. gibi taşınmazlar istiyorlar. Ama süt değil besi yapıp yemini kendin üretirsen 30 baş için çok bir şey gerekmeyebilir, azla başla çoğaltarak kendi paranla yap derim ;)