Muhtar ve ya azalardan mera ile ilgili yardım talebi

Merhaba,

Köydeki bir tarlamizin koyun ana yoluna olan mesafesi 10 metre. Tarlanin yola olan cephesi 42 metre. Tarlanin sınırı ile yol arasındaki mesafe mera olarak görünüyor. Tarla yoldan yaklaşık 1 mt daha yüksekte ve aşağı doğru bir meyili var.

Biz de tarla ile yol arasındaki meranin toprağını tarlaya doğru çekerek tarladaki meyili azaltmak ve tarlalayi biraz daha duzlestirmek istiyoruz.

Sizce bunu yapmamizin kanunen bir sakıncası var mı ya da bu işi hangi merciden izin alarak nasıl yapabiliriz, nasıl bir yol izlemeliyiz?

Teşekkürler.

Ynt: Muhtar ve ya azalardan mera ile ilgili yardım talebi

Köy kayıt defterleri kalktı...
mal Müdürlüğüne gidip konuyu oradaki bilgisayar ekranından yetkilisine anlatacan..
Eğer satışa uygunsa orayı o şekilde alıp..
tapuya gider tapu parsel birleştirme ile tarlana katarsın..
aksi halde bu kimsenin izniyle olacak iş değil..
karayolları tarım il v.s onayı lâzım..

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=84793.msg1013132#msg1013132 date=1436654132' Alıntı:
Köy kayıt defterleri kalktı...
mal Müdürlüğüne gidip konuyu oradaki bilgisayar ekranından yetkilisine anlatacan..
Eğer satışa uygunsa orayı o şekilde alıp..
tapuya gider tapu parsel birleştirme ile tarlana katarsın..
aksi halde bu kimsenin izniyle olacak iş değil..
karayolları tarım il v.s onayı lâzım..

Peki bu işi kimseye sormadan ve ya izin almadan yapsak, koyden herhangi biri şikayet ederse nasıl bir ortaya çıkar.

Sonuç olarak merayi ekmeyecegiz ya da bina gibi bir şey yapma yacagiz sadece 10 mt eninde 42 metre genislugindeki mera toprağıni yaklaşık 1 metre derinliğe inerrk tarlanin üzerine çekeceğiz

wallace22 link=topic=84793.msg1013167#msg1013167 date=1436691489' Alıntı:
Peki bu işi kimseye sormadan ve ya izin almadan yapsak, koyden herhangi biri şikayet ederse nasıl bir ortaya çıkar.

Sonuç olarak merayi ekmeyecegiz ya da bina gibi bir şey yapma yacagiz sadece 10 mt eninde 42 metre genislugindeki mera toprağıni yaklaşık 1 metre derinliğe inerrk tarlanin üzerine çekeceğiz
kimseye sormadan olmaz abi şikayet gelirse sorun yaşarsın. Köy muhtarı ve koylulerin haberdar olması gerekir.koylulere durumu anlatnan gerekir.

wallace22 link=topic=84793.msg1013167#msg1013167 date=1436691489' Alıntı:

bana kalırsa en kısa yol senin dediğin gibi..
lakin kimseye,yola ,devlete bir zararın yoksa kendi yararın
için yap.
kimseyede haber verme.. yaptırmazlar..
sonradan şikayet eden olursa en fazla ecrimisil denilen
küçük bur vergi ödersiniz..

O toprak zaten eskiden sizin tarladaymis zamanla meraya kaymis, siz eski haline duzeltiyorsunuz gibi geldi bana :) Mera olarak tescil edilmisse hazineden satisi icin basvuru da yapilamiyor.

Vasfı mera olan alanda bu işlemi yapamazsın. Kanun bu konuda çok katıdır. Her hangi bir şikayet durumunda çok sıkıntı çekersiniz. Ayrıca kalitesini bilemiyorum ama bir mera örtüsü öyle 3-5 yılda oluşamaz. Çok uzun zaman gerekir ki hiç bir şekilde yapısının ve dolayısıyla bitki örtüsünün değişmemesi istenir. Lakin ben hazine arazisi olan araziler içinde mera dendiğini bildiğim için bir vasfına baktırın. Hazine arazisi ise satın alabilirsiniz. Mera ise vasıf değişikliği yapılmadan hiç bir tesis veya işlem yapamazsınız.