Almanya'da İkinci El Traktör Fiyatlarını Görünce Şaşırdım Kaldım

S.a. Öncelikle forumda yeniyim.Bugün gezinirken dedim ki bi almanyada ikinci el tratör fiyatlarına bakayımda bi siteye girdim http://autoline.com.tr/s/Almanyadan-tarim-makineleri-tekerlekli-traktor--c12tk2474cntDE.html?page=3 yok böyle fiyatlar adamlar bizim hayal edemiyecegimiz traktörleri bile sudan ucuza adeta satıyorlar. fendt 936 sadece 75.000 euro ben daha gecen senelerde sıfır bır 60 lık traktor aldım 60 bın lıraya adamların kuru euro oldugunu hesaplarsak sonucta orada yasayan herkes euro ıle hesap kıtap ıslerını goruyor ıcımden dedım kı sımdı almanyada yasamak var ben 60 bg traktore vercegım bu fıyata almanyada olsam alırdım su fentı http://autoline.com.tr/sf/tarim-mak...lrad-VARIO-Traktor--15100117170297092600.html omur boyu bır daha arkama bakmazdım yazık halımıze hakketten bız burada cıftcılık yapmaya calısıyoruz zor zanaat adamlar bu makınelerle bu fııyatlarla resmen baska bı boyutta yasıyorlar cok uzuluyorm halımıze

fent 936 vario sadece 75.000 avro orada yasayan bırı ıcın hıc fıyatına http://autoline.com.tr/sf/tarim-mak...lrad-VARIO-Traktor--15100117170297092600.html

Abi yanlis hatirlamiyosam bi resim vardi secim zamani asgari ucretle alakali. İsvicreydi sanirim orsa asgari ucret yine yanlis hatirlamiyosam 3 bin kusur euro ticari sinif bi arac mesela bipper tepe diyelim orda 30 bin euro simdi duz mantikla asgari ucretli bi adam isvicrede bu arabayi bir yil calisip alirken bizim burda ayni arabayi almak icin ne yapmamiz lazim ? Bankadan kredi kullan 40 binlik araba olsun sana 55 bin. Sonra sen 1 lira maasla odemeye basla bakam ;)

O ilanda bir yanlışlık var. Belki leasing borcuyla birlikte devredecektir. Fiyatlar Türkiye kadar olmasa da yüksek. İlanları yüksekten düşüğe sıraladığınızda açıkça belli oluyor. Türkiye'nin vergi sistemi ve insanların vergi algısı değişmedikçe yüksek fiyatlara mecburuz.

46 000 avro jd 7530 premium http://autoline.com.tr/sf/tarim-mak...DEERE-7530-Premium--16011912374130815200.html
su fıyatlara bak ya adamların parasıda degerlı vergı sıstemlerıde cok ıyı 1tl =3.3 euro su anda bız neden ezılmeyelım kı su anda mesela ısvıcrede asgarı ucret 3500-4000 euro cıvarında adam yaklasık 1-1.5 yıl calıstıgında bu traktoru alabılıyor ama bız bu traktoru almak ıcın yaklasık 10 sene felan calısmamız lazım (asgarı ucret bazında hesaplarsak 1300tl asgarı ucret)

Ya bazen düşünüyorumda oradakı ınsalar ınsanda Türkiyede yasayan ınsan ne oluyor _?

Ederi etkileyen en önemli faktörlerden birisi arz-talep dengesi. Şimdi bir yerde insana rağbet/talep fazla ise orada verilen değerde o nispette artar. Üretime verilen değer yüksekse bu konuda kullanılan enstrümanlarada ulaşım ( o değere verenler tarafından ) aynı oranda kolaylaştırılır.

Bir fabrika düşünün traktör fabrikası olsun. Üretim esnasında iş kazası sonucu bir can kaybı olsa o kişinin yakınları binbir engeli aşıp dava açar, sabırlı bir bekleyiş sonunda işçinin "bir kusuru" yoksa bir hadi iki olsun traktör parası tazminat alır.

Fabrika ya Avrupa ülkelerinde ise durum ne olur? Kısa bir süreç sonunda "amasız" esaslı bir tazminat.

Hal böyle olunca traktör ve insanların piyasası ülkeden ülkeye değişiyor.

Ederi etkileyen en önemli faktörlerden birisi arz-talep dengesi. Şimdi bir yerde insana rağbet/talep fazla ise orada verilen değerde o nispette artar. Üretime verilen değer yüksekse bu konuda kullanılan enstrümanlarada ulaşım ( o değere verenler tarafından ) aynı oranda kolaylaştırılır.

Bir fabrika düşünün traktör fabrikası olsun. Üretim esnasında iş kazası sonucu bir can kaybı olsa o kişinin yakınları binbir engeli aşıp dava açar, sabırlı bir bekleyiş sonunda işçinin "bir kusuru" yoksa bir hadi iki olsun traktör parası tazminat alır.

Fabrika ya Avrupa ülkelerinde ise durum ne olur? Kısa bir süreç sonunda "amasız" esaslı bir tazminat.

Hal böyle olunca traktör ve insanların piyasası ülkeden ülkeye değişiyor.

3. dünya ülkesi olmak cok zor gercekten cok zor gunler bızı beklıyor gıbıme gelıyor ama hakkımızda hayırlısı türk milletinin ve türk çiftçisinin

Bizim vergi sistemi değişmedikçe. Yani devlet halkını kazanç kapısı olarak değil de insan olarak görürse bizim de Fendt traktörümüz olabilir. Devlet kendine vergilerden başka gelir sağlamalı. Halkın omuzlarından inmeli. Şunu hatırlamak lazım halk için mi devlet, yoksa devlet için mi halk? Sizce hangisi?

Şunu da eklemek istiyorum Almanya'da halk için devlet var. Biz de devlet için halk var. Bu anlayış değişirde demokratik bir ülke olursak hepimiz kaliteli traktörler ekipmanlar kullanırız. Yaptığımız tarımın hakkını veririz. Adamlar o topraklarda dekardan 700 -800 kg alırken iklim şartları son derece uygun olan ülkemizde ortalama 260 kg.

Son düzenleme:
Abilerim her şey gözüktüğü gibi değil...o fiyat'da kesinlikle yanlışlık var...ben Almanya'da yaşıyorum boş bulunduğum zamanlarımı genelde çiftliklerde geçiririm bu konu başlığını görünce yazma gereği duydum. Demek istediğim belki Türkiye'den Avrupa'ya bakış çok iyi görülebilir ama ne yazık ki öyle değil...75 bin Euro değil o Fendt'in piyasa değeri şuan 130 bin euro cıvarıdır, ama unutmayalım sıfır fiyatı burda'da 250 bin Euro cıvarı yani sıfır Traktör Fiyatlarında değişen hiç bir şey yoktur.
Yalnız o Fendt'i burdada almak o kadar basit değildir hatta çoğu çiftçiler için imkansız...Sütün litresi 25-30 cent(yaklaşık 90 kuruş) cıvarı, buğdayın arapanın tonu sezonda 160-180 euro (500-600 Tl) iken, zor gibi geliyor...

*umarım yazdıklarım yanlış anlaşılmaz, ben bur da Almanyayı savunmadım sadece konuya başka açıdan görüşümü belirttim.

Saygılarımla
Bol ve Bereketli Yıllar dilerim :)

• Beğen
Tepkiler: Hermiyas
Abilerim her şey gözüktüğü gibi değil...o fiyat'da kesinlikle yanlışlık var...ben Almanya'da yaşıyorum boş bulunduğum zamanlarımı genelde çiftliklerde geçiririm bu konu başlığını görünce yazma gereği duydum. Demek istediğim belki Türkiye'den Avrupa'ya bakış çok iyi görülebilir ama ne yazık ki öyle değil...75 bin Euro değil o Fendt'in piyasa değeri şuan 130 bin euro cıvarıdır, ama unutmayalım sıfır fiyatı burda'da 250 bin Euro cıvarı yani sıfır Traktör Fiyatlarında değişen hiç bir şey yoktur.
Yalnız o Fendt'i burdada almak o kadar basit değildir hatta çoğu çiftçiler için imkansız...Sütün litresi 25-30 cent(yaklaşık 90 kuruş) cıvarı, buğdayın arapanın tonu sezonda 160-180 euro (500-600 Tl) iken, zor gibi geliyor...

*umarım yazdıklarım yanlış anlaşılmaz, ben bur da Almanyayı savunmadım sadece konuya başka açıdan görüşümü belirttim.

Saygılarımla
Bol ve Bereketli Yıllar dilerim :)

Okan dogru soyluyorsun hos soyluyorsunda soyle bısı soyleyım sana cıftcılıkle alakası olmayan bır konu ben mesela araba almak ıstıyorm turkıyede arabanın sıfır fıyatı 100.000 tl ama bakıyorm almanyada fıyatı aracın sadece 25.000 euro ben dıyelım kı ıscıyım bı fabrıkada calısıyorm benım bu arabayı almam ıcın yaklasık olarak 1300 tl maasla 7 sene belkıde calısmam lazım ama dıyelım kı almanyada yasayan bır kısı o da fabrıkada calıssın asgarı ucret sanırsam almanyada baz alınmıyor ama tahmınım yınede 1500-2000 eurodan asagıda bı para almazlar bu adamın bu arabayı almak ıcın 1-2 sene calısması yeterlı oluyor

Okan dogru soyluyorsun hos soyluyorsunda soyle bısı soyleyım sana cıftcılıkle alakası olmayan bır konu ben mesela araba almak ıstıyorm turkıyede arabanın sıfır fıyatı 100.000 tl ama bakıyorm almanyada fıyatı aracın sadece 25.000 euro ben dıyelım kı ıscıyım bı fabrıkada calısıyorm benım bu arabayı almam ıcın yaklasık olarak 1300 tl maasla 7 sene belkıde calısmam lazım ama dıyelım kı almanyada yasayan bır kısı o da fabrıkada calıssın asgarı ucret sanırsam almanyada baz alınmıyor ama tahmınım yınede 1500-2000 eurodan asagıda bı para almazlar bu adamın bu arabayı almak ıcın 1-2 sene calısması yeterlı oluyor

Sende Haklısın Abide ama o Konu tamamen ayrı Konu bence...Yaşam Standart'ı açısından kıyasladığımızda tabi ki haklısın daha çok imkanlar var, asgari ücret 1100-1200Euro cıvarında abi.. ... en ucuz ev kirası köylük yerde bile 400-500 euro...gerisini sen hesapla abi... yani asgari ücreti baz alacak olursak burdada zor...ama mesleğin varsa işin iyise işler değişir, 2-3 bin euro maaş'la rahat bir hayat sürdürebilirsin...Arabaya gelirsek evet arabalarda ikinci el fiyatı türkiyeye göre baya bir uygun ama dediğim gibi asgari ücretle çalışıp'da burda 10 bin euroluk arabaya bineni görmedim :)
Merak ettiğin konular olursa herzaman yardımcı olmaya çalışırım abi...burda fazla uzatmak istemiyorum çünkü konuyu kaynatmış gibi olurum:)
Bir önceki iletim yanlış anlaşılmasın abi tekrardan söylüyorum ben sadece çiftçiliği baz alarak yorum yaptım...kusurum olduysa özür dilerim Abilerim...iyi akşamlar

Hay senın canına kurban be kardesm herkes senın gıbı anlayıslı olsa keske almanyaya gelınce almanyada yıyecek ve ev fıyatları ve kıraları gercekten cok pahalı ama yasam standartları ınsanlara verılen deger kesınlıkle turkıyeden kat kat fazladır ınsallah bırgun bızde bu sevıyelere gelırsek bırbırımızle didişmekten cıkarsak at gozluklerımızı cıkarırsak benım guzel memleketım cok ıyı durama gelıcek yasam acısından

• Beğen
Tepkiler: TrakyaliOkan