önerilerinizi bekliyorum

Arkdslar, hayvanlar icin 10 dönümlk tarla alacagim ama su kafama takiliyor, silaj icin suanda hazir aliyorum tonu 140 tl, silaji kendim ektigimde 1 ton silaji ort ne kadara mal ederim, cok karli olmazsa almayacagim cunku. Kendi traktorum vs yok, hepsi disardan olacak.;nerileriniz benim icin onemli, bilgili arkadaslardn destek istiyorum

Ynt: önerilerinizi bekliyorum

Bence kendi traktörün yoksa ucuza mal etmen mümkün değil, ama toprağa yatırım uzun vade de en iyi yatırım ,hazırda paran varsa. Hayvancılıkta ucuza mal etmek en önemli konu .Bu işi kaba ve kesif yemi kendin üreterekte sağlayabilirsin ama imkanlar uygun olmalı toprak kuvvetli , arazi sulu ve işletmeye yakın olmalı.Traktör makina ekipman olmalı.Tersi olursa sılajın maliyeti sana bazen tonu 140 tl yi de geçebilir.Bu durumda satın almak daha karlı olacaktır.Kaba ve kesif yemi uygun zamanda ucuzken bir yıllık alıp uygun yere depolamak bazen daha karlı olabiliyor.Kendi hayvanına yetecek kaba ve kesif yemi üretecek arazin varsa uygun yem bitkisi ekip ama sulu ama kuru ucuz maliyet sağlayabilrsin , bazen yıl ters giderse hepimiz biliriz tarladan verdiğimiz masrafı alamayız.Bunlar senin seçeneğinde. Kolay gelsin başarılar.

Bazen tonu 140 tl yi gecer demissin, olaganustu bi durum olur hava vs ona bsy diyemem ama normal sartlarda 2 defa misir ektigin bi tarladan tonu o kdr etmez gibi geliyor. Benim arastirmalarima gore 70 tl ye geliyor. 1. urunu satsam, 2. ciyi de kendime ayiririm, hesabim boyle.

tonuna 10 lira biçim masrafı çıkar .. illaki kendi ektiğin daha ucuza gelecektir .. çok fark olmasa bile 5 10 senede tarla kendini amorti eder .. bide bunun slaj arkası ot çöp eker otlatırsın .. her türlü hazır almaktan daha iyidir ..

Sizlerin de soyledigine gore donum basi ort 300 tl gibi bir gider oluyor, bizim burda donumden 5 ton civarinda silaj aliniyor 140 tlden 700 tl yapar, hemen hemen yarisi masraf gerisi bize kaliyor, 2. Urun de ekildiginde aslinda bayagi karli oluyor.