HAŞBAYL YONCA BALYESİ

arkadaşlar ben büyükbaş hayvanlara normal yonca balyesi veriyordum bu sene haşbayl düzenınde yaptırıyım dıyorum . içinizden yoncayı haşbayl yaptırıpta hayvanlarına yedirenınız varmı varsa artıları ve eksilerini yazabilirmi lütfen cevap verebılırmısınız :S

Ynt: HAŞBAYL YONCA BALYESİ

yoncanın haşbaydan geçebilmesi için takır takır kuru olması lazım. haşbaydan geçerken üzerinde yaprak namına hiçbirşey kalmaz. ayrıca balyalar muz gibi yamuk olur. yonca yeşil olacak, yaprakları dökülmeyecek, kokusu ve rengi olacak ki hayvan severek yesin ve besin değerlerinden birşey kaybetmesin. yem bitkilerini en iyi balyalama yöntemi, yuvarlak balyalama ve rulolamadır. belki patozla iyice kıyarak , kayıpsız yonca samanı yapılabilir ama o da taşıma ve depolama yönünden dezavatajlı.

GÜRKAN link=topic=64137.msg723125#msg723125 date=1364065415' Alıntı:
yoncanın haşbaydan geçebilmesi için takır takır kuru olması lazım. haşbaydan geçerken üzerinde yaprak namına hiçbirşey kalmaz. ayrıca balyalar muz gibi yamuk olur. yonca yeşil olacak, yaprakları dökülmeyecek, kokusu ve rengi olacak ki hayvan severek yesin ve besin değerlerinden birşey kaybetmesin. yem bitkilerini en iyi balyalama yöntemi, yuvarlak balyalama ve rulolamadır. belki patozla iyice kıyarak , kayıpsız yonca samanı yapılabilir ama o da taşıma ve depolama yönünden dezavatajlı.
ok-*-s alk-*s

Tohum için bıraktığım Macar Fiği sonradan vazgeçip tanburla biçtim, harman da haşbaylı makinayla bağlayamadık, ipte durmuyor saman oluyor., Sabah erken 3-5 balya gece gelirken 3-5 balya anca bağladık, Samanlığa zor bi qhal atabildim. Yoncanın akıbetide aynı olur, çayır otu bile haşbayda saman oldu, ipte durmuyor Gürkan Hoca nın dediği gibi muz gibi olurlar.

Hermiyas link=topic=64137.msg723132#msg723132 date=1364065910' Alıntı:
Awrupa da haşbayl diye bir sistemin olmadığının bir sebebi warmış demek ki...
Murat bey, ülkemizde balyacılık ikonu olan Gallignani ' nin (şuan Kverneland bünyesinde) avrupa ve amerikada bir tane haşbaylı makinesini göremezsiniz. Afrika, Türkiye, Suudi Arabistan, ortadoğu ülkelerine haşbaylı gönderiyor. Biz de balyacılık yapıyoruz, Gallignani 5190 ımız var. insanımız hala yok senin samanın iri, yok onunkisi daha ince derdinde. Burada sadece birkaç çiftlik sahibine sap balyasını yapıyoruz o kadar. kalan hepsi saman istiyor.

GÜRKAN link=topic=64137.msg723139#msg723139 date=1364066509' Alıntı:
Murat bey, ülkemizde balyacılık ikonu olan Gallignani ' nin (şuan Kverneland bünyesinde) avrupa ve amerikada bir tane haşbaylı makinesini göremezsiniz. Afrika, Türkiye, Suudi Arabistan, ortadoğu ülkelerine haşbaylı gönderiyor. Biz de balyacılık yapıyoruz, Gallignani 5190 ımız var. insanımız hala yok senin samanın iri, yok onunkisi daha ince derdinde. Burada sadece birkaç çiftlik sahibine sap balyasını yapıyoruz o kadar. kalan hepsi saman istiyor.

Değerli Gürkan bey, aydınlatıcı açıklamanız we zamanınız için teşekkür ederim, meselenin içinde olmasam da mewzunun farkındayım....
Bu meyanda Awrupa ' nın kullanmamasının sebebini de tekrardan kawramış oldum....Sağolun...

Bizim milletimiz her şeyin iyisini bilseydi Dünya ' nın Refahı en ileri ulusu biz olurduk...Öyle olmadığımıza göre demekki her şeyi bilmiyormuşuz...

Hermiyas link=topic=64137.msg723144#msg723144 date=1364067128' Alıntı:
Değerli Gürkan bey, aydınlatıcı açıklamanız we zamanınız için teşekkür ederim, meselenin içinde olmasam da mewzunun farkındayım....
Bu meyanda Awrupa ' nın kullanmamasının sebebini de tekrardan kawramış oldum....Sağolun...

Bizim milletimiz her şeyin iyisini bilseydi Dünya ' nın Refahı en ileri ulusu biz olurduk...Öyle olmadığımıza göre demekki her şeyi bilmiyormuşuz...
Murat bey, neydi o ünlü söz. Tek bildiğim şey, hiçbir şey bilmediğimdir. Ben teşekkür ederim size.

Gelişmiş ülkeler zaten sığırlara sap balyası yedirmiyorlarmış.
çünkü sap,samanın enerjisi %1.ve sindirimi zor olduğu için kazandırdığı enerji sindirilirken kullanılıyormuş.sadece mideye dolgu maddesi yani.

Yazın saman sezonu başladıktan sonra yani balya makinalarına haşpay takıldıktan sonra çayırını biçip kurutan birkaç müşterimizde ancak buğday sapının namlularının üzerine azar azar çayır otunu serdirip balya yapabilmiştik , yonca da ancak bu şekilde olabilir lakin kaybı çok olur , çayır otununn bile önemli kısmı toz olup uçuyordu. Haşpay çok hızlı dönüyor ve çok ufak yapıyor.

Gurkan hocama aynen katılıyorum Haspayı kullanan nadir ülkelerdeniz....Avrupada hayvancılık yapıp TR ye gelenler zaten saman yedırmıyor sap verıyor hayvanlarına cunku orada haspay dıye bır mevzu yok....Bızımde sap yedıren musterılerımız var bu hayvanı alıştırmanıza ve yem karışımınıza bağlı bir durum...yem karma kullanan coğu çiftlik sap balyasını tercıh etmeye başladı Yoncanın özelliğini ve besleyici değerini yitirmemesi için haspaysız çiğli halde zamanlı baglanması uygundur.... yoncayı çatır çatır kurutup haspaylı bağlatıp hayvanıma yonca veriyorum demesin kimse :) ne yaprak kalır nede yoncadan eser kalır....

Yonca hacbaylı makineyle yapıldığı zaman arkadaşlarında dediği gibi balye dağılıyormuş ben yaptırmadım ama çalıştığım balyacıda aynı şeki söylüyor ama arkadaşlar genelde büyükbaş işletmeleri ülkemizde küçük çaplı ve o yüzden bahsettiğimiz türden işletmelerde yem karma makinesi yok bilindiği gibi büyük baş hayvanlarımıza verdiğimiz kaba kesif yem vs. yemleri uygun partükülde karıştırıp komple harman şeklinde vermeliyiz yani bir öğün sılaj bir öğün yonca bir öğün vs. şeklinde vermek aslında yanlış bir uygulama yoncada bu yüzden normal balye şeklinde yapıldığı zaman elle karma yöntemiyle karışık yem rasyonuyla karışmıyor benim işletmemdede yem karma yok şuanda o yüzden yoncayı minumum oranda mormal karma rasayona karıştırıyorum onun haricinde yoncayı ayrı öğünle vermek zorunda kalıyorum buda genel anlamada verim kaybına yol açıyor.Bu yüzden yoncayı hacbili şeklinde yapacak balye amkinesi olsa tabi yaprak sap zaiyatı verdirmeyecek şekilde rulolama olabilir bence mantıklı olur Acrupadan bahsetmişiz ama orada işletmeler yoncayı mikserle uygun partüküle kıyıp yemi dediğim gibi komple karma rasyon şeklinde veriyorlar.

selamun aleykum arkadaşlar ... ben aydında yoncacılık yapıyorum benım kanımca kesılıkle haşbaylı yapmamak gerekır .. yapılırsa yoncanın faydalı kısmı tarlada gerı kalan odunsu kısmınıda kendımıze ayırmıs oluruz dıye dusunuyorum saygılar :)