Hintli traktör Anadolu'ya geliyor

sonalika-ld-mittal-.jpg

Hintli traktör devi Sonalika, Türkiye ' de 20 bin araçlık tesis kurmayı hedefliyor. Firmanın Türkiye distribütörü Anadolu Grubu ' nun patronu Tuncay Özilhan, ' Yatırım için görüşme halindeyiz ' dedi

Sabah ' ın haberine göre; Dünyanın en büyük traktör üreticilerinden Hintli Sonalika Group, Avrupa ' daki ilk yatırımını Türkiye ' de yapmaya hazırlanıyor. Sonalika Group ' un Dünya Başkan Yardımcısı Lachhman Das Mittal, Türkiye ' ye yıllık 20 bin adetlik bir montaj fabrikası kurmak için düğmeye bastıklarını söyledi. Aynı zamanda iş makineleri ve otomotiv yan sanayisine de üretim gerçekleştiren Hintli Sonalika ' nın Türkiye ' de üretim için masaya oturduğu şirket ise Anadolu Grubu oldu.

Geçen yıl Türkiye ' de traktör satışına başlayan Sonalika ' nın Anadolu Motor ' la distribütörlük anlaşması imzaladığını hatırlatan Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, 'Sonalika ' nın traktörleri Türkiye ' de tarım yapmaya çok uygun. Güçlü araç üretiyorlar. Kısa bir süre geçmesine rağmen satışlar iyi gidiyor. Önümüzdeki günlerde daha da iyiye gideceğini umuyoruz. Bu işbirliğini de artırma niyetindeyiz' dedi.

Anlaşırsak ilk yatırımımız olacak
SonalIka ' nın kurmayı planladığı montaj hattı için görüşmelerin sürdüğünü dile getiren Tuncay Özilhan, 'Eğer çalışmalar olumlu sonuçlanırsa bu yatırımı yapmayı düşünüyoruz. Bu da bizim traktör alanındaki ilk yatırımımız olacak' diye konuştu. 5 binden fazla çalışanı bulunan Mittal Ailesi ' nin şirketi Sonalika ' nın Türkiye organizasyonunu yürüten Anadolu Motor, Kartal ' daki 55 bin metrekarelik tesiste Lombardini lisansıyla Antor marka dizel motor üretimi yapıyor. Şirket ayrıca Gallignani, Landini, Hitachi gibi traktör markalarının da distibütörü. Özilhan, Anadolu Motor için Şekerpınar ' da yeni bir üretim tesisi yaptıklarını ve taşınacaklarını da sözlerine ekledi.