Türkiye Tarım Makineleri Tarihi

02.12.2012
13,461
3,245
Bayburt

Dr. Mete CANKAYA tarafından hazırlanan, ekte kapağı yer alan TÜRKİYE TEKNOLOJİ TARİHİ isimli kitapta yer alan 3 konudan birisi TARIM ALET VE MAKİNALARI üzerinedir.

Bu kitap, Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Felsefe (Bilim Tarihi) Anabilim Dalında “Cumhuriyet Dönemi Teknoloji Tarihi (Tarım Alet ve Makineleri, Demir Çelik ve Demiryolu Teknolojileri)” başlığıyla savunulan doktora tezi temel alınarak hazırlanmıştır. Kitapta, belirlenmiş sanayi sektörleri üzerinden yakın tarihimize ilişkin teknoloji tarihi anlatılmaktadır.
Kitapta yer alan ve sektörümüzü esas alan bazı konu başlıkları aşağıda sunulmuştur. Kitap online satış ile www.orionkitabevi.com.tr adresinden temin edilebilir.

1862-1923 Yılları Arasında Tarım Alet ve Makineleri Teknolojileri
Tarım Alet ve Makineleri Teknolojileri
Tarım Alet ve Makineleri Teknolojileri ve Eğitim
Tarım Alet ve Makineleri Alanında Yayımlanan Eserler
1923-1949 Yılları Arası Tarım Alet ve Makinleri Teknolojileri
Tarım Alet ve Makineleri Teknolojileri Uygulama Kurumları
Atatürk Orman Çiftliği
Zirai Kombinalar
Türkiye Zirai Donatım Kurumu
Devlet Üretme Çiftlikleri Umum Müdürlüğü
Makine Kimya Endüstrisi Kurumu
Tarım Alet ve Makineleri Teknolojileri ve Eğitim
1949 Sonrası Tarım Alet ve Makineleri Teknolojileri
Marshall Yardımları ve Tarım Alet ve Makineleri Teknolojileri
Minneapolis-Moline Türk Traktör ve Ziraat Makineleri Fabrikası
HSG Traktörü

Ynt: Türkiye Tarım Makineleri Tarihi

1960 ' larda tamamen yerli-milli imkanlarla şunu yapabilmişiz mesela.. HSG-Ankara ' da sergileniyo.. ama gerisi gelmemiş, aslında getirilmemiş.. KOÇ ' lar ve tayfası 'biz araba, motor değil.. bursada şeftali üretmeliyiz daha karlı' demiş meşhur bi kongre var.. hatta daşşaklı bi mühendis kızıp botunu çıkarıp fırlatmış bu konuşmacıya..

UÖZKAN.77 link=topic=79184.msg937063#msg937063 date=1416339725' Alıntı:
1960 ' larda tamamen yerli-milli imkanlarla şunu yapabilmişiz mesela.. HSG-Ankara ' da sergileniyo.. ama gerisi gelmemiş, aslında getirilmemiş.. KOÇ ' lar ve tayfası 'biz araba, motor değil.. bursada şeftali üretmeliyiz daha karlı' demiş meşhur bi kongre var.. hatta daşşaklı bi mühendis kızıp botunu çıkarıp fırlatmış bu konuşmacıya..

ÖZKAN kardeş eline sağlık vallahi.
Gene sinirlendim gene tansiyonum fırladı bu sahneleri gördükce bana birşeyler oluyor Özkan kardeş bi PAKET sigara borcun var unutma :C
gecen bi konu yazmıştım şimdi baştakilerimiz en kötüsünü bile ozmandan buzaman yapmaya kalksalardı şuan elimizdekilerden daha daha iyi bi ürün olurdu .
Ama bizde bu kısa zamanda para kazanma hırsı var iken biz kısa zamanda anca kazandığımız paralarla kısa bi süre yaşıyoruz ve geriye dönüp nekadarda utansak azdır kendi adıma diyorum.

sene 1960 ' lar DEVRİM olsun bu traktör olsun.. inan zamanının gerisinde değiller.. o yokluk kıtlık yılları için ÇOK iyiler.. traktöre dikkat et direksiyona duyarlı farı bile düşünmüşler:) çok basit ama zekice..

ama bizi kendi halimize bırakmamışlar.. yıllarımızı-nesilleri sağ-sol bilmem ne bilmem ne diye resmen ÇALMIŞLAR!

yoksa gerizekalı bi millet değiliz.. öyle olsa 3 kıtada asırlarca at koşturamaz.. koca denizleri göl diye kullanamazdık..

insanın canı yanıyo ama gelecek başka olacak inşallah..

UÖZKAN.77 link=topic=79184.msg937084#msg937084 date=1416341301' Alıntı:
sene 1960 ' lar DEVRİM olsun bu traktör olsun.. inan zamanının gerisinde değiller.. o yokluk kıtlık yılları için ÇOK iyiler.. traktöre dikkat et direksiyona duyarlı farı bile düşünmüşler:) çok basit ama zekice..

ama bizi kendi halimize bırakmamışlar.. yıllarımızı-nesilleri sağ-sol bilmem ne bilmem ne diye resmen ÇALMIŞLAR!

yoksa gerizekalı bi millet değiliz.. öyle olsa 3 kıtada asırlarca at koşturamaz.. koca denizleri göl diye kullanamazdık..

insanın canı yanıyo ama gelecek başka olacak inşallah..
ABi ne desem bilmiyorum ki iyice bak efkarlandırdın beni gidip şimdi sızacam bi yerde saten gecen hafta Hende uçtum traktörle artıkbu sefer Sakarya nehrine ucarım :D

Eski cezavi Güneşler Süleymanbey Köyündenim saten ziraisanayin sonunda bizim ahırı görsün uzun Trafik ışıkları kondu yeni ona baktıgında saten hemen gözüküyor ahırım.
Mehmet ağnın torunuyum(Ağalığı biti servet bitince :D) babamıda Yörük Ramazan olaraka tanırlar burada

inek heykelinin ordan Zirai sanayi.. o zaman kesin geçmişimdir oralardan.. hatta silaj paketleyen, rulolar halinde bi yerde var oraya çok yakın..

yalnız oralarda sizi rahat bırakmazlar.. sanayileşiyo oralar..