Tarladan yükselen feryat / Video

Elçiler aracılığı ile çağrılan çoğunluğu çocuk ve kadın 23 tarım işçisi günde 12 saat boyunca mercimek hasadı

Şanlıurfa ' nın Suruç İlçesi ' ne bağlı Ağırtaş Köyü ' ne, elçiler aracılığı ile çağrılan çoğunluğu çocuk ve kadın 23 tarım işçisi günde 12 saat boyunca mercimek hasadı yapıyor. Her sabah 06 ' da başladıkları mercimek hasadına 12 saat boyunca devam eden tarım işçileri, sıcak havada yorucu ve zor bir çalışmanın ardından ellerine 10 YTL geçtiğini söyledi.
Her yıl ilkbahar ile birlikte yollara düştüklerini ancak bu yıl iş bulamadıkları için Şanlıurfa ' da kaldıklarını anlatan tarım işçileri, 'İş bulamadığımız için burda kaldık. Burada da mecburen geçimimizi sağlayabilmek için tarlalara gelip mercimek veya ot yoluyoruz. Sabah 06.00 ' dan akşam 18.00 ' e kadar güneş altında çalışıyor, bunun karşılığında da 10 YTL alıyoruz. İş bitince, eldiven veya çorap geçirmiş olmamıza rağmen, dikenlerden ve sivri taşlardan parçalanmış olan ellerimiz ve yorgunluk nedeniyle yemek bile yiyemeden uyuyoruz. Sonbahara doğru Karadeniz tarafına fındık toplamaya gideceğiz' dedi.
Onbirnisan İlköğretim Okulu 4. sınıf öğrencisi iken bu yıl okulu bırakmak zorunda kalan 10 yaşındaki İpek Türkeş ' te, aile ekonomisine katkıda bulunmak için tarım işçiliği yaptığını söyledi. Kemik erime rahatsızlığı bulunan annesinin ilaç masraflarını karşılaması için babasının kendisini okuldan alarak tarlalara çalışmaya gönderdiğini belirten İpek Türkeş, okulunu ve arkadaşlarını çok özlediğini ifade etti. Her gün 12 saat çalıştığını ve çok yorulduğunu belirten Türkeş, okula gidemediği için çok üzüldüğünü belirterek, 'Biz fakir bir aileyiz. Paramız ve tarlamız yok. Annemde hasta olduğu için babam okul masraflarını karşılayamadığı için 4. sınıfa geçmiştim ama bu yıl beni okula göndermedi. Hayalim doktor veya öğretmen olmaktı ama artık bu gerçekleşemeyecek. Ben okumayı çok istiyordum, hala da okulumu çok özlüyorum. Keşke yeniden okula gidebilsem' dedi.

Tarım işçilerinin birçoğu eş veya çocuklarının hasta olmasından dolayı çalışmaktan başka çareleri olmadığını vurgularken, öğrenim yaşındaki bazı erkek çocuklar ise iş buldukları gün mecburen tarlaya geldiklerini ve okula gidemediklerini ifade etti.

Her birinin ayrı bir derdi var

Tarlada çalışan 22 kişiden her birinin ayrı bir derdi var. Tarlada çalışan 65 yaşındaki bir bayanın torunu talesemi hastası. Dalağı işlemeyen torunu için çalışan kadın her ay İl merkezine doktora götürmek zorunda kalıyor. 17 yaşındaki Emine ve kardeşleri ise evde erkek çocuk olmadığı için tarlada çalışmak zorunda kalıyorlar. 35 yaşında 6 çocuklu kadında eşi kanser hastalığına yakalandığı için küçük olan çocuklarını büyütmek için her gün tarlanın yolunu tutuyor.

[flash=200,200]http://www.dailymotion.com/video/x5i3op_tarladacalisanlar-wwwsanliurfacom_news[/flash]