acilllll motorum kaç hp olmuştur ???? 82.80 DT

beyler geçenlerde tümosan 82.80 DT yağ yakıyor diye ustaya götürdük turbo dan kaynaklanıomuş çelik piston lazımmış(turbo sonradan takma garret)herneyse biz tamam dedik ilk rektefiyeciye gitti piston yuvaları değişti büyüdü sonra pistonları aldık çelik piston çelik(forget pistonlar eagle piston kolları)sonragittik bide çelik sibop kapağı ve değişik aldık yani orjinali değil daha büyüyü müdür artık bilmiyorum(büyüğü veya kalitelisi olması lzaım ) yeni silindir kapağı alındı açıkçası herşeyi değişti kalitelisi ve büyükleri alındı turbo garret 3-4 bar basabilecek nitelikte bu çelik parça olayları olduktan sonra biz turboyu bayağı bi açtık birde turbodan egzos cıkışına bir kutu eklendi sizce bu motor kaç hp olmuştur normal 85 idi birde 3 bar snırsam motora yükleniyoruz turbodan başlarda hararete kalktı şimdi iyirektefiyedendir büyük ihtimal yakıtta biraz arttı ama mükemmel çekiyor vites 2 de birden gazsız hali ile 700 devirde iken ayağımı birden salıyorum hiç stop etmiyor bile okadar fark war tümo cular bilir 1. viteste bile rolanti de iken stop eder bu aletler

Ynt: acilllll motorum kaç hp olmuştur ???? 82.80 DT

koyde dalga konusu olmaya başladı adama diom motorum tahminen şukadar fln olmuştur diorm adamda yok benmkiside 200 bg dio adamda 240s war yardım lutfen

valla tümosanlara bişeyler yapıyolar ama napıyolr bilmem bizim burdada sıfır 90.80 geldi 6lı 11 içn alpler pulluk ile new holland tla100 ün yanından çok seri bi şekilde geçiyor.

bengog link=topic=34365.msg293485#msg293485 date=1283439974' Alıntı:
beyler geçenlerde tümosan 82.80 DT yağ yakıyor diye ustaya götürdük turbo dan kaynaklanıomuş çelik piston lazımmış(turbo sonradan takma garret)herneyse biz tamam dedik ilk rektefiyeciye gitti piston yuvaları değişti büyüdü sonra pistonları aldık çelik piston çelik(forget pistonlar eagle piston kolları)sonragittik bide çelik sibop kapağı ve değişik aldık yani orjinali değil daha büyüyü müdür artık bilmiyorum(büyüğü veya kalitelisi olması lzaım ) yeni silindir kapağı alındı açıkçası herşeyi değişti kalitelisi ve büyükleri alındı turbo garret 3-4 bar basabilecek nitelikte bu çelik parça olayları olduktan sonra biz turboyu bayağı bi açtık birde turbodan egzos cıkışına bir kutu eklendi sizce bu motor kaç hp olmuştur normal 85 idi birde 3 bar snırsam motora yükleniyoruz turbodan başlarda hararete kalktı şimdi iyirektefiyedendir büyük ihtimal yakıtta biraz arttı ama mükemmel çekiyor vites 2 de birden gazsız hali ile 700 devirde iken ayağımı birden salıyorum hiç stop etmiyor bile okadar fark war tümo cular bilir 1. viteste bile rolanti de iken stop eder bu aletler

Eğer dediğiniz gibi turbo 3-4 bar basıyorsa ve sıkıştırma oranı denk ayarlandıysa turbosuz haline göre ortalama %20 %30 lük hp artışı olmuştur. Tabi bunu yinede en iyi tarlada başka traktörlerle deneyip anlayabilirsiniz..

15 20 bg ekle üzerine.2.viteste rolantide stop ettiremiyosan bu baya güçlendiği anlamına geliyo.torku fazlalştı yani.eskiden çekemeyeceği bi sabanla denersen şimdiki farkını anlarsın.

bu traktörün gücünü arttırmak için ne kadar harcadın? (turbo,çelik piston,piston yuvaları, çelik sibop kapağı,
silindir kapağı, turbadan egzos çıkışına bir kutu ve ustalık :S)

Konuya müktedir amcalar bişiler yazar elbet, bizde okur istifade ederiz, Ne kdar harcadin tüm bu masraflarin ?

Arkadaşlar kusurabakmayın biraz geç oldu ama... Yaklaşık 4 bin tl 3 bin küsurlu olması lazım birde debriyaj balatası deyişti ama fiyat içindemi bilmiyorum(balata olayı tamamen kullanım hatası) bir yan köyde akraba var babamla nadasa girmişler babam tur bindirmiş yakıt normal miş ama yolda ondan çok yakıyormuş traktörleri beraber aldık ikiside 82.80 tümo sanki üzerindeki mıymıntılığı attı iş dayanmıyo traktöre 3.5 metre lazer taktık deneme amaçlı normalde ts 110 a ile çekiyoruz traktör götürmem demiyo ama cekiyo deye zorlamamak gerek sert zemine gelince traktör hafif kalıyo zıplıyo bazen ts de yapyo ama fark cok anlayacağınız...

Bu arada özür diliyorum 4 bin tl ye yakın dedim ama turboyu hesap etmedim o daha önceden takıldığı için... Turbo galiba 2bin 250 tl yi buldu babam haberim olmadan taktırmıştı.... Bu arada bağzı ustalar fiyatı 1.000 tl ye kadar indiriyor onları dikate almayın lütfen onlarla motora fazla yüklenemezsiniz bizim köyden biri taktırdı cazip bir fiyata yüklendi motora 2 ay sonra tarlaya çekici geldi pervaneler dağalmış ve hava borusuna yağ damlatmis düşünün artık... Benimki markası Garret ve tek geçerim araştırabilirsiniz... Ama bence yaptığımıza deydi herkez demişti o motor artık randuman tutmaz deye moralimi bozmuşlardı geldi adam bindi taktık 3lü 16 1 e tak düz 1 ile gidiyo

bende de 70 70 dt var bildiğim kadarıyla 85 80 tümosanla 95 90 tümosan arasında motor farkı yok ikiside aynı motor sadece 95 90 ın turbosu diğerinden büyük eğer turboyu büyütdüysen kesinlikle bir hp artışı olmuştur

benım motorun modelı 2005 ten yuksek bizde alırken çelik diye bilip almıştık ama deyilmiş malesef.....Bu arada bence tümo ya deydi arkadaşım

Turbo takdırdım diye öyle %20-30 beygir gücü artmaz.Arkadaşın biride torku artırır demiş torku nasıl artırıyor anlamadım.Turbo performansı artırır .Normalde hava filtresi havayı emer turboda çark vasıtası daha fazla soğuk havayı piston yuvasına basar soğuk havanın yoğunluğu fazladır daha fazla oksijen vardır daha iyi yanma sağlar o kadar.gömlekleri ve pistonları büyülttüysen bilmem ama en fazla 8-10 beygir artma olabilir.Bizim arkadaşta taktırdı 4 takviyeyle tarla süremiyor yine 3 takviyeyle sürüyor.
Bence orjinal neyse o kalsın. usta MÜHENDİSTEN iyi bilmez değilmi bilseydi bizim sanayiler ustaların yaptığı traktörle dolar taşardı

Abi sana şurda katılmıyorum. Usta mühendisten iyi bilmez diye bir şey yoktur. Sen mühendise ver bakalım motoru toplayabilecek mi? Usta motoru A ' dan z ye kadar böler sonrada toplar. Tabi gerçekten ustaysa. He nedir usta fazla hesap kitap işi bilmez, tasarımla pek uğraşmaz. Ne ustalar varki 10 tane mühendisi cebinden çıkartır. Traktörün orjinalliği tabi güzel bir şey fakat zamanla sana az geliyorsa ve motorunu satmak istemiyorsan kaliteli bir ustayla beraber düşünüp taşınıp biraz modifiye yapılabilir diye düşünüyorum. Ben de mühendislik okuyorum ve çevremde de bazı mühendisleri görüyorum. Bir işe yaramıyorlar:D tabi bunı genele vurmuyorum. Sadece bazı kişiler diyorum