Süt Rasyonu lazım.

[size=10pt]elimdekiler Arpa Buğday Mısır Yulaf Pamuk küspesi Ayçiçek küspesi. en az 19 protein 2800 2700 enerji bir yem üretebilmem için nasıl bir karışım yapmam lazım yardımcı olursanız sevinirim.[/size]

Ynt: Süt Rasyonu lazım.

Nobran link=topic=44517.msg416305#msg416305 date=1307997245' Alıntı:
teşekkür ederim bu dosyayı nasıl kullanabilirz
bu excel dosyası ilk açılırken sana soracak makroları etkinleştir diyeceksin biraz kurcalarsan kolaylıkla kullanırsın hayvan özelliklleri eklemen gerekiyor sanırım sayfanın altlarına doğru hayvan ekle tarzı bir bölüm vardı hayvan özelliklerini ekledikten sonra program otomatik olarak ihtiyacını hesaplayacak,sonra elinde bulunan yem hammaddelerini ekleyeceksin yem ekle tarzı bir yer vardı sonra kilosunu kendin yazdığında sağ taraftaki ihtiyaçlar kısmında eksik,tamam fazla tarzı yazılar oluyor.Hemen hemen tüm değerleri ihtiyaca yakın yaptığında uygun rasyonu bulmuş oluyorsun,basit bir program biraz kurcalarsan rahatlıkla kullanabilirsin...

şimdi içerikli yem ekle sekmesine tıkladığınızda yem maddeleri açılıyor ordan seçeceksiniz,siz seçtikçe maddeler sağ üst taraftaki verilecek yemler kısmının altına sıralanacak.Ordaki miktar/kg kısmından istediğiniz miktarı kilo olarak yazıyorsunuz.

Hayvan seç kısmına tıkladığınızda bir pencere açılıyor,canlı ağırlık yaş vs bilgiler ekliyorsunuz, yalnız önemli bir nokta var makroları etkinleştir tarzı bir uyarı çıkmıyorsa karşınıza makroları etkinleştirmeniz lazım ben ms office kullandığım için makrolar nasıl etkinleştiriliyor bilmiyorum

Uploaded with ImageShack.us

Nobran link=topic=44517.msg416862#msg416862 date=1308079922' Alıntı:
çok teşekkür ederim open office ile çalıştıramadım bende exel in trial versionu ile çalıştırdım ama biraz karışık kurcalamam gerekecek. :)
evet ama gerçekten yararlı bir program gibi geldi bana 5-6 aylık buzağıların ve 12-13 aylık düvelerin yemlemesini bu programı kullanarak yapıyorum hammadde stoklarımız tükendiği için ineklerde daha deneyemedim

Nobran link=topic=44517.msg418176#msg418176 date=1308336440' Alıntı:
hepsini düzenli yapmak çok zor ya eksik çıkıyor yada fazla baya kafa yormak lazım cidd*-*-*
eğer ki protein ve enerji kaynakları hakkında biraz araştırma yaparsanız ve ordaki max olması gereken miktara dikkat ederseniz daha kolay olur bir de eksik yazdığına bakmayın 0,001 eksik bile olsa eksik oluyor eğer ki değerler çok yakınsa tamam diyebilirsiniz ona