Elektrik Düğmesi Yardım?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Arkadaşlar/abiler bana bir elektirik düğmesi lazım ama öyle normal bi düğme değil veya sistem değil diyelim

Şimdi ben 12v elektriği düğmeye(sisteme) vereceğim düğmede(sistemde) başka bir elektrik devresini tamamlayacak yani normal bir düğme gibi devreye bağlıyacam ama ben basmayacağımda verdiğim 12v güç işlemi gerçekleştirecek yani elektrikli otomatik elektrik düğmesi lazım bunu adını veya böyle bir sistem bilen varsa yazarsa sevinirim

Teşekür ederim :)

Ynt: Elektrik Düğmesi Yardım?

omerfarukkoc link=topic=68448.msg779634#msg779634 date=1380488267' Alıntı:
Ters Butondan Mı Bahsediyorsun Murat ?
yok abi ben pc kasası için bir fan kontrol düğmesi yaptım 6 adet düğme 1i 1 metre led yakıyor 3ü 3 fanı kontrol ediyor biri asıl güçü desip açıyor diğeride kasa içerisindeki ledi açıp kapatıyor.Bunların hepsinin elektriğini anakarttan alırsam sorun olur düşüncesi ile ayrı bir led trafosu koydum ama bu seferde pc yi açın ca fanlar çalışmıyor elle çalıştırmam gerekiyor veya pc yi kapatınca elle fanları kapatmak istiyor.

İşte bu yüzde ben pc nin fan çıkışlarından 12v güç ile led trafosuna giden 220 v gücü kesip açmak istiyorum yani kasayı çalıştırınca fan çıkışına güç gidecek o güçte led trafosuna giden 220v güçü açacak :)

Sanırım bu daha açıklayıcı oldu

MuRaT cAn link=topic=68448.msg779805#msg779805 date=1380547237' Alıntı:
yok abi ben pc kasası için bir fan kontrol düğmesi yaptım 6 adet düğme 1i 1 metre led yakıyor 3ü 3 fanı kontrol ediyor biri asıl güçü desip açıyor diğeride kasa içerisindeki ledi açıp kapatıyor.Bunların hepsinin elektriğini anakarttan alırsam sorun olur düşüncesi ile ayrı bir led trafosu koydum ama bu seferde pc yi açın ca fanlar çalışmıyor elle çalıştırmam gerekiyor veya pc yi kapatınca elle fanları kapatmak istiyor.

İşte bu yüzde ben pc nin fan çıkışlarından 12v güç ile led trafosuna giden 220 v gücü kesip açmak istiyorum yani kasayı çalıştırınca fan çıkışına güç gidecek o güçte led trafosuna giden 220v güçü açacak :)

Sanırım bu daha açıklayıcı oldu

zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s naptın naptıınn??? benim yazdıklarından anladığım bi düğme olacak amam otomatik çalışacak doğrumu???elektirik gelince akım verecek kesilince kesecek..amam istersen kendinde kapatıp açabileceksin öylemi???oto elektirkçilere git uzun far rölesi al...(dikkat iki devreli değil tek devreli uzun far rölesi)

zekhes link=topic=68448.msg779808#msg779808 date=1380547557' Alıntı:
zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s naptın naptıınn??? benim yazdıklarından anladığım bi düğme olacak amam otomatik çalışacak doğrumu???elektirik gelince akım verecek kesilince kesecek..amam istersen kendinde kapatıp açabileceksin öylemi???oto elektirkçilere git uzun far rölesi al...(dikkat iki devreli değil tek devreli uzun far rölesi)
evet abi aynı senin dediğin gibi akım gelecek başka bir devrenin akım vermesine yardımcı olacak :D

far rölesi 220v da bozulmasın :)

Evet galiba bana gerekli olan röle

burda rölenin tanımı var http://www.elektrikrehberiniz.com/elektrik/role-nedir-1834/
'Küçük akim değerlerinin meydana getirdiği manyetik alan ile yüksek güç ile çalışan araçları çalıştırmaya yarayan elemana röle denir'

Peki ben nasıl bir röle kullanacağım alt linktekiler sizce olur mu? :)

http://www.bluemavi.com/vitrin/tablo_new.asp?adet=1&kitap_id=761633#ara

http://www.bluemavi.com/vitrin/tablo_new.asp?adet=1&kitap_id=761245#ara

veya bu sitede varmı benim işime yarayacak röle eğer bunlar olursa sipariş vercem tip31 falanda alacağım burdan :) :D

MuRaT cAn link=topic=68448.msg779821#msg779821 date=1380549757' Alıntı:
evet abi aynı senin dediğin gibi akım gelecek başka bir devrenin akım vermesine yardımcı olacak :D

far rölesi 220v da bozulmasın :)

ama yukarıda ben yanlışmı okudum 12 v yazmışsın..ben ona istinaden söyledim..ama takılma tesisat elektirikçileride bilir onlardada tek devre röleler var..panoculara danış..kesin bulursun ben gördüm..amam kimde nasıl bulunur bilemem..

zekhes link=topic=68448.msg779952#msg779952 date=1380568760' Alıntı:
ama yukarıda ben yanlışmı okudum 12 v yazmışsın..ben ona istinaden söyledim..ama takılma tesisat elektirikçileride bilir onlardada tek devre röleler var..panoculara danış..kesin bulursun ben gördüm..amam kimde nasıl bulunur bilemem..
yok abi sen doğru okudunda 12 v güç ile 220 vluk devre tamamlanacak sipariş verdim o linktekileri bakalım gelince deneyecem olmassa elektrikçilere sorarımda bulunduğum ilçede bilgi verecek kimsenin olduğunu sanmıyorum neyse linktekiler gelince bi denerim ama olur diye düşünüyorum :) yorumların için teşekür ederim :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...