İlk Dizel Motor

06.12.2012
4,450
2,132
ISPARTA
DİZEL MOTOR

1892 ' de Alman Mühendis Rudolf Diesel tarafından bulunmuştur. Bulunan bu sistem için gerekli olan yakıtı yer fıstığı yağından yapmış ve bunun adını da ilk defa BİODİZEL olarak kendi adını vermiştir.

Bu gün bile dünyada bütün petroller bitse, dizel motorlar için sorun olmaz. Çünkü biodizel yakıtlar pek çok kaynaklardan elde edilebilir.

Diesel Motoru, içten yanmalı bir motor tipidir. Daha özel bir tanımla, diesel motor oksijen içeren bir gazın (genellikle bu atmosferik havadır) sıkıştırılarak yüksek basınç ve sıcaklığa ulaşması ve silindir içine püskürtülen yakıtın bu sayede alev alması ve patlaması prensibi ile çalışan bir motordur. Bu yüzden benzinli motorlardan farklı olarak ateşleme için bujiye ve yakıt oksijen karışımını oluşturmak için karbüratöre ihtiyaç yoktur.

1892 ' de Alman Mühendis Rudolf Diesel tarafından bulunmuş ve daha sonra 23 Şubat 1893 ' te patenti alınmış bu süreç diesel çevrimi olarak bilinir. Motorun mucidi, geniş kömür yataklarına sahip olan Almanya ' nın petrole bağımlılığını azaltmak için kömürle çalışan bir motor yapmayı hedeflemiştir. Ancak kömür tozunun yanmasından dolayı ortaya çıkan kül büyük sorunlar doğurmuş, daha sonraları ise motorda farklı yakıtların kullanılması tasarlanmıştır. Nitekim Rudolf Diesel, motorun sunumunu 1900’deki Dünya Fuarı ' nda, yakıt olarak yer fıstığı yağı (Biodizel) kullanarak yapmıştır.

Ynt: İlk Dizel Motor

türkiyede de petrolde dışa bağımlılığı azaltmak için biodizel üreten firmalar kurulmuş ve devlet ağır vergiler getirerek bu kurumları iflasa veya üretimi durdurmaya itmiştir
benim bildiğim sadece yanık yağdan üretim yapan yerler yani geri dönüşüm yapan tesisler vergiden muaf tutulmuş ama onlarda yeterli üretim yapamadığı için yine dışarıdan petrol almaya devam ediyoruz

Ynt: İlk Dizel Motor

FatihEFE link=topic=82167.msg976776#msg976776 date=1425143288' Alıntı:
türkiyede de petrolde dışa bağımlılığı azaltmak için biodizel üreten firmalar kurulmuş ve devlet ağır vergiler getirerek bu kurumları iflasa veya üretimi durdurmaya itmiştir
benim bildiğim sadece yanık yağdan üretim yapan yerler yani geri dönüşüm yapan tesisler vergiden muaf tutulmuş ama onlarda yeterli üretim yapamadığı için yine dışarıdan petrol almaya devam ediyoruz

Avrupa ülkelerinde özellikle Fransa petrolü olmadığından üretime ağırlık verdi. Burada tarihi bir konuyu dile getireyim.

Hitler, sayısız savaş gemisi, denizaltı başta olmak üzere binlerce savaş gemisi yaptırdı. Bunlar için dünyanın en büyük BİODİZEL merkezleri dev depolar kuruldu. Müttefikler Almanları aşağılamak için 'Almanlar Rusyada çamura saplandılar o yüzden yenildiler' dediler. Fakat esas mesele, Almanların donanmaları için gerekli olan biodizel rafinerilerinin vurulmaları olmuştu...

Biodizel bu gün bile çok kolay üretilen ve DOĞAYA zararsız sayılacak bir yakıttır.