Taze Çiftçi'nin Geleceği

Selamun Aleyküm Abilerim/kardeşlerim.

daha önce actığım başlıkta anlattığım gibi çiftçiliğe atılmış biriyim.

çiftçilik hayatına ailemin olan 15(1000m2) dönüm elma dikimiyle başlayıp 26 dönüm yetişkin elma bahçesi almayla iyice içine girdik.şehir hayatını işi gücü bıraktım bahçelerin başına geldim..
dönüm sayısı coğalınca traktör ihtiyacımızı sıfır Nh TT55B alarak giderdik.2 tonlukda turbo ilaçlama tankeride aldık. sırada tiller,rölevatör alımı var.

sorun bundan sonra başlıyor.

bu yıl için açık tarla biber diktim 4 dönüm yer kiralayıp ek kazanc getirsin az cok bu işleri çözeyim diye.
sebzede şu sıkıntım var tek başımayım seneye yaparsam ilgi cok istemeyen bi sebze yapacağım.eşim iş durumundan gelemiyor şuanlık.

şimdi traktörümüz var ekipman olarakda temel ihtiyacları konu komsudan isteye bilirim.burada boş durmamak 20-25 dönüm kadar tarla kiralayıp bişeyler ekmek istiyorum..kazanma olayını düşünmüyorum ilk yıllar sadece aşırı derecede zarar etmeyeyım yeter.
bizim buralarda ekilen temel şeyler : nohut,anason,pancar,arpa,silajlık mısır(az miktarda),yonca(az miktarda)
tarla kiraları dönümü 40-60 lira arası.
barajımız var kapalı devre su sistemiyle yer altından borula geliyor.salma sulama yasak.ya damlama yada fıskiye ile sulama imkanı var.sondaj imkanıda bir çok yerde var alternatif olarak.

sizden istediğim şey bana boğulmadan bocalamadan ekip öğrenebileceğim bişeyler önerirmisiniz.

şuan komşu bi yaşlı amcamızın 24 dönüm tarlası var.sen kirala burayı sene diyip duruyor.sondaj kazdırırım kiralarsan diyor.kafamada yatmıyor diyil.

yardımlarınızı bekliyorum.
konuyu tam toparlayamadım kusuma bakmayın.

bahcemizden ve biber diktiğim yerden bi kaç da resim ekleyeyim.

selamletle..

Ynt: Taze Çiftçi'nin Geleceği

Bölge itibariyle sera ürünleri yetiştirmeye uygun bir konumdasın.
herkezden aykırı ürün ekme.. bence ..
oralarda ne iyi gidiyorsa sende o yolda git...
maliyeti az kazancı çok ürünler senin en azından zarar etmemeni sağlar. .
şunuda belirmeden geçemeyeceğim. .
tarimla Çiftçilik le anca karın doyar...
kimse zengin olamaz .. öyle sanıyorum.
insallah muvaffak olursun...
cokta kendini yorma ...

teşekkür ederim önerilerin için.
sera olarak baya yoğun bi bölgedeyiz ama o işe hiç girme niyetlisi değilim.hedef olarak 100 dönüm elma bahçesi hedefimiz var.
aykırı bi şey dikmek istemiyorum bende.,
ama buralarda kime ne sorsam hep kafalarında seracılık olduğu için yada her mahsülü serayla kıyasladıkları için onu dikme bunu ekme durumundalar temiz bilgiye ulaşamıyorum.

kasım aralık gibi arpa yada buğday ekersin, yerine de slajlık yada tanelik mısır ekebilirsin. Yağışlar iyi giderse ve sulama yapmazsan buğday ve arpaya fazla bir zaman harcamazsın ama mısır biraz daha zahmet ve emek ister.