Dünyanın ilk İnsan B.O.K.u ile Çalışan Otobüsü Piyasada....

Dünya ' nın suyla çalışan ilk otomobilinden sonra bunu da gördük ya :D http://www.trakkulup.net/teknoloji/dunyanin-ilk-su-ile-calisan-otomobili-piyasada/

21.11.2014 - 15:14 | Son Güncelleme: 21.11.2014-15:15

Milliyet.com.tr »
Otomobil »
Haber

İnsan dışkısı ile çalışan otobüs yaptılar!
İnsan dışkısı ve atık yemeklerin enerjiye dönüştürülmesiyle elde edilen gazla çalışan otobüs, İngiltere’de kullanıma girdi. Yapılan açıklamaya göre, otobüs, dizel motora sahip aynı boyuttaki araçlara oranla yüzde 30 daha az karbondioksit salınımına sebep oluyor.

İnsan dışkısının ve atık yemeklerin enerjiye dönüştürülmesiyle elde edilen biometan gazı ile çalışan çevreci otobüs, İngiltere’de kullanıma girdi.

Briston’daki kanalizayson arıtma işleri ile ilgilenen GENeco isimli şirket, insan dışkısı ve atık yemekleri biomethan gazına çeviriyor ve söz konusu otobüs bu gaz sayesinde çalışıyor.

Ülkenin Bristol ve Bath kentleri arasında hizmet veren otobüs, saatte maksimum 300 km hızla seyahat ediyor. 40 yolcu kapasitesine sahip olan otobüs, biometan gazını otobüsün üzerinde bulunan depolarda muhafaza ediyor.

Yapılan açıklamaya göre, bir kişinin yıllık atık yemeği, otobüsün 37 km gitmesine imkan veren gazın üretilmesine sağlıyor.

Otobüs, dizel motora sahip aynı boyuttaki bir otobüse oranla yüzde 30 daha az karbondioksit salınımına neden oluyor.

Ynt: Dünyanın ilk İnsan B.O.K.u ile Çalışan Otobüsü Piyasada....

alk-*s alk-*s Haber icin tesekkürler. Okuyan arkadslara komik gelecek ama adamlar yakit isine cözüm getiriyor. Suan Almanya Münihdeki sehir ici yolcu otobüslerinin cogu günes enerjisini elektrige ceviren sistemde üretiliyor. Inanin calistigi bile belli olmuyor. Otobüsde is cikisi yeri geliyor 40-50 kisi oluyor ben ibrenin 60-70 yaptigini gördüm... Gelismis ülkeler icin bunlar kolay ins ülkemizde bu sisteme gecer. Engelli vatandaslar ve yaslilar icin otobüsler yana yatiyor ve basamak cikiyor teknoliji böyle bisey iste...

Şöyle haber yapmış olmak için haber yapanlara o kadar sinir oluyorum ki! Yahu bahsettikleri otobüsler uzun zamandır var, otobüsleri bırakın arabalar var İsveç ' te biyogazla çalışan, bahsettikleri gaz biyogaz zaten.

Bu kadar habersiz yaşıyoruz zaten dünyadan, sonra niye enerji sıkıntısı çekiyoruz, yahu o kadar çöp çıkıyor şu ülkede, o kadar hayvan dışkısı çıkıyor adam gibi biyogaza yöneldiğimiz yok, adamlar biyogazla çalışan motor yapmışlar kaç senedir haberimiz yok!

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=79279.msg938135#msg938135 date=1416582994' Alıntı:
desene artık yollardan mıça mıça gidecez..
artık kim fazla mıçarsa o daha hızlı kaçar. :)

Yusuf abi kopardın yaaa :) misile kuvvet ozaman :) en çok zıçana beleşmi öğrenmek lazım :)

CropMasteR link=topic=79279.msg938196#msg938196 date=1416589931' Alıntı:
az kuru fasulye az sogan :D
ne yalan söyleyim ilk kez duydum..
bizim buralarda öyle bir terim yok..
fatih terim hiç yok :)
şaka bi tarafa bu bizim buralara gelse ben kışın biriktirir yazın mıça mıça tarla sürerim. ;D

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=79279.msg938197#msg938197 date=1416590189' Alıntı:
ne yalan söyleyim ilk kez duydum..
bizim buralarda öyle bir terim yok..
fatih terim hiç yok :)
şaka bi tarafa bu bizim buralara gelse ben kışın biriktirir yazın mıça mıça tarla sürerim. ;D
Türkçeyide unutuk yau bu gidişle sıyırıcam :D internet baglatacam saten yakında Ahıra olmuyor 4 kilometre günde 2 kere git gel Mazot giidyor çoooook :D

Ama bu teknolojiyi bende Traktöre takarsam sorun olmaz sanırım :D

Bu konu koku içerir :D
YUSUFTUYLUOGLU link=topic=79279.msg938179#msg938179 date=1416588360' Alıntı:
abiiikuru fasulyeyi yiyen birazda müsül ilaci..
offfff deutz 75 olur deutz 575.. pehhhhhh
Hemen döytzü kanatlandırmışın Yusuf emmi dur bi gelsinde bakarız uyrra*-*- noo*-*- sop-*-sa :D

bizim köyden biri var 117 kğ şimdiden onu tuttum...
devamlı benim motora mıçacak ;D
bir seferde 5 kğ falan diyo kendine güveniyor. .
denemek lazım.