5403 dişli kutusundan ses geliyor eyvahhh

dün kızımı gezdirmek için 5403 e kızımla bindik (14aylık traktör hasrası). 20-30m gittim ki arka tekerlerden daha doğrusu difransyel bölümünden ses geldiğini duydum. (5403 2005model 0 alındı) neyse mustafayı aradım (torbalı jd bayi ve servisi arkadaşım) gel dedsi bakalım saat 17:00 da servise yola çıktım tarktörle 20dk sonra vardım. elemanlar bir kaç kontrol yaptılar (ben kafamdan kuruyorum difransyel yada başka dişliler dağıldı herhalde diye takır tukur ses geliyor.) servisteki elemanlar teşhisi koydu. sol arka fren diski bitmiş veya zarar görmüş. traktörün sol arka tekeri söküldü diskin olduğu bölme söküldü ve sonuç.
img0560a.jpg

bu da arızalanan sikin görüntüsü
img0559a.jpg

birde servis zamanı geldiği için motor yağı ve filtrelerini değiştirdim.

bunlar hepsi 3 saat sürdü ;)

bu da tekerlek dişli aktarama organı görüldüğü gibi gezegen dişli ile güçlendirilmiş. yani motordaki gücü tekere 3 dişli çark aktarıyor. o yüzden çok mukavim.
img0562aq.jpg

şu anda makina çalışır durumda sorun yok.

Ynt: 5403 dişli kutusundan ses geliyor eyvahhh

teşekkürler paylaşım için.bende genelde ileri giderken geri gelme veya geri gelirken aniden ön vitese takma şeklinde kullanıyorum zamanla şanzımanda veya dişlilerde bi sorun yaratırmı:?

Ynt: 5403 dişli kutusundan ses geliyor eyvahhh

KONYALI ALİ link=topic=32002.msg274526#msg274526 date=1273437882' Alıntı:
teşekkürler paylaşım için.bende genelde ileri giderken geri gelme veya geri gelirken aniden ön vitese takma şeklinde kullanıyorum zamanla şanzımanda veya dişlilerde bi sorun yaratırmı:?

o ani hareketi yapmak hareketi yapmak, motordan taa difransiyele kadar arada ne varsa tümüne öyle bi ani yük bindirir ki. o ani hareket motorun gücü 70 beygirse belki o an 2kat 3 kat daha fazla yük bindirir tüm organların üzerine.