Çiftçiler naparlar ?

Herkeze merhaba değerli üyeler.Çiftçiler ( hayvancılıkla ugraşmayan kısmı ) yılın kaç ayında çalışırlar.Ve çalıştıkları aylardada acaba haftada kaç gün işe giderler ? Hergün sabah 7 akşam 7 tarladamı çalışırlar yoksa sürme ekme işleri bittikten sonra sadece sulamak içinmi giderler.

Bir çiftçi boş bir tarlayı aldıktan sonra en başından hasadına kadar neler yapar ve ürününü nasıl pazarlar yahut satar

Bilgilerinize ihtiyacım var teşekkür ederim keyifli forumlar :)

Ynt: Çiftçiler naparlar ?

aramıza hoş geldiniz
ben sebze ile uğraşıyorum
50 dönüm kavun karpuz domates var
15 marrtta işler başladı 1 aralıka kadar devam eder hegün tarladayım ailecek
yaklaşık 5 ay köydeyim hiç iş olmaz kışın kahvedeyiz

ibrahim_11 link=topic=83534.msg997678#msg997678 date=1430262097' Alıntı:
aramıza hoş geldiniz
ben sebze ile uğraşıyorum
50 dönüm kavun karpuz domates var
15 marrtta işler başladı 1 aralıka kadar devam eder hegün tarladayım ailecek
yaklaşık 5 ay köydeyim hiç iş olmaz kışın kahvedeyiz

Hoşbulduk teşekkür ederim.Sizi hergün tarlaya götüren ürün nedir kavun karpuzmu yoksa sebzemi.

Mesela domates fideden ekilirse internette okuduguma göre 60-80 gün sonra hasat ediliyomuş acaba domatese 80 gün boyunca sabah 7 aksam 7 ne yapılabilirki siz günlük olarak hangi işlerle meşgul oluyosunuz acaba kusura bakmayın ben hayatımda doğru düzgün köye bile gitmiş biri değilim :) bilgi birikimim sıfır yeni yeni olusturmaya calısıyorum sorularım bu yüzden sıfır seviyesinde :)

Mesela salatalık ve domates eken bi çiftçi tarlanın ekime hazırlanmasından hasatına kadar neler yapar ?

Farming simülatör 2015 lede çözülmüyoki bu çiftçilik nerden öğrenicez anlayamadım gitti :D forumdada bu oyun için konu açılmış çok sevindim :D

kmltyln link=topic=83534.msg997681#msg997681 date=1430262713' Alıntı:
Hoşbulduk teşekkür ederim.Sizi hergün tarlaya götüren ürün nedir kavun karpuzmu yoksa sebzemi.

Mesela domates fideden ekilirse internette okuduguma göre 60-80 gün sonra hasat ediliyomuş acaba domatese 80 gün boyunca sabah 7 aksam 7 ne yapılabilirki siz günlük olarak hangi işlerle meşgul oluyosunuz acaba kusura bakmayın ben hayatımda doğru düzgün köye bile gitmiş biri değilim :) bilgi birikimim sıfır yeni yeni olusturmaya calısıyorum sorularım bu yüzden sıfır seviyesinde :)

Mesela salatalık ve domates eken bi çiftçi tarlanın ekime hazırlanmasından hasatına kadar neler yapar ?

Farming simülatör 2015 lede çözülmüyoki bu çiftçilik nerden öğrenicez anlayamadım gitti :D forumdada bu oyun için konu açılmış çok sevindim :D
bizim sezon yeni başlıyor karpuzu dikeli 1 ay oldu bugün araçapası yaptım karpuza bi taraftan kavun domates yeri hazırlıyom sen gel 1 sezon takıl yanımda bidaha yemin edersin köye gelmiycene :)

Tarlada iş traktörle yapildigina göre yilina göre 500-700 arasi yer ekiyorum ve traktör yılda 350 saat yapiyor günde 8 saat calissak 45 gün yapar tabi bunun içinde angare isler icin calişmasida var geriye kalan zamanda ek gelir çalişmaları için rızık aramaya ☺

fatihcastle link=topic=83534.msg997683#msg997683 date=1430263075' Alıntı:
Tarlada iş traktörle yapildigina göre yilina göre 500-700 arasi yer ekiyorum ve traktör yılda 350 saat yapiyor günde 8 saat calissak 45 gün yapar tabi bunun içinde angare isler icin calişmasida var geriye kalan zamanda ek gelir çalişmaları için rızık aramaya ☺

Hmm peki bi memur sadece haftasonlarını ayırarak KÜÇÜK çaplı tarım yapabilirmi ne dersiniz ? Gelir elde edicek ama geçimini çiftçilikten sağlayacak kadar değil.Benim için hayatın ilerleyen dönemlerinde bir şehirden kaçma hayali var ama tası taragı toplayıp hadi gideyim demeklede olmuyo malum ufak ufak ayağımızı suya soksak suyun sıcaklığına alıştıktan sonra atlasak havuza gibi düşüncem var yapabilirmiyim sizce ne dersiniz ?

memursan hiç bulaşma bırak herkez işini yapsın bu saatten sonra çiftçilikten para kazanmak çok zor ben 15 yaşından beri toprakla iç içeyim bizim köyde son 5 senede 50 hane çiiftçiliği bırakıp gitti ve gitmeye devam ediyor böyle giderse bizede yol gözüktü artık çiftçiliği şirketler yapaçak bizide onlara köle yapaçaklar en iyisi yol yakınken köyü terk etmek :(

kmltyln link=topic=83534.msg997684#msg997684 date=1430263323' Alıntı:
Hmm peki bi memur sadece haftasonlarını ayırarak KÜÇÜK çaplı tarım yapabilirmi ne dersiniz ? Gelir elde edicek ama geçimini çiftçilikten sağlayacak kadar değil.Benim için hayatın ilerleyen dönemlerinde bir şehirden kaçma hayali var ama tası taragı toplayıp hadi gideyim demeklede olmuyo malum ufak ufak ayağımızı suya soksak suyun sıcaklığına alıştıktan sonra atlasak havuza gibi düşüncem var yapabilirmiyim sizce ne dersiniz ?
Memursan daha kolay özelde çalışıp yapan var memura hep tatil var yıllık izin var raporu var ciftciyi en oyalayan şeyler tarla sürme ve tohum yatağı ilaç gübre vs pek zaman almaz yani yılda en fazla 3 gün geceli gündüzlü calişman gerekir tabi bu söylediklerim kuru tarimda buğday yetistiriciligi icin

Abiler köy terkedilirmi ben köye kaçmaya çalışıyorum köydekilerde şehremi kaçmaya çalışıyo.İnanın aklı başında olan her insanın köylere akın etmesi gerekirken kimse köy sevmiyo aklım almıyo.Abartı sanıcaksınız ama köy yaşamı dünyada cennetten bi parça gibi.Havası temiz suyu temiz.Yediğini içtiğini kendin yetiştiriceksin.Üstelik kışın bişey yapmıyosun.

İnanın şehirde yaşayanların en mutluları memurlar.Özelde çalışanların çalışma süresi daha fazla ve çocuguna sübhanekeyi öğretecek vakit bulamayan babalar var sonumuz sübhanekeyi bilmeyen babalar yetiştirmeye doğru gidiyor.

Artık çocukları annanneler babanneler büyütür oldu kadınlarda çalışıyor.Evladını emzirmeye vakit bulamayan anneler türemeye başladı oysa insan sıyrılsa modern yaşamın kibrinden.Odaklansa doğal güzelliklere ve yetinse bahçesindeki kuzusuyla koyunuyla aklındaki şeyler izmirdeki yazlıktan kredi taksitlerinden ev taksitlerinden ibaret olmasada rahman olsa Allah olsa emin olun dahada huzur bulucaklar.

Çiftçiliğinse en güzel yanı patronun kendini bilmez müdürler yada cahil kro adamlar değil Allah.

Allah yağdırırsa yağmuru kervanın döner yağdırmazsa hep beraber yağmur duasına :)

Son bi örnek daha vericem sizlerden özür dileyerek.Bu forumdada bu örnek verilirmi bilmiyorum ama samimiyetinize sığınıyorum şehir yaşamında öyle meslekler varki bazı abilerimi görüyorum bunlar ne zaman eşleriyle cima ediyolar diye düşünüyorum.Sabah 7 de kalk 8 de iş başı akşam 8-9-10 a kadar çalış yorgun argın eve git.Çoluklamı ilgilencen çocuklamı.Eşlemi ilgilencen anne babanlamı.Dermanın kalmazki.

Oysaki çiftçi öylemi bak ibrahim abi ailecek çalışıyoruz diyo bi babanın evladıyla mesleğin adının önemi yok çiftçilik olmasında tuvalet bekçiliği olsun babanın oğluyla beraber çalısması beraber vakit geçirmesi emin olun mühendis olup cocuguna hafta içi 1-2 saat ayırabilmesinden kat be kat iyidir.Kıymetini bilin hayatınızın

kmltyln link=topic=83534.msg997688#msg997688 date=1430265320' Alıntı:
Abiler köy terkedilirmi ben köye kaçmaya çalışıyorum köydekilerde şehremi kaçmaya çalışıyo.İnanın aklı başında olan her insanın köylere akın etmesi gerekirken kimse köy sevmiyo aklım almıyo.Abartı sanıcaksınız ama köy yaşamı dünyada cennetten bi parça gibi.Havası temiz suyu temiz.Yediğini içtiğini kendin yetiştiriceksin.Üstelik kışın bişey yapmıyosun.

İnanın şehirde yaşayanların en mutluları memurlar.Özelde çalışanların çalışma süresi daha fazla ve çocuguna sübhanekeyi öğretecek vakit bulamayan babalar var sonumuz sübhanekeyi bilmeyen babalar yetiştirmeye doğru gidiyor.

Artık çocukları annanneler babanneler büyütür oldu kadınlarda çalışıyor.Evladını emzirmeye vakit bulamayan anneler türemeye başladı oysa insan sıyrılsa modern yaşamın kibrinden.Odaklansa doğal güzelliklere ve yetinse bahçesindeki kuzusuyla koyunuyla aklındaki şeyler izmirdeki yazlıktan kredi taksitlerinden ev taksitlerinden ibaret olmasada rahman olsa Allah olsa emin olun dahada huzur bulucaklar.

Çiftçiliğinse en güzel yanı patronun kendini bilmez müdürler yada cahil kro adamlar değil Allah.

Allah yağdırırsa yağmuru kervanın döner yağdırmazsa hep beraber yağmur duasına :)

Son bi örnek daha vericem sizlerden özür dileyerek.Bu forumdada bu örnek verilirmi bilmiyorum ama samimiyetinize sığınıyorum şehir yaşamında öyle meslekler varki bazı abilerimi görüyorum bunlar ne zaman eşleriyle cima ediyolar diye düşünüyorum.Sabah 7 de kalk 8 de iş başı akşam 8-9-10 a kadar çalış yorgun argın eve git.Çoluklamı ilgilencen çocuklamı.Eşlemi ilgilencen anne babanlamı.Dermanın kalmazki.

Oysaki çiftçi öylemi bak ibrahim abi ailecek çalışıyoruz diyo bi babanın evladıyla mesleğin adının önemi yok çiftçilik olmasında tuvalet bekçiliği olsun babanın oğluyla beraber çalısması beraber vakit geçirmesi emin olun mühendis olup cocuguna hafta içi 1-2 saat ayırabilmesinden kat be kat iyidir.Kıymetini bilin hayatınızın
Aynen köy en güzeli muhatapın toprak toprağına ürününe bakarsan aç kalmazsın ne isteyeceksen patronundan değil toprağından isteyeceksin aşık veysel ne demiş benim sadık yarim kara topraktır.1 tohum verdim toprağa bana meyve verdi diyor kim yapar böyle şeyi :Dköye gideceksen de alt yapın hazır olması lazım sana yetecek kadar toprağın evin vs.Emekli isen hiç düşünme emeklilik maaşı köyde yeterde artar :D

fatihcastle link=topic=83534.msg997687#msg997687 date=1430264541' Alıntı:
Memursan daha kolay özelde çalışıp yapan var memura hep tatil var yıllık izin var raporu var ciftciyi en oyalayan şeyler tarla sürme ve tohum yatağı ilaç gübre vs pek zaman almaz yani yılda en fazla 3 gün geceli gündüzlü calişman gerekir tabi bu söylediklerim kuru tarimda buğday yetistiriciligi icin
yılda 500 donum ekıyorum yanında 100 donumde badem agacım var ben mersınde oturuyorum arazılşerım osmanıy e bahcede hem calısıyorum hemde tarlallarla ugrasıyorum hayat kahveye gıtmekten aptal aptal gezmekten ıyıdır

ömer sağlam link=topic=83534.msg997702#msg997702 date=1430287605' Alıntı:
yılda 500 donum ekıyorum yanında 100 donumde badem agacım var ben mersınde oturuyorum arazılşerım osmanıy e bahcede hem calısıyorum hemde tarlallarla ugrasıyorum hayat kahveye gıtmekten aptal aptal gezmekten ıyıdır
Aynen

nailyetek link=topic=83534.msg997757#msg997757 date=1430304263' Alıntı:
Ömür biter iş bitmez, ne zaman kurulu düzeni satıp savarsan iş bitmiştir. Hayvancılık da varsa işin içinde; 7gün /24 saat/365 gün işin içindesin :)
Doğru köyde iş bitmez iş bitse zaten insan boşlukta hisseder kendisini bunalıma girer. insanın tabiatı çalışmak üzerine kuruludur. benim köyümde işi az olan çiftçide var kendi akrabalarımdan yani, adam emekli fakat yaşlıda değil çalışacak durumda emekli maaşının yanında birazcık tahıl ekiyor onun harmanı 15- 20 gün sürüyor geri kalan zamanı boş ve inanırmısınız emekli olmayan ve çiftçilik+hayvancılıkla uğraşan diğer köyldekiler daha huzurlu çünkü fazla boş vakit insana iyi gelmiyor.

Ben yazmasam olmaz :) Şimdi konuya farklı pencerelerden bakmak lazım, arkadaşımız şehirden kaçıp köye gelecekmiş, o öyle kolay değil. Köy yaşantısı çok farklıdır. Öncelikle 1 nci madde eşiniz köyde yaşamaya razımıdır. Kadınların % 90 nı şehirden gelip köye yerleşmez. Eğer ki razı oldu farzedelim , o zaman onun yaşayacağı konforda evde isteyecektir. Bir zaman sonra efendim neymiş, köyde kafa olarak anlaşabildiğim, sohbet edebileceğim kimse yok :( Bu yüzden çok canım sıkılıyor beni gezdirmeye şehre götür, git git bitmez. Sabah 5 de Horoz öter dert olur, bir şey lazım olur bulamaz, öksürük olur laf hazırdır eczane yok. Hele hele çocuğun varsa vay okulun eğitim düzeyi düşük.. Köy yerinde kıyafetlerini giyemez, vah gençliğim gitttii. Eğer anne babası şehirde yaşıyorsa, gidemiyorum göremiyorum. Akrabalarımdan koptum. Bunları çoğaltmak mümkün. Gelelim güzel tarafına....... şehirde trafik, park sorunu, gürültü, kalabalık, yeşil alan , temiz hava yok, kim kime dumduma bir durum söz konusu. Köyde ise huzurlu bir ortam mevcut. Çiftçilik yılın 12 ayı yapılan bir iş değildir, özellikle kışın aval aval bakınır, kahvede fayans döşer, matematiğini geliştirirsin. Çiftçilik Kuru yaş farketmez , herkes nadas tarlasını nisan-mayıs ayında ilk sürümünü yapar, sebzeciler sürülen tarlasına çapa çeker , fidesini hazırlar, dikimini yapar, damlamasını döşer, başlar ot çapalamaya vs. bu işin her safhası zahmetlidir. Taki toplayıp satışını yapıncaya kadar ter paçandan akar. Öyle ki spor salonlarına gerek yoktur, çok güzel kas yaptırır. Kuru tarımda görüldüğü kadar kolay değildir, gençlik ister, güç ister, hırs ve azim ister. Yanında çay demleyecek karı ister. Yetişmiş çalışmaya gönüllü erkek evlat ister. İşte böyle :(

sagalassos link=topic=83534.msg997805#msg997805 date=1430325979' Alıntı:
Ben yazmasam olmaz :) Şimdi konuya farklı pencerelerden bakmak lazım, arkadaşımız şehirden kaçıp köye gelecekmiş, o öyle kolay değil. Köy yaşantısı çok farklıdır. Öncelikle 1 nci madde eşiniz köyde yaşamaya razımıdır. Kadınların % 90 nı şehirden gelip köye yerleşmez. Eğer ki razı oldu farzedelim , o zaman onun yaşayacağı konforda evde isteyecektir. Bir zaman sonra efendim neymiş, köyde kafa olarak anlaşabildiğim, sohbet edebileceğim kimse yok :( Bu yüzden çok canım sıkılıyor beni gezdirmeye şehre götür, git git bitmez. Sabah 5 de Horoz öter dert olur, bir şey lazım olur bulamaz, öksürük olur laf hazırdır eczane yok. Hele hele çocuğun varsa vay okulun eğitim düzeyi düşük.. Köy yerinde kıyafetlerini giyemez, vah gençliğim gitttii. Eğer anne babası şehirde yaşıyorsa, gidemiyorum göremiyorum. Akrabalarımdan koptum. Bunları çoğaltmak mümkün. Gelelim güzel tarafına....... şehirde trafik, park sorunu, gürültü, kalabalık, yeşil alan , temiz hava yok, kim kime dumduma bir durum söz konusu. Köyde ise huzurlu bir ortam mevcut. Çiftçilik yılın 12 ayı yapılan bir iş değildir, özellikle kışın aval aval bakınır, kahvede fayans döşer, matematiğini geliştirirsin. Çiftçilik Kuru yaş farketmez , herkes nadas tarlasını nisan-mayıs ayında ilk sürümünü yapar, sebzeciler sürülen tarlasına çapa çeker , fidesini hazırlar, dikimini yapar, damlamasını döşer, başlar ot çapalamaya vs. bu işin her safhası zahmetlidir. Taki toplayıp satışını yapıncaya kadar ter paçandan akar. Öyle ki spor salonlarına gerek yoktur, çok güzel kas yaptırır. Kuru tarımda görüldüğü kadar kolay değildir, gençlik ister, güç ister, hırs ve azim ister. Yanında çay demleyecek karı ister. Yetişmiş çalışmaya gönüllü erkek evlat ister. İşte böyle :(

Ağzıniza sağlık, gayet güzel bir özet olmuş

Çiftçiligin öyle bir zaman aralıgı yok; yani belli bir saatte işe başlayıp, belli bir saatte işi bırakma gibi bir durum söz konusu degil sadece zamanlama çok önemli, örnegin tarlalar sürülecek bunun zamanını nasıl anlarız? komşular başlamışsa ve çevredeki gördügün traktörlerin arkasında pulluk takılıysa tarla sürme zamanıdır, çapa takılıysa çapa yapma zamanıdır, holder takılıysa ilaç atma zamanıdır, fırfır takılıysa gübre atma zamanıdır, mibzer takılıysa tohum ekme zamanıdır, biçer makinası görürseniniz bilin ki ürün işleme zamanı gelmişti :)

Bu anlattıklarım işin şakası ama gerçeklik payıda yok degil, bence yapabilirsiniz eger içinizde heves varsa, cebinizde bu işi döndürecek para var ise, sıkıştıgınızda yardımınıza koşacak yakınınız var ise ( bazen parasıyla çalıştıracak adam bulamazsınız) en önemlisi araziniz ve makina-ekipmanlarınız var ise yapabilirsiniz, unutmadan birde bu işe sadece ve herzaman para kazanacak gözüyle bakarsanız hep kaybedersiniz çünkü çiftçilik kapitalist dünyadan bir kaçış gibi bana göre, herşey gönlünüzce olsun saygılar...

çiftçiler ne yaparlar...
hergün güneş doğarken erkenden kalkar..
hayvanların altını temizler..
yemini verip ahırdan çıkar..
hemen kahvaltısını yapıp tarlaya gider..
orada çalışıp öğleyi ya tarlada yada yine Ahırda geçirir.
sonra yine tarlada akşam eder..
karanlık çöktükten sonra evinin yolunu tutar(eğer bulabilirse)
akşam yemeğini yer.. banyosunu bile zor yapar yada yapamaz.
olduğu yerde otururken uyur kalır.. bu yüzden cima edemez :)
petrole borçlanır..
gübreye borçlanır..
galericiye borçlanır..
komşuya borçlanır.
bankaya borçlanır.
ödemek için çalışır.. ama 7 yaşından 70 yaşına kadar ....
bu yukarıdaki olaylar tekerrür eder..
hep şüküredip devam eder...
lakin 70 yaşında bir ayağı Çukurda ama yine dilinden düşmeyen
ve tek öğrendiği bir laf vardır..
bi dahaki yıl ve bi dahaki yıl..
Değişen pek bişey yoktur..
elleri nasırlı geldi elleri Nasırlı gitti..
buralarda eski bir laf vardır.
köylü ölmüş karnını yarmışlar içinden bu yıl otu çıkmış..

ne diyeyim inşallah bu değişir..
Köylü milletin harbiden efendisi olur..

Şehire alışmış insan köye anca imrenir,beğenir,hayalini kurar..
ama asla köye köylü gibi sarılıp yaşayamaz.

Aga paran var ise al bi arsa yap bi ev bahçe yap meyve dik ama hobi amaçlı olursa yersin yoo ben çitçilikten para kazanacağım diyosan alt yapın yokmuş hiç girme derim çiftçilik tepeden inmeyle olmaz içinden yetişmeyince