turp deyip geçme (osmaniye-kadirli)

Ynt: turp deyip geçme (osmaniye-kadirli)

ydincbayram link=topic=71502.msg825214#msg825214 date=1389391308' Alıntı:
Yavuz senin hemşerilerde konulu film çekiyorlar, duyarlı adamlar vesselam. Turp dedinmi aklımıza Kadirli gelemye başladı.
kadirlide turp heykelinden anıt bile var abi :)
aynen abi konulu film :)
bunların birde turpcell diye bir kısa filmi varda onu bulamadım :)

uzay kasa link=topic=71502.msg826481#msg826481 date=1389559385' Alıntı:
Selçuk,Ayhan ve turpçular çetesi :)Bunların bir de turplar vadisi olacak.Turp iyidir beyler sattın sattın;satamadın sür yerini bas mısırı,fıstığı.Verim tavan yapar. :D
selçuk beyi takip ediyorum faceden :)) güzel haberler yapıyor sanırıım gazeteci
birde kasım beyi oynatmmışlar videolarda oda kadirlinin tanınan simalarından sanırım :)
turp yerine önce bir goble çekecen hemşo sonra pullukla sürüp biraz topragı dinlendriece sonrailerleyen günlerde yüzeysel işleme aletleryile son vuruşu yapıp vakit mısırını ekecen tadından yenmez hem fazla gübreyede gerek kalmaz turp ilaçtır :)

YAVUZ_13 link=topic=71502.msg826491#msg826491 date=1389559727' Alıntı:
birde kasım beyi oynatmmışlar videolarda oda kadirlinin tanınan simalarından sanırım :)
turp yerine önce bir goble çekecen hemşo sonra pullukla sürüp biraz topragı dinlendriece sonrailerleyen günlerde yüzeysel işleme aletleryile son vuruşu yapıp vakit mısırını ekecen tadından yenmez hem fazla gübreyede gerek kalmaz turp ilaçtır :)
Güzel paylaşım bizde ekiyoruz turp u yerine ekin ekiyoruz çok farklı oluyor

ramazanpullu link=topic=71502.msg826506#msg826506 date=1389560375' Alıntı:
Güzel paylaşım bizde ekiyoruz turp u yerine ekin ekiyoruz çok farklı oluyor
saoalsın
aynen dostum
ekenler memnun yerine ekilen ürün de verim gayet güzel oluyormuş ben denemedim hiç
fakat 1 kötü tarafı varmış sizin ordaki havuç tarlaları gibi bu turp tarlaları eger çamurda söküm yapmak zorunda kalınırsa ozaman tarlayı işlemek için epey mazot harcıyorlarmış onun dışında sıkıntısı yokmuş

YAVUZ_13 link=topic=71502.msg826491#msg826491 date=1389559727' Alıntı:
Kasım Bey ' i tanımam.Ama telefonuma eşimden fazla mesaj attığına göre o beni tanıyor.Selçuk gazeteci işte :)
Turp işi için goble ile bozuyoruz(fazla derine inmeden)iyice kıyılana kadar 2 belki 3 kez.Aslında rotatiller daha iyi olur ama kullanan yok :( Sonra kötenle derince bir sürek çıkarıyoruz.Tezzek attırmamaya dikkat ederek.Sonra kezekleri parçala,sırtı çek,mısırı,fıstığı ek :D 1 tane ot bitmez :D ayrıca gübreden de karın cabası.Toprak azota ve organik maddeye doyuyor.2-3 yıl muazzam verim yapıyor.Ben bu yıl kısmet olursa mısırı biçtikten sonra her tarafı turp yapacağım.Satsam da satamasam da.Turpu satarsan ve özelliklede çamurda çekildiyse,sürerken Allah yardım etsin.Motor devrilecek izler oluyor tarlada :)