Türkiye'nin kivisi Yalova'dan

Türkiye ' nin kivisi Yalova ' dan
AA
22 Ekim 2014

YALOVA Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Tunalı, Karadeniz’de yaşanan don nedeniyle üretimin düşük olacağını söyleyerek, 'Bu yıl Türkiye’de üretilen kivinin yüzde 70’lik bölümünün Yalova’dan çıkmasını bekliyoruz' diye konuştu.

Yalova’da cumartesi günü bu yıl 3’ncüsü gerçekleştirilecek olan 'Yalova Subaşı Kivi Festivali'nin tanıtım toplantısı Subaşı Beldesinde bulunan toplantı salonu’nda gerçekleştirildi. Festivalde stantlar açılacak ve kivicilikle ilgili yarışmalar da düzenlenecek, halk dansları ve konserler de yapılacak.

Yalova’da bu yıl kivi rekoltesinin 20 bin tonun üzerine olmasını beklediklerini söyleyen , Yalova Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Tunalı, 'Şehrimizde 21 yıldır kivi üretimi devam ediyor. Türkiye’yi kiviyle biz tanıştırdık. Kivi hasadına başlamak üzere olduğumuz bu günlerde 20 bin tonun üzerinde bir rekolteye ulaşacağımızı tahmin ediyorum. Ancak bu yıl Karadeniz Bölgesi’nde yaşanan don olayı nedeniyle kivi üretiminde ciddi bir azalma yaşanacak. Oradaki üretici arkadaşlarımızla yaptığımız görüşmede 5 bin ton civarında bir üretim beklediklerini dile getirdiler. Bu yıl Türkiye’de üretilen kivinin yüzde 70’lik bölümünün Yalova’dan çıkmasını bekliyoruz.' dedi.

Düzenleyecekleri festivalle kivinin tanıtımını yapmak istediklerini söyleyen Tunalı, 'Ülkemizde yılda 70 bin ton kivi tüketiliyor. Türkiye’de kişi başı 9 gram olan kivi tüketimi İspanya’da 3 kilo olarak gerçekleşiyor. Biz festivallerle kiviyi tanıtmaya çalışıyoruz. Ülkemizde hiç kivi yememiş insanlar var. Bu 40. paralelde yetişen bir ürün. Her yerde yetişmiyor. Güneyde, Şili’de ve Yeni Zellanda’da yetişiyor. Kuzey’de de Çin, İran, Türkiye, Yunanistan, İtalya, Fransa, İspanya’da yetiştiriliyor. Bu üründen çok üretip pazarlanabilir. Türkiye’de kivi üretiminin daha da artması gerekir. Kivi üretiminde çok gerilerdeyiz. Türkiye’de şu anda 25 bin ton üretime geldik. Bizimle aynı zamanda başlayan Şili, 450 bin ton üretiyor. Biz bu işi yayamamışız, anlatamamış, bu bizde devlet politikası haline gelmemiş' dedi.