Güneş Paneli ile Elektrik Üretimi..

son zamanlarda güneş paneli ve çift yönlü saat uygulaması üzerine çok araştırma yapıyorum .. arazime yakla$ık 1 dönüm kapalı alet traktör tohum gübre saman vs vs koymak icin depo yapıcaktım .. arkada$ımın biri çatıyı güneş paneliyle kapatıp saç kullıcagıma güneş paneli kullanmamı ve elektiriğimden tasarruf sağlamamı söyleyince bu konu üzerine ciddi araştırmalar yapmaya başladım.o kadar bi alanı kapatmak saç ile çıkan rakamın 5 katına falan çıkıyor .. ancak neredeyse ben ege bölgesindeyim yılın 300 günü güneşli geçiyor. yıllık 12 binliralık elektrik kullanıyorum .. sulama ve ev elektrigi olarak ( arazideki ev ) yıllık elektrik tüketimimin tamamından daha fazla elektrik üretiyor 300 günlük güneşli bir yılda .. eğer çiftlik yaptırmak isteyen arkada$lar varsa onlarda değerlendirmeli .. bu tip yeşil enerji projelerinde devletin %50 hibe desteğide mevcut .. araştırmalarımda almanyanın sadece bireysel güneş paneli sistemlerinden bizim keban barajının ürettiği elektrikten daha fazla elektrik ürettiğini öğrendim .. ve devlet bu elektriği hic masraf etmeden vatandaşlarına ürettiriyor kimi kullanıyor kimi çift yönlü saat uygulamasıyla satıyor .. biraz daha fazla masraf ederek bu tip enerji üretimlerine geçmeliyiz arkada$lar .. 20 bin lira gidecek yere 100 binlira masraf etmek ne kadar akılcı diye dü$ünürseniz .. 5 yılda kendini amorti edip daha sonra güneş var oldukça kullanılacak bir enerji kaynagına sahip olacaksınız .. ayrıca aküyle saklamayıda araştırdım 1 dönümlük bir alanın ürettiği elektriği depolayıcak akünün fiyatı neredeyse 800 binlira civarında .. tek akılcı yöntem çift yönlü saat .. eğer bu konuda başka arkada$larında ara$tırmaları olduysa lütfen payla$sın ve daha pratik yöntemler ortaya cıkaralım .. güne$li bi iklimde ya$ıyorsanız güne$ paneli rüzgarlı bi iklimde ya$ıyorsanız rüzgar türbini kurmakta fayda var .. saygılar ..

* ÇİFT YÖNLÜ SAAT UYGULAMASI : sizin ürettiğiniz elektriği teda$ ' a satıyor .. üretiminizden fazla elektrik harcarsanız size yazıyor .. ödemeye gittiğinizde .. 150 liralık üretmi$sin 200 liralık satmı$sın borcun 50 lira deniliyor ..

Ynt: Güneş Paneli ile Elektrik Üretimi..

2006-2007 Eğitim öğretim yılı İNEPO Uluslararası Çevre Proje yarışması, Güneş enerjisi ile tarla sulama sistemi.
2007-2008 Eğitim öğretim yılı TÜBİTAK Proje yarışması, Güneş enerjisi ile orman yangınlarını söndürme...........

Bu projeler benimdi. Ne yazıkki patent başvurusu yapmamıştım. Bilgi isteyenlere bilgi verilir :)

dengesiz link=topic=52620.msg542964#msg542964 date=1329699188' Alıntı:
1 m2 güneş paneli saatte ortalama kaç kw elektrik üretiyor ?

Bir yılda ne kadar elektrik üretir? Elektrik tüketimimin ne kadarını karşılar?

Örnek olarak, 1 kW ' lık bir PV sistem kurdunuz. Bu sistem tam güneş aldığında saat 1kW elektrik üretecek demektir. Ancak yıl boyunca sisteme vuran direkt güneş oranı değişmektedir. Kışın daha az güneş olur, ayrıca bulutlu günler olur; bu nedenle Türkiye ' de ortalama günde 6 saat güneş gördüğünü varsayabiliriz (güney illerimizde bu değer daha yüksek olur).
1 kW sistem x 6 saat /günde x 365 gün = 2190 kW / yılda
Ancak tüm sistemde bazı kayıplar olur, örnek olarak kablo kayıpları, akü kayıpları, inverter kayıpları. Bu kayıpları da ortalama %20 olarak alırsak,
2190 kW / yılda x %80 = 1752 kW / yılda üretir.

alıntıdır ..

1 metre kare güneş paneli fiyatı 1000 lira .. bir metrekare ne kadar enerji üretir onu bilmiyorum ..

Abi msn açılmadığından ekleme yapamıyorum. Ama yarın gene deneyecem ekleyecem. Verime gelirsek güneş pilleri hatırladığım kadarı ile % 14 verim ile çalışıyor. O senelerden sonra ne kadar geliştirdiler bilmiyorum ama durum o. Çok derin olmayan kuyulardan, derelerden, kanallardan sulama yapabilmek için 100 dekar için bir maliyet hesaplarsak bu 20 bin lirayı bulur. 1 metre kare güneş pili ise yaklaşık 4 sene evveli 1250 $ idi. Şimdi ne alemdedir bilmiyorum. Güneş pilinin markasıda solar mıydı neydi. :)

doganbey1 link=topic=52620.msg542969#msg542969 date=1329699945' Alıntı:
Abi msn açılmadığından ekleme yapamıyorum. Ama yarın gene deneyecem ekleyecem. Verime gelirsek güneş pilleri hatırladığım kadarı ile % 14 verim ile çalışıyor. O senelerden sonra ne kadar geliştirdiler bilmiyorum ama durum o. Çok derin olmayan kuyulardan, derelerden, kanallardan sulama yapabilmek için 100 dekar için bir maliyet hesaplarsak bu 20 bin lirayı bulur. 1 metre kare güneş pili ise yaklaşık 4 sene evveli 1250 $ idi. Şimdi ne alemdedir bilmiyorum. Güneş pilinin markasıda solar mıydı neydi. :)

anladım karde$im .. güne$ pilinin maliyeti cok fazla .. $imdi cift yönlü sayaç daha makul .. depolama yapmadan direk teda$a satıyosun elektrigi .. depolamaya kalktıgında i$in icinden cıkmak çok zor piller çok pahalı ..

çift yönlü saati ben çok araştırmıştım geçen yıl mantıklı bir şey çok çok doğru ama yatırım maliyetlerinden ziyade yaygın bir teknoloji olmadığı için gerek montajı kurulumu parça temini işlemleri sırasında çok sorun yaşanır bence vaz geç bu sevdadan :D yılda 150-200bin lira tedaşa ödeyen biri olarak bu sistemi önce biz yapardık 100dönüm araziye sonrada keyfimize bakardık ama bu işler ince işler adamı şişler :D

Tucano340&Arion520 link=topic=52620.msg542973#msg542973 date=1329705147' Alıntı:
çift yönlü saati ben çok araştırmıştım geçen yıl mantıklı bir şey çok çok doğru ama yatırım maliyetlerinden ziyade yaygın bir teknoloji olmadığı için gerek montajı kurulumu parça temini işlemleri sırasında çok sorun yaşanır bence vaz geç bu sevdadan :D yılda 150-200bin lira tedaşa ödeyen biri olarak bu sistemi önce biz yapardık 100dönüm araziye sonrada keyfimize bakardık ama bu işler ince işler adamı şişler :D
ince i$ler oldugu kesin yapan çok az türkiyede .. ama eninde sonunda bu sisteme ev kullanıcıları olarak bile geçmek zorundayız .. burda teda$a para ödemek konu değil ödeyelim .. ama devlet bu elektrigi dı$arıdan parayla alıyo bagımlılıgı azaltmak lazım .. nükleer santralden ba$ka seçenek bırakmıyoruz devlete elektrik icin .. devlet zaten %50 hibe veriyor bu yatırımın kar$ılıgında ..

Çorlu tarım fuarında 180 watt lık bir güneş paneli ortalama 1000 tl civarındaydı. Çanakkale Tarım ilçe Müdürlüğünün 2009 yılında traktör römorkuna seyyar olarak yerleştirilmiş güneş panelleriyle 50 -80 dönüm sılajlık mısır ektiklerini internetten öğrendim ancak Keşan daki Tarım ilçe müdürlüğünün bir bilgilerinin olmadığını, Çanakkale yede gidip işin durumunu öğrenmek nasip olmadı. Enerjiye verilen tutarlar her yıl artmakta ve artacağı inancındayım.

buna tarımda ve ev kullanımında geçmemiz şart aslında birey olarak .. heleki yıllık güneşi bol alan illerde oturanlar olarak .. maliyeti yüksek duruyor ancak geleceğin enerji kaynagının elektrik oldugunu dü$ünürsek buna en cabuk adapte olan ülkeler kazanacak ..

Valla şimdi ben sizlere şunu diyeyim. Bu işin hiçte göründüğü gibi çok yüksek maliyeti yok. Siz 1 senede 10 bin liradan fazla elektrik parası veriyorsanız bu iş karlı olur sizin için. Seyyar olarakda pistonlu sistem ile römork tarzında bir taşıma aracı yapılır ve her koşulda kullanılır.

Siizi kutluyorum harika bir konu. Ankara tarım fuarında güneş enerşisi ile çalışan sulama ekipmanlarını görmüştüm, çokda ilgimi çekti konuştuk yaklaşık 500 Tl gibi 1 parmak boruya su basabiliyor idi. Sektör henüz gelişmiş değil, bu yüzden şimdi pahalı gibi ilk yatırım maliyetleri. Ancak enerjide dışa bağımlılığımız ortada durum böyle olunca bencede 1 kw lık bir üretim bile çok şey demektir. Türkiye güneş zengini bir ülke neden bu nimetten yararlanmayalım. Sizi tekrar kutluyorum.

üzerine ciddiyetle dü$memiz gereken bir konu .. devletinde insanları bilgilendirmesi lazım .. aslında devletten öte bu güne$ paneli firmalarının insanları bilgilendirmeleri lazım .. direk bu evlerde falan kullanımla ba$lanması gerekiyor aslına bakarsanız .. ama ciddi elektrik faturası ödeyenler 10 yıllık pe$in ödemi$ gibi kabul edip öyle kullanıcaklar sonuç olarak biticek bi enerji değil .. hayat var oldukca gidecek bir enerji .. artık her$eyin elektriklisini cıkartıyorlar bedavadan değil .. elektrik çok kolay üretilebilen bi enerji .. sudan rüzgardan güne$ten buhardan her$eyden üretilebiliyo çok genel bi enerji .. neredeyse elektriksiz hic bir$ey yok .. newhollandın elektrikli prototip traktörü vardı sanırım bi kaç yıl sonra oda seri üretime geçicek .. dünya tek yakıt elektrik düzenine geçmeye ba$ladı .. biz bu deği$ime hazırmıyız hazırlıklımıyız inanıyomuyuz inanmıyomuyuz i$ burasında. toplumlar elektrik enerjisi üretmeye ve her alanda kullanmaya ne kadar erken adapte olurlarsa o kadar cabuk toparlanacaklardır .. ye$il bi dünya icin bu $art .. ondan sonra cebimiz için $art ..

geçen cumartesi günü bereket tv de dev traktörler belgeselinden önce bu konuda bir program vardı arada sistemin maliyetini en az 10 senede çıkaracagını ,maliyetinde kuyu derinliği ve çıkarılacak su miktarı ile orantılı olarak hesaplıyordu uzman,100 metre derinden günlük 120 ton suyu çıkaracak sistemi 160 milyar gibi bir rakam dedi panel alanının 300 m[sup]2[/sup] olacagını da hesapladı