bu yazıyı gören bir fatihayı esirgemesin

Bilindiği üzere Manisanın Soma ilçesinde üzücü bir olay gerçekleşmiş ve yüzlerce insanımız kardeşimiz yerin yüzlerce metre altında mahsur kalmıştır. Ölenlere Allahtan rahmet kalanlara da sabır diliyoruz Lütfen siyaset yapmadan dualarımızla Somanın yanında olalım arkadaşlarım... Saygılarla

Ynt: bu yazıyı gören bir fatihayı esirgemesin

Allah rahmet eylesin. Ölenlere Allah rahmet eylesin, ailelerine sabır versin. yaralılara şifa versin..

o vardiyada 787 kişi varmış,
gece yapılan açıklama 201 ölü, 80 yaralıydı.
o saatten beri yeni açıklama yapılmadı.
bir nevi sansür ve karartma var.

Akşam Manisa Büyükşehir Belediye başkanı telefonla bağlanıp kendisine gelen bilgilere göre 157 ölü, 75 yaralı ve 580 kişinin halen yer altında olduğunu söyledi.
fakat TV ' ler halk galeyana gelmesin diye bunu vermedi, örtbas etti.
AFAD yetkilileri ölü sayısını gizledi.

bu kadar vakit geçtikten sonra yer altındaki 500 küsür kişinin yaşama şansının düşük olduğunu tahmin ediyorum.
inşallah sağ olarak kurtarılırlar. yanlarında oksijen tüpleri, maskeler vs. inş. vardır....

siyaset yapmayalım demişsiniz. mutlaka siyaset yapılmayacak,
fakat yetkililerin iktidarın yandaşların hatalarını, yanlışlarını, al gülüm ver gülüm ilişkilerini söylemeyelim mi?
iyilerden bahset,
kötüleri konuşma, yoksa siyaset yaparsın....

iyi de siyaset zaten, 'bak bunlar şöyle şöyle yanlışlar yaptılar, sonuç böyle oldu. ben böyle şeyler yapmıcam' demek değil midir...
ben ondan daha iyi daha doğru daha güzel yönetirim demek değil midir...
bence yanlışları, hataları, eksiklikleri yüzlerine vurmak gerek....
sorularım var:
1- Onbeş yaşında çocuğun madende ne işi var, nasıl çalıştırılıyor. ?
2- 787 kişinin kaçı sigortalı, kaç tanesi kaçak işçi ?
3- şirketin genel müdürünün eşi hangi siyasi partinin belediye meclis üyesi ?
4- bu maden, özelleştirilirken nasıl bir süreç izlendi. yandaşlara nasıl peşkeş çekildi ?
5- Çalışma bakanı niye ortalarda yok ?
6- Çalışma bakanlığının yaptığı ve yapacağı denetimlere nasıl güvenelim ? müfettişler, hükümete bu kadar yakın bir şirketin hatalarını eksikliklerini raporlarına yazabilirler mi?
7- Gece il / İlçe SGK müdürlüğü açtırılıp, sigortasız işçiler, olaydan sonra gece gece sigortalı yapıldı mı yapılmadı mı ? ( hatırlarsanız İstanbuldaki bir inşaatta, işçilerin kaldığı çadırda yangın çıkmış ve 18 civarında işçi yanarak ölmüştü. olaydan 1 saat sonra gece SGK müdürlüğü açtırılıp, sigortasız işçiler, sigorta yaptırıldı. yani öldükten sonra... burda da aynı şeyler var mı ? )
8- ölü sayısını düşük göstermek için niye bu kadar uğraş veriyorsunuz ?
9- bu kadar insana toplu bir cenaze töreni düzenlenecek mi ? yoksa birer ikişer kaldırılıp, haber bile yapılmadan halktan gizlenip tepki oluşması engellenmeye çalışılacak ?
10 - bu kadar büyük bir kazanın ( 787 kişinin aşağıda olduğu, 80 kişinin kurtarıldığı hesaba katılırsa bundan sonra kaç kişinin daha sağ kurtarılacağı düşünülürse en az 680 ölü, 100 yaralı gibi bir tahmin yapılabilir) faturası o şirketi iflas ettirmeye yeter. bu kadar ölenlerin hepsine tazminat, yaralılara tazminat, cezalar vs... bakalım şirkete gerektiği gibi bir ceza verilecek mi, yoksa kurtarılıp sıyrılacaklar mı ?
11- devlet, bu linyit kömürü işletmesinden, vatandaşlara bedava dağıtmak üzere her yıl kaç torba kömür alıyor ?
12- iktidar, yandaşlarını bu ve benzeri işletmelere tavsiye edip, işe sokuyor mu ?
13- seçim zamanlarında, bu ve benzeri şirketler hükümet lehinde propaganda yapıyor mu? partiye ekonomik destek sağlıyor mu?
14- bu ve benzeri şirketler, aldıkları işlerin, ihalelerin karşılığında mitinglerde işçilerini alanlara yığıyor mu?

soruları çoğaltmak mümkün, hep beraber sonuçları göreceğiz.
İnşallah ölen öldüğüyle kalmaz....

Zerre kadar ihmali olanlar hiçbir mazerete sığınmadan elbette cezalandırılsın.
Allah rahmet eylesin , geride kalanlarına Allah sabır ve acılarına dayanma gücü versin.
Biz bu kadar kötü bir toplum değiliz , bazı mihraklar hemen konuyu siyasete dökmeye başladı , olumlu yada olumsuz anlamda bir bir kazanım , bir algı yönetimi oluşturma peşindeler , daha insanların acıları taptaze , canı gitmiş orada , çocuğu vefat etmiş , eşi vefat etmiş , , babası vefat etmiş , kısacası canınan can kopup gitmiş. Bundan bile bir menfaat peşindeler timsah gözyaşları döküp.
Yazıklar olsun diyorum , hem böylelerine , hem ihmali olanlara , ihmali görmezden gelenlere.
Acılar üzüntüler , felaketler dünyevi menfaatler ile boy ölçüşemez.
Ruhlarına bir fatiha ' yı esirgemeyin.

- Herhangi bir siyasi parti adı zikreden olmadı.

- Dünyanın her yerinde kötü bir olay olduğunda, hesap iktidarda kim varsa ondan sorulur. yeri geldiği zaman 'fıratın kenarında bir koyunu kurt kapsa hesabı benden sorulacak' diye maval okuyanlar, böyle zamanlarda 'bunları kullanmayın, hatalarımızı anlatmayın, yanlışlarımızı açıklamayın' demesinler.

- medeniyetler İYİ, DOĞRU, GÜZEL ' i hedefler, DAHA İYİ, DAHA DOĞRU, DAHA GÜZEL ' i hedefler.
bunlara ulaşmak için farklı cevaplar, yollar, taktikler bulur. bu da farklı medeniyetlerin ortaya çıkmasını sağlar. herkes aynı yolu izlese dünyada tek bir medeniyet olurdu.

- İyilerden bahset, reklamını yap, algıyı oluştur. kötülelerden, yanlışlardan bahsetme, onları konuşma, ölü sevici, kandan beslenenler vs... çünkü o sır dökülmesin, gerçekler görülmesin, oluşturulan algı yara almasın.... bütün mesele bu.

- ben vatandaşım arkadaş, benim acım var, sadece bu gün değil, bütün işçi kazalarında, bütün terör saldırılarında üzülüyorum. ve yapması gerekenleri yapmayanlardan da hesap sormak benim hakkım.

- oy almak için terörislere her istediğini verenlerden, işçi kazalarını, taşeron sistemini önlemeyenden, kazalardan sonra sermayeden yana tavır alandan hesap sormak benim hakkım...

- gerekli güvenlik önlemlerini aldıramayan, bunları denetleyemeyen, sermayenin oyuncağı haline gelmiş bir devleti kabul etmiyorum... devlet devlet gibi olur. kuralı koyar herkes ona uyar. uymayanı zorla uydurur. devlet budur. oraya buraya yaslanan, dediğini yaptıramayan, kanunu, kuralı uygulayamayan, hatta kanun kural bile koyamayan bir devlet olamaz...

- şu konularda hata yaptınız, bunlar yanlıştı, sonuç böyle oldu, sorumluluk sizin, hesap verin demek siyaset yapmak DEĞİLDİR...
ne yani hesap sorulmasın mı, hesabını vermesinler mi?

Allah rahmet eylesin... herkes için çok zor bir durum en azından vicdanı olan insanlar için ne söyleyeceğimi bilemiyorum inanın boğazımda kocaman bir misket var gibi çok zor çok...

edirne22 link=topic=75469.msg890588#msg890588 date=1400054785' Alıntı:
- Herhangi bir siyasi parti adı zikreden olmadı.

- Dünyanın her yerinde kötü bir olay olduğunda, hesap iktidarda kim varsa ondan sorulur. yeri geldiği zaman 'fıratın kenarında bir koyunu kurt kapsa hesabı benden sorulacak' diye maval okuyanlar, böyle zamanlarda 'bunları kullanmayın, hatalarımızı anlatmayın, yanlışlarımızı açıklamayın' demesinler.

- medeniyetler İYİ, DOĞRU, GÜZEL ' i hedefler, DAHA İYİ, DAHA DOĞRU, DAHA GÜZEL ' i hedefler.
bunlara ulaşmak için farklı cevaplar, yollar, taktikler bulur. bu da farklı medeniyetlerin ortaya çıkmasını sağlar. herkes aynı yolu izlese dünyada tek bir medeniyet olurdu.

- İyilerden bahset, reklamını yap, algıyı oluştur. kötülelerden, yanlışlardan bahsetme, onları konuşma, ölü sevici, kandan beslenenler vs... çünkü o sır dökülmesin, gerçekler görülmesin, oluşturulan algı yara almasın.... bütün mesele bu.

- ben vatandaşım arkadaş, benim acım var, sadece bu gün değil, bütün işçi kazalarında, bütün terör saldırılarında üzülüyorum. ve yapması gerekenleri yapmayanlardan da hesap sormak benim hakkım.

- oy almak için terörislere her istediğini verenlerden, işçi kazalarını, taşeron sistemini önlemeyenden, kazalardan sonra sermayeden yana tavır alandan hesap sormak benim hakkım...

- gerekli güvenlik önlemlerini aldıramayan, bunları denetleyemeyen, sermayenin oyuncağı haline gelmiş bir devleti kabul etmiyorum... devlet devlet gibi olur. kuralı koyar herkes ona uyar. uymayanı zorla uydurur. devlet budur. oraya buraya yaslanan, dediğini yaptıramayan, kanunu, kuralı uygulayamayan, hatta kanun kural bile koyamayan bir devlet olamaz...

- şu konularda hata yaptınız, bunlar yanlıştı, sonuç böyle oldu, sorumluluk sizin, hesap verin demek siyaset yapmak DEĞİLDİR...
ne yani hesap sorulmasın mı, hesabını vermesinler mi?
Hocam,
Benim mesajımı alıp , işine gelenleri alıp işine gelmeyenleri algılayıp , konuyu ona görede yönlendirip , ona göre cevap yazma lütfen.
Açıkça yazıyorum , bu olayda kimsenin tarafında değilim , onu bunu korumakta değil derdim , algı yönetimi yapmakta değil derdim.

Zerre ihmali olan varsa , maden sahibi , bakan , milletvekili , vardiya amiri , müdür , yönetici , burayı denetleyen , ruhsat veren , kim varsa cezalandırılsın. Zaten zamanında bu tür olaylarda birileri bedel ödemediği , birileri hesap vermediği , birileri işini yeterince önemseyip düzgün yapmadığı için oluyor bunlar.
Buranın sahibi yeterli önlemleri alsaydı , bura adam gibi denetlenseydi , bu böyle devam eder , kimin ihmali varsa bedelini ödesin , hesabını versin , bu insanların ailelerine ateş düştü , bir çocuğun babasız kalması , bir annenin evladına doyamadan ayrılması , bunlar vebali ödenemeyecek , hiçbir maddi varlığın satın alamayacağı şeyler , yazı gerçekten çok yazık.

Benim tepkim olayı tek taraflı , işine geldiği gibi bakıp , konuyu , hükümet , muhalefet , şirket sahibi , sendika kim varsa bunu kendine yorumlayıp , bu tepkiyi karşı tarafa yıkmaya çalışanlara. Bundan alçakça nemalanmaya çalışanlara , hangi cepheden olursa olsun farketmez , hiç umrumda değil , ister benle aynı görüşten olsun , ister olmasın.
Olayın bu vicdani , insani , ahlaki boyutu artık ne derseniz deyin bunu geçip nemalanmaya çalışanlara tepkim.

İnsaların orada canı gitmiş daha ötesi var mı?
Hala bir takımları menfaat peşinde , algı yönetimi , kamuoyu oluşturma peşinde , birileri birini bunu yıkma , birileri kendini aklama , buna isyanım.

boşa tartışmayın arkadaşlar bu işin sonu yok

yarın trafoya kedi girdi sigortalar attı yangın çıktı bu kaza ondan oldu derler konu kapanır gider
hayatını kaybedenlerin ailelerinede 3-5 kuruş göz boyama parası verirler
iş biter oysa para o canları geri getirmeyecek
işte insan hayatının degeri bukadar ülkemizde daha ötesi varmı

allah rahmet eylesin mekanları cennet olsun

ufukk link=topic=75469.msg890593#msg890593 date=1400055560' Alıntı:
Hocam,
Benim mesajımı alıp , işine gelenleri alıp işine gelmeyenleri algılayıp , konuyu ona görede yönlendirip , ona göre cevap yazma lütfen.
Açıkça yazıyorum , bu olayda kimsenin tarafında değilim , onu bunu korumakta değil derdim , algı yönetimi yapmakta değil derdim.

Zerre ihmali olan varsa , maden sahibi , bakan , milletvekili , vardiya amiri , müdür , yönetici , burayı denetleyen , ruhsat veren , kim varsa cezalandırılsın. Zaten zamanında bu tür olaylarda birileri bedel ödemediği , birileri hesap vermediği , birileri işini yeterince önemseyip düzgün yapmadığı için oluyor bunlar.
Buranın sahibi yeterli önlemleri alsaydı , bura adam gibi denetlenseydi , bu böyle devam eder , kimin ihmali varsa bedelini ödesin , hesabını versin , bu insanların ailelerine ateş düştü , bir çocuğun babasız kalması , bir annenin evladına doyamadan ayrılması , bunlar vebali ödenemeyecek , hiçbir maddi varlığın satın alamayacağı şeyler , yazı gerçekten çok yazık.

Benim tepkim olayı tek taraflı , işine geldiği gibi bakıp , konuyu , hükümet , muhalefet , şirket sahibi , sendika kim varsa bunu kendine yorumlayıp , bu tepkiyi karşı tarafa yıkmaya çalışanlara. Bundan alçakça nemalanmaya çalışanlara , hangi cepheden olursa olsun farketmez , hiç umrumda değil , ister benle aynı görüşten olsun , ister olmasın.
Olayın bu vicdani , insani , ahlaki boyutu artık ne derseniz deyin bunu geçip nemalanmaya çalışanlara tepkim.

İnsaların orada canı gitmiş daha ötesi var mı?
Hala bir takımları menfaat peşinde , algı yönetimi , kamuoyu oluşturma peşinde , birileri birini bunu yıkma , birileri kendini aklama , buna isyanım.
büyük oranda aynı fikirdeyiz. fakat şunu belirteyim.
yukarıda yazılanların hiç birinde nemalanmaya çalışan, menfaatini düşünen hiç bir ifade yok.
çünkü böyle bişey olsa, açıkça bir parti, sendika, şirket, dernek, vb. bir isim geçer, herhangi bir isim geçmiyorsa böyle bir şeyden bahsedilemez...
ben tek başıma hesap soruyorum, ve en büyük yanlışı da önlem alması gereken şirkette ve bunu denetlemesi gereken bakanlıkta buluyorum.
yazılanlarda şunlar olsa, bunlar gelse vs. gibi bir ifade de yok.
bunu ben değil o siyasi partiler, şirketler, dernekler falan söylemeli ve iddia etmeli 'biz gelirsek böyle şeyler olmayacak' demeli.
iddia ortaya koymalılar ve gereğini yapmalılar.
herşey aynen devam edecekse kim gelse farketmez.

teorik olarak düşünüldüğünde bir diğer eleştirim ise 'yanlışlardan, hatalardan, eksikliklerden' bahsedildiğinde
'bunlardan bahsetmeyin, ölülerden medet ummayın, kandan beslenmeyin, acıları kullanmayın' diyenlere...
siyasetin amacı zaten böyle şeylerin olmamasıdır. ve bunların da halka söylenmesi, anlatılması gerekir ki,
Türk milleti olarak iyi, doğru, güzel...... daha iyi, daha doğru, daha güzel.... ' e ulaşabilelim.

İnşallah sorumlular cezalarını çekerler...

edirne22 link=topic=75469.msg890599#msg890599 date=1400056463' Alıntı:
büyük oranda aynı fikirdeyiz. fakat şunu belirteyim.
yukarıda yazılanların hiç birinde nemalanmaya çalışan, menfaatini düşünen hiç bir ifade yok.
çünkü böyle bişey olsa, açıkça bir parti, sendika, şirket, dernek, vb. bir isim geçer, herhangi bir isim geçmiyorsa böyle bir şeyden bahsedilemez...
ben tek başıma hesap soruyorum, ve en büyük yanlışı da önlem alması gereken şirkette ve bunu denetlemesi gereken bakanlıkta buluyorum.
yazılanlarda şunlar olsa, bunlar gelse vs. gibi bir ifade de yok.
bunu ben değil o siyasi partiler, şirketler, dernekler falan söylemeli ve iddia etmeli 'biz gelirsek böyle şeyler olmayacak' demeli.
iddia ortaya koymalılar ve gereğini yapmalılar.
herşey aynen devam edecekse kim gelse farketmez.

teorik olarak düşünüldüğünde bir diğer eleştirim ise 'yanlışlardan, hatalardan, eksikliklerden' bahsedildiğinde
'bunlardan bahsetmeyin, ölülerden medet ummayın, kandan beslenmeyin, acıları kullanmayın' diyenlere...
siyasetin amacı zaten böyle şeylerin olmamasıdır. ve bunların da halka söylenmesi, anlatılması gerekir ki,
Türk milleti olarak iyi, doğru, güzel...... daha iyi, daha doğru, daha güzel.... ' e ulaşabilelim.

İnşallah sorumlular cezalarını çekerler...

Aynen hocam , Benimde hocam sana bir tepkim yok , sosyal medyada gördüğüm , önceki mesajda bahsettiğim olayları yapmaya çalışanları görünce bu satırları paylaştım.