tarla kiralamada caziplik!

s.a. abilerim kardeşlerim,
öncelikle böyle bir oluşumdan dolayı herkezden Allah razı olsun. birçok şey öğrendim.
benım konum şuki;
enaz 100 dönüm olmak ve islami usullere göre yani 3 yoldan biri olarak,
işçilik ve makineler benden, tohum ve toprak sahibinden olmak kaydıyla çıkan ürünü iki ye bölerek
bir ortaklık yapma düşüncem var işin içinde olan sizlere bu görüşümü sunmak istedim.
ortaklığa girerlermi? hiç değilse siz girermiydiniz.

Ynt: tarla kiralamada caziplik!

144fenomen link=topic=81198.msg964245#msg964245 date=1422617641' Alıntı:
Trakkulube hoşgeldiniz.Bende kiralık ekiyorum.Arazi ye ne kadar ücret ödüyosunuz dönüm başı?Toprak verimli mi ?Ne ekmeyi düşünüyosunuz ?
korunga ekmek istiyorum. siz ne ekiyorsunuz ne kadarlık bir arazide çalışıyorsunuz.

Zühri (r.a)’den rivâyete göre, şöyle demiştir: İbn Müseyyeb şöyle diyordu: Altın ve gümüş karşılığında araziyi kiralamakta bir sakınca yoktur. Rafi b. Hadîc Rasûlullah (s.a.v)’in ürün karşılığında arazi kiralamanın yasak olduğunu rivâyet etmiştir. (Müslim, Büyü’: 17; Ebû Davud, Büyü’: 32)

144fenomen link=topic=81198.msg964261#msg964261 date=1422619048' Alıntı:
İlk defa duydum tarla sahibi buna razı ise niye haram olsun ki ? dediğim gibi tarlaya ne ekeceğiniz ve tarla verimli ise kâr olur ama çektiğiniz çileye değmesi lazım illaki.
her alan razı veren razı helal olmuyor işte bunu araştırıp delilleriyle tekrar cevaplarım.
toprak analızı yaptırıp ona göre gübreleme illaki ancak bu yem bitkileri saten toprak ıslahında kullanılan bitkiler. kıraç arazilerde ekiliyor saten ve ben 1000 dönümle başlamak istiyorum. yoksa dediğin gibi çekilmez. birde bu sene geç kaldım mahsul olursa ne ala da olmazsa seneye artık. yaza bir sıra arası çapa yaparsam seneye dekarından 250 kilo yağış olursa 500 kilo alırım diye hesaplıyoruz bakalım. nasip Allah Yardımcımız olsun

CELAL KARABULUT link=topic=81198.msg964273#msg964273 date=1422620153' Alıntı:
toprak sahibi destek paralarını cebe indirirken haram olmuyor mu
destek parası sizin iş sözleşmenizde aldığınız bir karar. kendinize isteyerekte iş sözleşmesi imzalayabilirdiniz.
şahsen ben desteklemeleri kendime alıcağımı söylicem. işi yapan benim çünkü.

mahzen06 link=topic=81198.msg964275#msg964275 date=1422620442' Alıntı:
destek parası sizin iş sözleşmenizde aldığınız bir karar. kendinize isteyerekte iş sözleşmesi imzalayabilirdiniz.
şahsen ben desteklemeleri kendime alıcağımı söylicem. işi yapan benim çünkü.
kimse sözleşmeye yanaşmıyor bedava havadan para almak varken

Tarla kiralamak haramsa desene en büyük günahkar biz olmuşuz? Bu mantıkla bakarsan kiralanan herşey haram ve buna bulaşmayan insanda.yok ilk defa duyuyorum böyle birşeyi.

erdal_btn link=topic=81198.msg964277#msg964277 date=1422621142' Alıntı:
gülsek mi ağlasak mı... ??
çifçiliğide dine bulaştırdınız ya helal olsun...
:) acı bir gülüş. islam dini boş vakitlerinizde sizi eğlendiren, vakit geçirten veya herhangi bir yapı değildir.
din bir yaşam biçimidir. yaşarsan huzurlu, mutlu olursun. yaratıcın razı olur ve cennetine nail olursun.
yaşamazsan yaşamazsın sonucunu illaki duymuşun ve görüyorsundur da saten, olmadı kabir de başlarsın.
bu yorumu; bilip unuttuysan bir hatırlatma, bilmiyorsan bir bilgi, yanlıştaysan düzeltmen için yazdım. şahsına hakaret olarak algılamazsan sevinirim. iyi günler.

İsmail Pelit link=topic=81198.msg964279#msg964279 date=1422621751' Alıntı:
Tarla kiralamak haramsa desene en büyük günahkar biz olmuşuz? Bu mantıkla bakarsan kiralanan herşey haram ve buna bulaşmayan insanda.yok ilk defa duyuyorum böyle birşeyi.
:) ilginiz için teşekkür ederim ancak okuduysanız. araştıracağımı söyledim bu bahsettiğim şey eski usullerde yapılan ve helal diye bilinen diye anlatılan bir bilgiydi. araştırıyorum şuan hemen yanımda kütübi sitteden fıkıh kamusu gibi kitaplar var. ve gerçekten kusura bakmayın en başta araştırmadığım için.
ilk önceliğim budur. teşekkür ederim.

konu sahibi kardeşim
haram helal konusunda çok ince düşünüyorsun bence :)
şimdi desem ki bagkurun varmı yada buna benzer bir sosyal güvencen varmı desem
sende evet var desen
bende sana şunu diyebilirim
sen haram yiyorsun
tabi benimde var bagkur onuda belirteim yani lafım sade sana degil :)
şimdi yani aslında seni veya başkasını hedef göstermiyorum sadece malesef ki hepimizin hayatında az veya çok haram var
bankadan alına kredilerden tutda aklına gelen birçok şeyde haram var
modern hocalar yok desede haram degil desede malesef durum böyle :)

senin soruna gelirsek
ortaklık haram degil tabi ortaklar şartlarda anlaşmışsa ve şartlar eşitse taraflar razıysa
icarda yani kiralamada da alan veren razıysa yine haram degil

ama ipotek duymuşsundur o haram işte :)
ipotege bulaşma alanda verende günah işler

mahzen06 link=topic=81198.msg964283#msg964283 date=1422622197' Alıntı:
:) ilginiz için teşekkür ederim ancak okuduysanız. araştıracağımı söyledim bu bahsettiğim şey eski usullerde yapılan ve helal diye bilinen diye anlatılan bir bilgiydi. araştırıyorum şuan hemen yanımda kütübi sitteden fıkıh kamusu gibi kitaplar var. ve gerçekten kusura bakmayın en başta araştırmadığım için.
ilk önceliğim budur. teşekkür ederim.
Benim anlamadığım şey en başında böyle bir bilgiye nasıl ulaştınız? Bir kitaptamı okudunuz veya hocadanmı dinlediniz?

YAVUZ_13 link=topic=81198.msg964284#msg964284 date=1422622358' Alıntı:
konu sahibi kardeşim
haram helal konusunda çok ince düşünüyorsun bence :)
şimdi desem ki bagkurun varmı yada buna benzer bir sosyal güvencen varmı desem
sende evet var desen
bende sana şunu diyebilirim
sen haram yiyorsun
tabi benimde var bagkur onuda belirteim yani lafım sade sana degil :)
şimdi yani aslında seni veya başkasını hedef göstermiyorum sadece malesef ki hepimizin hayatında az veya çok haram var
bankadan alına kredilerden tutda aklına gelen birçok şeyde haram var
modern hocalar yok desede haram degil desede malesef durum böyle :)

senin soruna gelirsek
ortaklık haram degil tabi ortaklar şartlarda anlaşmışsa ve şartlar eşitse taraflar razıysa
icarda yani kiralamada da alan veren razıysa yine haram degil

ama ipotek duymuşsundur o haram işte :)
ipotege bulaşma alanda verende günah işler
teşekkür ederim sözleriniz doğru. ama battı balık yan gider diyerekte her günahı yapamayız ya. imkanım elverdikçe çalışıp çabalıyorum. ve bunun yanlış veya absürt veya abartma olduğunu düşünmüyorum.

azoxystrobin link=topic=81198.msg964287#msg964287 date=1422622498' Alıntı:
Sadece tohum ve arazi ondan olup ürünü 2 ye bölerseniz siz zararlı çıkarsınız.
normalde evet yani arpa eksem mesela sonuç felaket olurdu. ama benim iş gücü ağırlığım çok yok o yüzden. ama şu ana kadarki araştırmalarımda saten asıl bunun haram olduğu yazıyor. sayfayı editliyorum.
http://www.ilimdunyasi.com/suneni-nesai/urunun-belli-miktari-ile-ortaklik-yapilir-mi-2/?wap2
bu internetten elde ettiğim sonuçlar. kaynak yazmışlar ama her ihtimale karşı elimdeki kitaplara bakıyorum.

Tez hocam kaynaksız bilgi çöptür der kaynak gösterir misin? ayet. olarak hadis kabul ederim ancak sahih hadis olacak öyle faceden sağdan soldan duyduğun ayarlanmmış hadis değil --ayrıca Ayet ' in türkçe mealini okuduysan kim kaç yılında nerede türkçeye çevirmiş bunlarıda belirt? bekliyorum

Tarikat liderlerinin sözleri veya herhangi bir cemaat liderinin söyledikleri benim için kaynak görevi teşkil etmez.

ORION link=topic=81198.msg964293#msg964293 date=1422623010' Alıntı:
Tez hocam kaynaksız bilgi çöptür der kaynak gösterir misin? ayet. olarak hadis kabul ederim ancak sahih hadis olacak öyle faceden sağdan soldan duyduğun ayarlanmmış hadis değil --ayrıca Ayet ' in türkçe mealini okuduysan kim kaç yılında nerede türkçeye çevirmiş bunlarıda belirt? bekliyorum

Tarikat liderlerinin sözleri veya herhangi bir cemaat liderinin söyledikleri benim için kaynak görevi teşkil etmez.
ilgin için teşekkürler
Zühri (r.a)’den rivâyete göre, şöyle demiştir: İbn Müseyyeb şöyle diyordu: Altın ve gümüş karşılığında araziyi kiralamakta bir sakınca yoktur. Rafi b. Hadîc Rasûlullah (s.a.v)’in ürün karşılığında arazi kiralamanın yasak olduğunu rivâyet etmiştir. (Müslim, Büyü’: 17; Ebû Davud, Büyü’: 32)
hadisi buldum fazlası
http://www.ilimdunyasi.com/suneni-nesai/urunun-belli-miktari-ile-ortaklik-yapilir-mi-2/?wap2
bunlar hadisler sıra imamı azaım görüşlerine bakıyorum :)