çks 'ye kayıt olunca tarım bağkurlu olmak :(

üzerime tapulu biraz arazi mevcut . arazi sulu fakat elektrik yoktu bende niyetlenim elektrik alamaya ziraat bankası evraklar içinde çks de istiyo ondan dolayı mecburen kayıt yaptırmak lazım . fakat benim 2014 de ssk baslangıcım var ve hala aktif durumda şimdi :

1 ben tarım bagkura gecmek istemiyorum .
2 diyelimki gectik ilerde ssk lı bi iş yerinde çalışmaya başladım veya ben ssk uzerinden prim yatımaya devam etmek istiyorum !!
3 arazileri satmadan veya devretmeden tarım bagkurdan cıkamıyormusum nasıl olcak bu iş ??

SON OLARAK NEDEN TARIM BAGKUR İSTEMİYORSUN DERSENİZ ?? BÖYLE ZİHNİYET OLMAZ OLSUN DERİM ÇÜNKÜ ÇİFTÇİNİN BELLİ Bİ MESAİ SAATİ YOKTUR BELLİ ÇALIŞMA GÜNÜ YOKTUR CALIŞMA SARTLARI OLANAKLARI ZORDUR FAKAT EN DÜŞÜK MAASI YİNE BİZ ALIRIZ...

Ne yazikki arazi uzerinde oldugu surece devam ediyormus ..
şuan ssklı olarak bir işyerinde çalışmıyorsanız otomatik bağkurlu olursunuz. bir işe basladığınızda ise bagkur durur ssk(4a) devam eder. yani ayrıca bagkura borclanmassınız. ancak bazan sistem sizin ssklı (4a) lı olduğunuzu görmüyor mu nedir anlayamadım aynı zamanda bagkurada borclanıyorsunuz bunu bulundugunuz bölgenin sgk sına dilekce vererek düzeltebilirsiniz...
ancak icar sözleşmesi yaparak yakının bir emekli varsa o olsun cks ye kayıt işin çözülür.

• Beğen
Tepkiler: ilkertetik
Çks kaydı yaptırıp bağkur bizzat başvurmayınca yapılmıyor diye biliyorum.
Esnaf bağkurum iki yıl önce işi bırakmam nedeniyle kapandı. Bu beyanda çks kaydım yıllardır devam ediyor. İki yıldır bağkur borç yazmıyor. Gss yede yazmamışlar. Yani borçta yok sigortada yok iki yıldır.
İlerde lazım olunca ziraat odasından belge götürüp bu boş yılları canlandırıp borçlanırım.

• Beğen
bızım burda da aynı sorunlar oldu emklılık yaşı gelenbır kaç kısı vardı ssk yı kendı yatırodu cıfcılık yaptıgı içnde bagkur yurumus sonra bunlar bı karısmıs hee bagkurdan hemde ssk dan sorun cıkdı 1 yıl ugrasdı adam eeklı oldu ama olsaya kadar da illahlah dedım dıodu sızın anlıcanız sımdıden ıyıce arastırıın sonra bıse cıkarsa başını cok agrıtır cok karmasık bı sıstem bu

• Beğen
Uzun suredir ssk'li calisiyorum, CKS'yi yaptirirken tarim bagkur istiyor musun dediler ziraat odasinda, ssk'liyim istemiyorum dedim, hic bir islem yapmadilar. Bagkur icin her hangi bir odeme yapmiyorum. SSK tarafinda davher hangi bir problem ile karsilasmadim.