Nohut pahalandı, leblebi sırada

19 Eylül 2011 Pazartesi

Nohut fiyatlarının son 30 yılın en yükseğine çıkması leblebinin kilosunu 10 liraya çıkaracak.

Çorum Gülşen Kuruyemiş Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Gülşen, nohuttaki fiyat artışının önümüzdeki günlerde leblebi fiyatlarına yansıyacağını söyledi. Gülşen, 'Uşak'ta nohut üreticisi neredeyse hasat yapamadı. Rekoltedeki düşüş, fiyatı yükseltti. Leblebilik nohudun fiyatı 2,5 liradan 4,5 liraya çıktı. 5-7 lira olan leblebi fiyatları 10 liraya çıkabilir.' dedi.

Kaynak: Yenişafak
nohut.jpg

Ynt: Nohut pahalandı, leblebi sırada

köylü link=topic=46804.msg446135#msg446135 date=1316608575' Alıntı:
19 Eylül 2011 Pazartesi

Nohut fiyatlarının son 30 yılın en yükseğine çıkması leblebinin kilosunu 10 liraya çıkaracak.

Çorum Gülşen Kuruyemiş Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Gülşen, nohuttaki fiyat artışının önümüzdeki günlerde leblebi fiyatlarına yansıyacağını söyledi. Gülşen, 'Uşak'ta nohut üreticisi neredeyse hasat yapamadı. Rekoltedeki düşüş, fiyatı yükseltti. Leblebilik nohudun fiyatı 2,5 liradan 4,5 liraya çıktı. 5-7 lira olan leblebi fiyatları 10 liraya çıkabilir.' dedi.

Kaynak: Yenişafak
nohut.jpg
Bizim burada, kilosu 3.6 ya kadar çıkmıştı daha çıkar diye bekledik 3 tl ye kadar geriledi. İlerisi ne olur tahminen.

Ynt: Nohut pahalandı, leblebi sırada

şuan ithal nohut girdi.mekxica rusya şili bunlar iç piyasa için.
ama şunu unutmayın dünya ve türkiyede nohutlar iki yıldır hastalıklı.bunlar tohum olmaz asla.bu tohumları sertifikalı diye elenmiş diye benimki hastalıksız, burada da hastalık olmadı diye, ithal diye alıpda ekenler yine hüsrana uğrayacaklardır.ilaç firmalarını zengin edeceklerdir.buyıl oldugu gibi..şuan bana mexicadan rusyadan ve romanyadan nohut geliyor ANALİZ için %40 ve %80 oranında hastalık var.nasıl tohum olcak bunu nasıl alıp ekecekler anlamıyorum.
nohutu depoya koyup da para edecek diye saklayanlar hata yaptı.3500 tl kdar çıktı keşke verseydiler başka şeye paraları baglasaydılar.çünkü mal çürük hastalıklı.
sağlam olsaydı tohumluga 4-8 tl arasında satılırdı.tohum yok.
havaların nemli soguk serin yagışlı kapalı gitmesi bu hasatlıkları aniden hiç sorunsuz ortaya çıkarcaktır bu nohutlara dünyada artık türkiyeyi bırakın hiç firma hastalık için ilaç bulmaz.bulamaz.
bunun için reklam ama bende ki hastlanmayan nohutu ekeceksiniz.yettiği yere kdar.inşallha türkiyeye bu nohutu yayacagım.şuan ankara,konya ,yozgat,çorum,ısparta,aksaray,kırşehir kırıkkla,bu illere verdim ektiler sırada kayseri,denizli,sivas,burdur,amasya,kırklareli,tekirdag var.
nohut fiyatlrı şuan kısmen oturdu.