Ic Anadolu 2016 Nisan iklim sartlari ve etkileri

Bu sene hava durumu eni konu garip gidiyor, bizim Ic Anadolu icin bile asiri sayilabilecek dalgalanmalar soz konusu. Ornegin su anda Ilgin yoresinde neredeyse ekilmemis pancar kalmadi bir cok kisi bir hafta, on gun once ekimi bitirdi. Hava tahminlerinden su anda gozlemleyebildigim kadari ile Nisan ayi sicak ve yagisli gececek. Bu durum da son yillarda coklukla bolgede gorulmeye baslayan mantari hastaliklarin yayilmasi icin uygun ortam olusturacaktir.

Tarlalarinizi mantari hastaliklara karsi kontrol etmeyi unutmayiniz.

İç Anadolu için verilecek en güzel haber ( destekleme ödemesi hariç ) yağış. Bulunduğum bölge içinde benzer hava tahminleri yapılıyor. Fakat gel gelelim İç Anadolu çiftçisi genelde hububattaki pas hastalığı riskine dayanıklı, yani çok kale almaz.

İzli ekim vs zaten hak getire, birde ekin yağış ve sıcağı görünce boylandıysa baba-evlat arasında tarlaya traktörü sokmamak için kavga bile çıkabilir. Hastalık riski için çok haklısınız, dikkat etmek gerekir.

Pancar ekimi konusu ise çiftçi psikolojisine güzel bir örnek. Birsi ayaklandı mı şeytan dürtüyor, uyutmuyor adamı. Kahvede bir arkadaş ( daha ekinler kendini toplamadığı bir zamanda ) " işgüzarlık yapsam ve ilaç makinesini takıp kahvenin önünden bir kaç kere geçsem makineyi takan soluğu tarlada alır " demişti.
Pancar ekmediğim için " daha erken ben olsam ekmezdim" diyebiliyorum ama gerçekte ekecek olsam ve köyün geneli ekmiş olsa belki bende duramazdım :).

• Beğen
Tepkiler: BASAYEV
İç Anadolu için verilecek en güzel haber ( destekleme ödemesi hariç ) yağış. Bulunduğum bölge içinde benzer hava tahminleri yapılıyor. Fakat gel gelelim İç Anadolu çiftçisi genelde hububattaki pas hastalığı riskine dayanıklı, yani çok kale almaz.

İzli ekim vs zaten hak getire, birde ekin yağış ve sıcağı görünce boylandıysa baba-evlat arasında tarlaya traktörü sokmamak için kavga bile çıkabilir. Hastalık riski için çok haklısınız, dikkat etmek gerekir.

Pancar ekimi konusu ise çiftçi psikolojisine güzel bir örnek. Birsi ayaklandı mı şeytan dürtüyor, uyutmuyor adamı. Kahvede bir arkadaş ( daha ekinler kendini toplamadığı bir zamanda ) " işgüzarlık yapsam ve ilaç makinesini takıp kahvenin önünden bir kaç kere geçsem makineyi takan soluğu tarlada alır " demişti.
Pancar ekmediğim için " daha erken ben olsam ekmezdim" diyebiliyorum ama gerçekte ekecek olsam ve köyün geneli ekmiş olsa belki bende duramazdım :).

Konya'da mantari hastaliklari malesef ogrenmeye basladik, oyle ki gecen sene Konya bugday pazarindaki ilac bayilerinde bayer input kalmamisti. 55 dekar yere septoria icin kullanacagim ilaci uc ayri yerden topladim. Yagis konusunda tahminler gosteriyor ancak malesef guvenemiyoruz, bu sene el nino senesi devam ettigi icin hava tahminleri de cok tutarsiz oluyor.

Pancar konusunda en sona biz kaldik, bugun accuweather nisan boyunca 5 dercenin alti sicaklik gostermeyip, devlet meteoroloji de bir aylik tahminde hep mevsim normallerinin cok ustu veya ustu gosterince, bir de ustune yagisin cok olma riskini dusunerek yetistirebilirsem cumartesi ekmeye karar verdik. Bugday yerleri su istiyor, pancar yeri anca tava cikabildi, cok yagarsa oranin tava gelmesi mayisin basini gecebilir diyerek cumartesi ekmeye calisacagiz. Belki de ciftci psikolojisinin bir bildigi vardir diye dusunmeye basladim...

• Beğen
Tepkiler: ofas
Hava sıcaklığı mevsim normallerinin üstünde gidiyor görünsede geçmiş yıllarda butür mevsimler bolca yaşanmış örnegin 25. 27 Mart da pancar ekimi gibi. Buyıl 1 nisanda ekime başladım bugün yarın cıkışlar başlar inşallah. Ekme erken diyenler oldu tabi ama benim için öngörü de önemlidir. Mevsimin nasıl geçeceğini bir allah bilir ama tahminlerde görünen gerçeklerdir. Bu haftaki yagışı dört gözle bekliyoruz hayırlısıyla yüzümüzü güldürecektir inşallah...

Siteden Fotograflar kaydettim koyumden bi kac kisiye ot ilaci yaparken gosterdim.Pas ve humik asit atiyolar bu adamlar diye bana verilen tek cevap nisan 15 den sonra tarlaya girilmez ekin kalkmaz seklinde... Yani bn kendi tarlama ulasabilmek icin baskasinin tarlasini kullansam ( yol olmadigi icin ) beni doverler :D