balya makinası?

balya makinasında alacak olsanız hangisini tercih edersiniz?

• Kullanılan toplam oy
    143

selamün aleyküm arkadaşlar bu iki makinadan birini sıfır alacak olsanız hangisini tercih edersiniz?Ve tercih etmenizdeki etkenler neler olur?Günlük bu balya makinalarının kapasitesi ortalama kaç balyada kalır?Paksan yunus modeli olmasına ragmen Çokcanlar ona yetişe bilirmi?
Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler arkadaşlar :D :D :D

Ynt: balya makinası?

Aleykümselam new holland balya makine sahibi olarak tercihlerim arasında nev holland olmayacağına göre paksan ı tercih ederim.Çünkü bizim dayılar geçen sene çokcanlar balya makinesi almışlardı.İlk işe bizim yoncaya gitmiştik.Makinanın dağılan parçalarını biz dönüşte topladık.İşçilik ve kalite düşük.Paksan kullanan civarda pek yok.Günlük bağlayacağın balya miktarı öncelikle çöpe ve tarla zeminine bağlı.Mesela 2 saatte 400-450 de bağladığım oldu 100 balya yaptığımda.

paksanı bilmem ama çokcanları 2 yıldır kullanıyorum dolabı ve haşbayı diger standart makinalarda 15 santin daha geniş ve samaı çok ince çıkarıyor
çokcanlarda servis olara kaliteli ustalar bizim bölgede yok ama fabrika malının arkasında hemde tam arkasında en azından bana karşı 1 hafta içinde ikisefer baglama gurubunu sıfırı ile degiştirdiler hemde gelen servislerin bi baglama ayarını yapamıyorlar yola bi baglama gurubu onu takıyorlar ayarını yapamıyorlar yola bi baglama gurubu onuda ayarlayamadılar
aradım fabrikayı sizede banada yazık iyi bi serviss yollayın gerekirse sizgelin dedim bana çorum merkezde bi servis yolladılar o ayarladı sonunda çokcanlar parça tedariğinde iyi bence inş daha iyi olurlar

Bizde çokcanların 4320 modelini kullanıyoruz .Makinadan yana hiç bir sıkıntı yasamadık parca olsun,servis olsun hemen ilgileniyorlar.Makinanin agzı geniş sap yememezlik sorunu yok ve çok sıkı balya yapıyor şoyle bir ornek vereyim; bu sene balya yaparken tarlada ayni anda yuklemede yapıyorlardı tarla egimli ve romorka çok balya yuklendi romorktaki balyalar iki kere devrildi sarıldı ve bir tane bile balya ne bozuldu ne patladı.Paksan yunusa gelince çokcanlara gore agir makina ve traktorü zorluyor bizim koyde birisi fiat 80-66 ya takıyor paksan yunusu ve traktore kara duman attırıyor makina.Bizim makina ile eger iyi sap olsun saatte 250 balyayı rahat göruyoruz,size tavsiyem balya makinasını takacaginiz traktör 80 hpden yukarıdaysa cokcanların 7190 modelini alın o makina bizimkinin daha geniş ve kapasitelisi bizimkine kıyas ile daha fazla balya yapar.

bugün Çokcanlar bölge bayimizle görüştük çokcanlar 4320 modelini tavsiye etti.7190 gold yani yunus modelinin 4320 standart modele göre daha çok arıza verdigini idda etti.Kapasitelerininde aynı olacagını söylüyor ama sizlerinde görüşlerini almak istedim.?Fiyat olarakta aralarında 5000tl gibi bir fiyat farkı varmış.bizde almışken büyüğü olsun yapmışken bu işi kapasitemizde fazla olsun diyoruz.ama kafamızda soru işareti yarattı ustanın dedikleri Siz olsanız hangisini tercih edersiniz?

Güleçler Tarım link=topic=79317.msg939655#msg939655 date=1416946214' Alıntı:
bugün Çokcanlar bölge bayimizle görüştük çokcanlar 4320 modelini tavsiye etti.7190 gold yani yunus modelinin 4320 standart modele göre daha çok arıza verdigini idda etti.Kapasitelerininde aynı olacagını söylüyor ama sizlerinde görüşlerini almak istedim.?Fiyat olarakta aralarında 5000tl gibi bir fiyat farkı varmış.bizde almışken büyüğü olsun yapmışken bu işi kapasitemizde fazla olsun diyoruz.ama kafamızda soru işareti yarattı ustanın dedikleri Siz olsanız hangisini tercih edersiniz?
7190 traktörünuz büyük ise olur 80 hpden az ise tat vermez Traktörünuze hangisi uyarsa onu alın bence 4320 modelide Iyı sapta saatte 250 balyaya kadar çıkıyor

Güleçler Tarım link=topic=79317.msg939685#msg939685 date=1416949805' Alıntı:
Traktörümüz td75s ye takacaz 3 silindir 2007 model 4*4
3 silindir traktöre Paksan Yunus ağır gelir makinenin hakkını veremez, bu makinenin haşpayı diğer makinelerden geniştir.
siz çokcanlar yada Paksan 8002 S almalısınız.
sebazios link=topic=79317.msg939483#msg939483 date=1416916876' Alıntı:
Aslına bakarsan aralarında çok da bi fark yok. 5190 kopyasıdır ikisi de.
Paksan Yunus ile 5190 arasında çok fark var Yılmaz, çok canları bilmediğim için birşey söyleyemem.
Yunusun bağlama sistemi galignani nin 5690 gibi zincir aktarmalı sistemdir ve bağlama grubu paksanın kandi yerli üretimidir, haşpayı ve sap toplayıcısı geniştir.5190 nın toplayıcısı ve haşpayı Yunus tan dardır, 5190 XL nin sadece toplayıcısı geniştir haşpay dardır ve 5190 bağlama grubu Alman rapso dur, bağlama grubuna hareketi yabanın oradan dişli ile iletilir.

BARTU link=topic=79317.msg939746#msg939746 date=1416995099' Alıntı:
3 silindir traktöre Paksan Yunus ağır gelir makinenin hakkını veremez, bu makinenin haşpayı diğer makinelerden geniştir.
siz çokcanlar yada Paksan 8002 S almalısınız.Paksan Yunus ile 5190 arasında çok fark var Yılmaz, çok canları bilmediğim için birşey söyleyemem.
Yunusun bağlama sistemi galignani nin 5690 gibi zincir aktarmalı sistemdir ve bağlama grubu paksanın kandi yerli üretimidir, haşpayı ve sap toplayıcısı geniştir.5190 nın toplayıcısı ve haşpayı Yunus tan dardır, 5190 XL nin sadece toplayıcısı geniştir haşpay dardır ve 5190 bağlama grubu Alman rapso dur, bağlama grubuna hareketi yabanın oradan dişli ile iletilir.

Doğrudur Mustafa Abi. Ben aynı derken paksan ' in 8002 ' sini kastetmiştim.

ben bokcanlar ymi 4320 kullanıcısı olarak şu yazayım çokcanlar samanı fazla inçeltiyor haşbay egimi fazla. müşteri saman ince olsun istiyor bu açıdan iyi. fakat budurum motoru zorluyor . tabi diş azltılırsa rahatlatıyor .
bence paksan daha rahat sap yer samanı kalın çıkarıyor çokcanlar kadar haşbay egimi yok bu durumda motorda rahat eder