Seracılıkta Dikim Öncesi Toprak Hazırlığı...

Selamlar Trakkulüp bugün sizlere seracılıkta dikim öncesi toprak hazırlığını kendi tecrübelerimize dayanarak anlatacağım.

Seralarda fide dikimi üretimin en önemli kısımlarından birini oluşturur.Çünkü bütün bir yılın kazancının temelleri o anda atılır.Düzenli ve mükemmel fide dikimi için mükemmel toprak hazırlığı şarttır.Seralarda toprak hazırlığı kişiden kişiye ve bölgelere göre değişmekle beraber dikkat edilmesi gereken noktalar aynıdır.Bunlar;

-Taban Taşı Oluşumunun Önlenmesi
-Düzgün Toprak Drenajı
-Keseksiz Bir Toprak

Gerekli noktalara dikkat edildiği takdirde iyi bir verim almanın ilk kapısını aralamış bulunmaktasınız fakat bu kadar basit değil isterseniz şimdi işlemenin nasıl olması gerektiğinden bahsedelim;

Geçtiğimiz yıllarda toprak hazırlığı pulluk ile başlayıp kesekleri ufalayacak aletler ile bitiyorduysa da artık durum farklı seralarda pulluk sürümü artık çok tavsiye edilen bir yöntem değil(bölgelere göre değişir) sebebi ise basit alttan yanmamış(ham) toprağın üste gelmesini ve toprak kökenli hastalıkların yaygınlaşmasını önlemek pulluk yerine artık kazayağı gibi toprağı yararak işleyen aletler tavsiye ediliyor ilk adımdan sonra toprağa gerekli taban gübreleri serpilip son yıllarda yaygınlaşan rotovatör ile karıştırılıp kesekler parçalanıyor Eğer parselde taban taşı oluşumu var ise çizel veya dip patlatan uygulanmalıdır. bu hem toprak drenajını sağlayacaktır hemde taban taşı oluşumunu önleyecektir.

Toprak Hazırlığını Kendimden Örnekleyerek Yazımı Sonlandırmak İstiyorum;

Ben Toprak Hazırlığını;

İlk olarak çizel kullanarak 45-50 cm sürüyorum
Daha sonra gerekli miktardaki taban gübresini toprağa serpiyorum
Son olarak rotavatör ile atılan gübreleri toprağa karıştırıyorum.

Toprak Hazırlığı Dikilecek Ürüne Göre Değişiklik Gösterebilir Domates Dikilecekse Mutlaka Her Yıl İyi Yanmış Çiftlik Gübresi Toprağa Verilmelidir Biber Dikilecekse Her Yıl Ahır Gübrelemesi Yapılmaz.

-SON-