Besi sırlarınız?

arkadaslar burada birbirimize yardımcı olmak için büyük baş hayvanlara nasıl baktığımızı açıklayalım herkez için faydalaı olabilir...
benim 50 başlık ağırım var yaklaşık 20 si inek 30 u dana düve dişi ve erkek buzağı dan oluşuyor 20 si kapalı 30 açık besi

yem olarak Cp yem kullanıyorum besi yemi 40 tl süt yemi 43tl buza 42tl düve 41tl den alıyorum ayçiçek küspesi aldım busene öğütülmüş cuvallanmış 520 tl den tonu ve tabi mısır küspesi arpa buğday da mevcut kabaca 100 ton mısır sılajı 30 ton fiğ sılajı yapıyorum patates de alıyorum
irili ufaklı 50 hayvana
4 tane saman balyesi
15 el arabası sılaj
4 çuval patates
yaklaşık 3 çuval da yem
4 kovada mısır ve ayçiçek küspesi
bunları karmadan ayrı ayrı döküyorum

kesitirdiğim danalardan en az %60 randıman alabiliyorum cinsene göre bu artıyor ve ya azalıyor

peki sizler nasıl bakım yapıyosunuz...

Ynt: Besi sırlarınız?

subaykan link=topic=56266.msg605052#msg605052 date=1339225714' Alıntı:
bende %60 randıman alıyorum. ben pamuk tohumu küspesi, arpa ezmesi, razmol (buğday kepeğinin incesi), birde saman kullanıyorum. hiç besi yemi kullanmıyorum. hangi cins hayvanları besiye alıyorsunuz aldığınız hayvanların yaşı kaç birde kaç aylık besi yapıyorsunuz

geche1965 link=topic=56266.msg605033#msg605033 date=1339196329' Alıntı:
arkadaslar burada birbirimize yardımcı olmak için büyük baş hayvanlara nasıl baktığımızı açıklayalım herkez için faydalaı olabilir...
benim 50 başlık ağırım var yaklaşık 20 si inek 30 u dana düve dişi ve erkek buzağı dan oluşuyor 20 si kapalı 30 açık besi

yem olarak Cp yem kullanıyorum besi yemi 40 tl süt yemi 43tl buza 42tl düve 41tl den alıyorum ayçiçek küspesi aldım busene öğütülmüş cuvallanmış 520 tl den tonu ve tabi mısır küspesi arpa buğday da mevcut kabaca 100 ton mısır sılajı 30 ton fiğ sılajı yapıyorum patates de alıyorum
irili ufaklı 50 hayvana
4 tane saman balyesi
15 el arabası sılaj
4 çuval patates
yaklaşık 3 çuval da yem
4 kovada mısır ve ayçiçek küspesi
bunları karmadan ayrı ayrı döküyorum

kesitirdiğim danalardan en az %60 randıman alabiliyorum cinsene göre bu artıyor ve ya azalıyor

peki sizler nasıl bakım yapıyosunuz...
Arkadaşım konu için teşekkürler ama yem giderini kabataaslak yazmışsın başlığa uymamaış faydalı olmak istiyorsan şahsmca hngi tür hayvana nekadar kaba yem kesif yem veriyorsun kaçkilo yemle nekaar süt alıyorsu yada ortalama nasıl bir bakımla kaç ayıkken bsilerden ne kadar kilo alıyorsun bunları yaz.

arkadaşlar besi hayvanlarında günlük canlı ağırlık artışı denilen bi terim var bunlar hayvanın ırkına yaşına cinsine göre deişir burda nasıl yemlendiği değilde hayvanlarımızın nekadar yemle 1kg günlük canlı ağırlık kazanıyor onu anlatmalıyız bunada yemden yararlanma oranı deniliyor mesela bir arkadaşımız arpa küspe buğday dan günlük toplam 6kg veriyor ve birkilo canlı ağırlık kazanıyor bir diğer arkadaşımız besi yemi mısır yulaf dan 9kg veriyor buda 1 kg canlı ağırlık kazanıyor işde aradaki far önemli olan yani hayvanın yemden yararlanma oranı önemli bunlar anlatılmalı...

fatih0388 link=topic=56266.msg607439#msg607439 date=1339944561' Alıntı:
fatih0388 link=topic=56266.msg606984#msg606984 date=1339773170' Alıntı:
bende %60 randıman alıyorum. ben pamuk tohumu küspesi, arpa ezmesi, razmol (buğday kepeğinin incesi), birde saman kullanıyorum. hiç besi yemi kullanmıyorum.
holstein cinsi hayvanlar, hayvanları 18 ayda kestiriyorum. 300-330 ay arasında karkas et elde ediyorum.

bende %60 randıman alıyorum. ben pamuk tohumu küspesi, arpa ezmesi, razmol (buğday kepeğinin incesi), birde saman kullanıyorum. hiç besi yemi kullanmıyorum.

Subaykan Merhaba,

60% verim aldığın hayvanlar Holstein mi? Bu verim olağanın oldukça üzerinde görünüyor. Çok özel hayvanlar mı yoksa pazardan göz kararı aldığın ya da kendi ineklerinden elde ettiğin materyal mi? Bu verim için nasıl bir yemleme yapıyorsun ve günlük CAA ne seviyede? Holstein besisini tavsiye eder misin?

Sağol,

yüzde 58-60 ilk besilerimden aldığım holstein erkeklerdi. belki genetikdendi çünki ikinci yıl aynı randımanı alamadım. beside tavsiyem buzağıdan itibaren 15-16 aylık bir sürede kesim düşünüyorsan simental veya şarole ırkı etçi ırk al. ama 24 ay bekletebilirim diyorsan holstein al, çünkü holsteinler boy yaptığı için kilo basıyor uzun sürede.
yem olayına gelince iyi bir firmanın besi büyütme yemini hayvanların önlerinde açık büfe şeklinde, bir taraftada saman açık şekilde tavsiye ederim. kesime 4 ay felan kala arpa ezmesiyle ve canlı maya ile desteklersen çok iyi sonuç alırsın

Çok sağol. Simentaller pahalı, Şarole ise zaten yok. 6-7-8 aylık danalar alıp yine 6-7-8 ay kadar besleyip yılda iki besi yapmayı hedefliyorum. Eriş Yem ile yemleyip Holstein ve Montofon ırklara dediğiniz şartlarda günlük 1500 gram kazandırabilir miyiz?
Bu ırklarda 50% verim yakalayabilir miyiz?

Estabantr link=topic=56266.msg937606#msg937606 date=1416431944' Alıntı:
Çok saðol. Simentaller pahalý, Þarole ise zaten yok. 6-7-8 aylýk danalar alýp yine 6-7-8 ay kadar besleyip yýlda iki besi yapmayý hedefliyorum. Eriþ Yem ile yemleyip Holstein ve Montofon ýrklara dediðiniz þartlarda günlük 1500 gram kazandýrabilir miyiz?
Bu ýrklarda 50% verim yakalayabilir miyiz?
Açık serbest büfe tarzı beslemede holstein ırkı danalardan 13-14 aylık yaşta 270-300 arası karkas alınabilir bu şekilde yılda 2 defa besi yapılır.

subaykan link=topic=56266.msg937505#msg937505 date=1416426875' Alıntı:
yüzde 58-60 ilk besilerimden aldığım holstein erkeklerdi. belki genetikdendi çünki ikinci yıl aynı randımanı alamadım. beside tavsiyem buzağıdan itibaren 15-16 aylık bir sürede kesim düşünüyorsan simental veya şarole ırkı etçi ırk al. ama 24 ay bekletebilirim diyorsan holstein al, çünkü holsteinler boy yaptığı için kilo basıyor uzun sürede.
yem olayına gelince iyi bir firmanın besi büyütme yemini hayvanların önlerinde açık büfe şeklinde, bir taraftada saman açık şekilde tavsiye ederim. kesime 4 ay felan kala arpa ezmesiyle ve canlı maya ile desteklersen çok iyi sonuç alırsın
Canlı MAYA ne oluyor ben gariban Çobanımda.
Birde bu Bıza büyütme yemini açık büfe demisin anladımda kardeş 12 tane şuan danam var 10 tane si 1 yaşın üstüde bunların 2 aydan itibaren önlerine bıza büyütme yemini koysaydım günlük en az 20 Kilo dan hesaplasam 1 yaşına gelene kadar herhalde iflaz ederdim umarım demek istediğimi anlamısındır yemin çuvalı aldı başını gidiyor.

Ben onun yerine 50-90 Gün arası bıza MAMASI
30+Gün den itibaren yonca ve karma yem ve Bıza BAŞLANGIÇ YEMİ günde 2 MAŞRAFA
2+5 Aydan itibaren BIZA BÜYÜTME yemi ve KARMA YEM
5+ Aydan sonra sadece KARMA YEM
12+ Aydan sonrası ALLAH NE VERDİYE ABANIYORUM TAKİ KESİM GÜNÜNE KADAR.