Değerli büyüklerim ve kardeşlerim bana yardım edebilir misiniz???

ben nevşehirliyim, iklimi kurak sayılır, babam pullukla sürüm yapmak yerine yaylı kazaya ile(bizim orda anız bozan derler) toprak tavında iken tarlayı işleyip daha sonra ekim yapmayı düşünüyor. böyle düşünmemizin sebebi de biçimden sonra kalan anızın pullukla birlikte toprağın altında kalması yerine organik gübre ve su tutma özelliğinin daha fazla faydalı olması için. ancak bizim oralarda daha önce hiç böyle bişey duymadık görmedik, verimi nasıl etkiler faydalı mı olur zararlı mı olur bilgi edinmeye çalışıyoruz. bu sitedede farklı yörelerden çiftçiler bulunmakta. duyan gören deneyen varsa bilgisini paylaşabilir mi, ya da bizim amacımıza uygun bir toprak işleme aleti tavsiye edebilir misiniz. kullandığımız traktör fiat 640.

Ynt: Değerli büyüklerim ve kardeşlerim bana yardım edebilir misiniz???

Şöyle diyeyim. Kazayağınla yağmurdan sonra işleme yapsanız toprak sadece patlar. Yani saplar olduğu gibi kalır ve bu sağlıklı bir tohum yatağı hazırlamaz. İlk önce kazayağı çekersiniz 5-6 yağmur yağar. Sonra biraz yeşillenir tarla ve sürüm yaparsınız. Sürümden sonra tekrar kazaya tırmık böylecde tohum yatağını daha elverişli güzel hale getirirsiniz

doganbey1 link=topic=43202.msg396749#msg396749 date=1304886059' Alıntı:
Şöyle diyeyim. Kazayağınla yağmurdan sonra işleme yapsanız toprak sadece patlar. Yani saplar olduğu gibi kalır ve bu sağlıklı bir tohum yatağı hazırlamaz. İlk önce kazayağı çekersiniz 5-6 yağmur yağar. Sonra biraz yeşillenir tarla ve sürüm yaparsınız. Sürümden sonra tekrar kazaya tırmık böylecde tohum yatağını daha elverişli güzel hale getirirsiniz
bilgi için teşekkürler, biz hiç pulluk kullanmadan hazırlamak istiyoruz, ilk kazayadan sonra yağmurlar yağınca tekrar kazaya çeksek tarlayı tohum için hazırlayamaz mıyız, düzgün olmaz mı

Bayram kardeşim.Sap parçalama makinası ile anız saplarını biçimden hemen sonra öğüt.Pulluktan korkma ve hemen gölge tavı kaçmadan ver toprağın altına çürüsün.Verimin yüzde otuz artar.Makinanın parasını arazinin büyüklüğüne göre bir iki yılda çıkartırsın.

Göktürk- link=topic=43202.msg396774#msg396774 date=1304887666' Alıntı:
Bayram kardeşim.Sap parçalama makinası ile anız saplarını biçimden hemen sonra öğüt.Pulluktan korkma ve hemen gölge tavı kaçmadan ver toprağın altına çürüsün.Verimin yüzde otuz artar.Makinanın parasını arazinin büyüklüğüne göre bir iki yılda çıkartırsın.
bilgi için teşekkürler kardeşim. o makinelerin fiyatı ne kadar. aslına bakarsınız arazi az olduğu için makine fazla yatırım yapamıyoruz, şimdiki çabamız elimizdeki araziyi en iyi şekilde değerlerndirmeye çalışmak, tabi madi imkanların kısıtlı olmas işimizi baya zorlaştırıyo.

pullukla aç gubrenı at ızgara yanı dıskaronu cek bı daha pullukla kapat granaj cek begenmedın yerlere dıskaro artı granaj cek babana bakma sen yaş kesınlıkle işcılık yapma topragını bozarsın ok-*-s ıcap ederse üç kere pullukla sür uyy-*s

pullakla sürdügün zaman topraga karışmıyormu veya onu bitki kullanamıyormu kim demiş onu nerde yazıyor ? sen ektigin ürünün kök damarları nereye kadar uzuyor sen onu araştır önce kurak ekim yapıyosun kılcal kökü olan bitkiler daha derinlere iner ayrıca ben sulu tarım yapıyorum şu an da yagan yagmurlar sebebi ile sürülen tarla ve sürülmeyen tarlada fark var suyunu ceken toprak ekinler cok güzel tizel veya başka bişeyle yani sürüm yapılmadan ekilen ekinlerde sararma ve su kesme olayı var mevsime görede degişiyor

Tarlada kalan saplar ve ilkbaharda yeşeren otlar kazayağından kolayca kurtulmayacağından dediğiniz şekildeki bir iş için kazayağı kullanmak çok zor olabilir. Çünkü toprak aletin önünde toplanarak yığılır ve sıkıntı yaratır.
Onun yerine diskaro veya benzer bir aletle hasattan sonra anızın toprak üzerinde parçalanmasını sağlayarak çürümeyi hızlandırabilirsiniz. Sonrasında da normal zamanda pullukla toprağı ters yüz ederek daha iyi bir sonuç elde edersiniz. Yani bence toprak işlemede pulluk kullanımı olmalıdır. Yoksa kazayağı ile sapların tam karışımı sağlanamayacağı gibi toprağın işlenmesi de tam olmayacaktır.
Veya diskaroya alternatif olarak sap parçalama makinesi kullanabilirsiniz. O da aynı şekilde anız kalıntısının çürümesini ve gübre özelliği kazanmasını hızlandıracaktır.

Taral ın sattığı italyan malı 4500 avro.Taral ın Bayrampaşa fabrikasında inceledim. Yerliler 5500-7000 Tl.Benim sipariş verdiğim 4500 TL(aynısını 6000 e satan bayi de var) .fuarlarda hepsini inceledim bunu çok kaliteli buldum.İsmini vermeyeceğim ama sonuçları paylaşacağım.Sürüm rahat oluyor diye tarlalarımız yıllardır yakılarak kiremit gibi pişirilmiş uyumuşuz.10 sebepten ikisini yazayım mesela: 1 ton buğday anızında 15 kg azot var. Bir solucan bir yılda traktörün bir saatte işlediği kadar toprak işler.

arkadaşlar söylemek istediğim ya yanlış anlaşıldı yada ben ifade edemedim. anızın toprağa karışması ile ilgili bi sıkıntı yok. biz anızın organik gübre ve su tutma özelliğinden daha fazla yararlanmak istiyoz. biçerdöverlerde de sap kıyıcı yok onu da ifade edeyim. bizim oralar küçük çaplı çiftçilik yapıyor arazi az. en fazla eken yıllık 100 150 dönüm ekiyo.

Holland link=topic=43202.msg396799#msg396799 date=1304888988' Alıntı:
Tarlada kalan saplar ve ilkbaharda yeşeren otlar kazayağından kolayca kurtulmayacağından dediğiniz şekildeki bir iş için kazayağı kullanmak çok zor olabilir. Çünkü toprak aletin önünde toplanarak yığılır ve sıkıntı yaratır.
Onun yerine diskaro veya benzer bir aletle hasattan sonra anızın toprak üzerinde parçalanmasını sağlayarak çürümeyi hızlandırabilirsiniz. Sonrasında da normal zamanda pullukla toprağı ters yüz ederek daha iyi bir sonuç elde edersiniz. Yani bence toprak işlemede pulluk kullanımı olmalıdır. Yoksa kazayağı ile sapların tam karışımı sağlanamayacağı gibi toprağın işlenmesi de tam olmayacaktır.
Veya diskaroya alternatif olarak sap parçalama makinesi kullanabilirsiniz. O da aynı şekilde anız kalıntısının çürümesini ve gübre özelliği kazanmasını hızlandıracaktır.
bilgi için tşk. ben çocukken çok kullanılırdı diskaro ama şimdi kullanan yok. aslında denemekte fayda var tekrardan

Göktürk- link=topic=43202.msg396802#msg396802 date=1304889149' Alıntı:
Taral ın sattığı italyan malı 4500 avro.Taral ın Bayrampaşa fabrikasında inceledim. Yerliler 5500-7000 Tl.Benim sipariş verdiğim 4500 TL(aynısını 6000 e satan bayi de var) .fuarlarda hepsini inceledim bunu çok kaliteli buldum.İsmini vermeyeceğim ama sonuçları paylaşacağım.Sürüm rahat oluyor diye tarlalarımız yıllardır yakılarak kiremit gibi pişirilmiş uyumuşuz.10 sebepten ikisini yazayım mesela: 1 ton buğday anızında 15 kg azot var. Bir solucan bir yılda traktörün bir saatte işlediği kadar toprak işler.
bilgi için tşk. biz anız yakmıyoruz zaten ama o makine bizim bütçeyi fazlası ile aşıyo.

arkadaşlar benim 'mrram' arkadaşın sözlerinden anladığım kadarıyla o hiç pulluk kullanmadan bu iş nasıl yapılır diyor sadece kazayağı veya başka bir aletle. Buna istinaden;

direk anıza ekim yapan mibzerler vardı, hatta devlet bir kısmına hibe desteği veriyordu hala var mı bilmiyorum ama biraz fiyatlı yanılmıyorsam, fakat onu kullanan arkadaşlarda; ekin tam büyümeye başladığında anız otlarından sıkılıyor, sulamanın tam zamanında yapılması lazım filan diyorlardı yoksa sıkılma oluyor diyordu.

Bizim yanköyde birisi direk patlatma çekiyor anıza, üstüne ekimden önce kazayağı çekip ekiyorum diyordu ama verim ne olur tam bilemiyorum.

Kolay gelsin.

anızı tam karışrırmak istiyorsan üre gübresi atacan güzün yagmurlarında veya kışa girerken dekar 10 kilo yeterli olabilir topraga cok iyi karıştırır

dengesiz link=topic=43202.msg396812#msg396812 date=1304889695' Alıntı:
arkadaşlar benim 'mrram' arkadaşın sözlerinden anladığım kadarıyla o hiç pulluk kullanmadan bu iş nasıl yapılır diyor sadece kazayağı veya başka bir aletle. Buna istinaden;

direk anıza ekim yapan mibzerler vardı, hatta devlet bir kısmına hibe desteği veriyordu hala var mı bilmiyorum ama biraz fiyatlı yanılmıyorsam, fakat onu kullanan arkadaşlarda; ekin tam büyümeye başladığında anız otlarından sıkılıyor, sulamanın tam zamanında yapılması lazım filan diyorlardı yoksa sıkılma oluyor diyordu.

Bizim yanköyde birisi direk patlatma çekiyor anıza, üstüne ekimden önce kazayağı çekip ekiyorum diyordu ama verim ne olur tam bilemiyorum.

Kolay gelsin.
tşk. bizimde aklımızdan geçen patlatma veya onun gibi bişeyle işleyip kazaya çekerek ekim yapmak. eken kişi ilk defa mı deniyor. birde sulu tarım mı yapıyor kuru tarım mı. bizde sulu tarım yok.

dolcevita link=topic=43202.msg396815#msg396815 date=1304889866' Alıntı:
anızı tam karışrırmak istiyorsan üre gübresi atacan güzün yagmurlarında veya kışa girerken dekar 10 kilo yeterli olabilir topraga cok iyi karıştırır
tşk gübre konusunu da araştıracam. biz hiç düşünmemiştik sağol.

dengesiz link=topic=43202.msg396812#msg396812 date=1304889695' Alıntı:

Kolay gelsin.

Direkt anıza ekim makineleri biraz fazla güç gerektirdiği için en küçük modeli bile minimum 70 HP güçteki traktörlerde kullanılabiliyor. Arkadaşın traktörü 640 galiba. Gücü yeter mi bilmiyorum.
Ayrıca direkt anıza ekim makinelerinin pek randımanlı olacağını da sanmıyorum.

fatih ödemişli link=topic=43202.msg396789#msg396789 date=1304888502' Alıntı:
pullukla aç gubrenı at ızgara yanı dıskaronu cek bı daha pullukla kapat granaj cek begenmedın yerlere dıskaro artı granaj cek babana bakma sen yaş kesınlıkle işcılık yapma topragını bozarsın ok-*-s ıcap ederse üç kere pullukla sür uyy-*s
sen mazotu bedava alıyon galiba...

Holland link=topic=43202.msg396818#msg396818 date=1304890029' Alıntı:
Direkt anıza ekim makineleri biraz fazla güç gerektirdiği için en küçük modeli bile minimum 70 HP güçteki traktörlerde kullanılabiliyor. Arkadaşın traktörü 640 galiba. Gücü yeter mi bilmiyorum.
Ayrıca direkt anıza ekim makinelerinin pek randımanlı olacağını da sanmıyorum.
evet 640.sulu tarım yada yağışı bol olmayan yerlerde iyi verim olacağını bende sanmıyorum. sulu arazi olsa deneyebilirdik.