2015 Edirne Çeltik Hasadımız

06.08.2015
407
162
ne

Öncelikle herkese merhaba.

Bu yılki çeltik hasadına Bayram ' dan önce başladık. Bayram ' da da devam etti ve biçimden sonra kötü hava şartları nedeni ile harmana yaymak yerine kurutmaya götürdük çektikleri.

Fotoğraftaki tarlaya her yıl çeltik ekeriz her yıl hayvan gübresi çekeriz. Hep Osmancık cinsi ekerdik uzun boyundan dolayı rüzgarlı havalarda yatması sebebi ile Kızıltan cinsi çeltiği ektik ve biçimini gerçekleştirdik.

Dekara verimi tam bilmemekle beraber 700-750 kg diye düşünüyoruz. Kızıltan daha ağır olduğu için 750-800 de gelebilir kesin birşey diyemiyorum.

İyi mi derseniz hayır. Sebebi de yabancı otlar ve tarlanın uzun yıllardır çeltik ekilmiş olması. İlaç olarak kaliteli ilaçları ve önerilen dozları kullanmamıza rağmen otlar ölmedi. Buna rağmen bence verimi fena değil. Çeltik fiyatlarıda 1750 TL ' den açılışı yaptı ama şuan 1500 e kadar düşmüş bulunmakta.

- Kurtarır mı ?
- Evet kurtarır ama emeklerimizin karşılığı bu değil.

Not: Çektiğim çeltik Başak ' ları Osmancık tır.

Ynt: 2015 Edirne Çeltik Hasadımız

alipasalierkan link=topic=85746.msg1024124#msg1024124 date=1443542406' Alıntı:
Güzel paylaşım. Bereketli olsun. Paylaşımların devamını bekliyoruz. Fazla çeltik tarımı paylaşan arkadaşımız yok. Bu arada Edirne ' nin neresindensiniz?

Teşekkür ederim abicim. Edirne ' nin Havsa ilçesinin Tahal köyündeniz.
Köyde bulunduğum sürece paylaşımlara devam edicem :)
enter link=topic=85746.msg1024126#msg1024126 date=1443542729' Alıntı:
bereketli olsun hemşerim buna şükür :) güzel paylaşım teşekkürler....

Eyvallah. Bizde buna şükür deyip devam ediyoruz :)

Bereketli olsun toprağım. Biz henüz başlayamadik. Kızıltan için oldukça iyi bir verim. Geçen yıl yanik nedeniyle verimler daha düşüktu. Fiyatlar maalesef geçen yıla göre epey düşük, bu yil belki ilerleyen zamanlarda biraz daha artar umidindeyiz.
Bu arada kurutma makinesi kaç tonluk, kurutma fiyatları nasıl. Kaç saatte kurutabildiniz?

nailyetek link=topic=85746.msg1024167#msg1024167 date=1443547469' Alıntı:
koly gelsin, bereketli olsun, paylaşım için ayrıca teşekkürler

Teşekkür ederim abi.

rolly link=topic=85746.msg1024138#msg1024138 date=1443545355' Alıntı:
Varol aabinin çocuğumusun tahal da o traktorden o aldı galiba.

Evet abi Varol abinin çocuğuyum :D

Ercan AYKUŞ link=topic=85746.msg1024141#msg1024141 date=1443545546' Alıntı:

Teşekkür ederim.

wallace22 link=topic=85746.msg1024151#msg1024151 date=1443546539' Alıntı:
Bereketli olsun toprağım. Biz henüz başlayamadik. Kızıltan için oldukça iyi bir verim. Geçen yıl yanik nedeniyle verimler daha düşüktu. Fiyatlar maalesef geçen yıla göre epey düşük, bu yil belki ilerleyen zamanlarda biraz daha artar umidindeyiz.
Bu arada kurutma makinesi kaç tonluk, kurutma fiyatları nasıl. Kaç saatte kurutabildiniz?

Bence verimler düşük ot sebebiyle ama buna şükür diyoruz. Geçen yıl Osmancık ekmiştik gören ' kamyon getirticen biçtirirken ' ' tonu geçer bu ' demişlerdi ama maalesef rüzgarlar sebebi ile çeltik dümdüz olmuştu ama ona rağmen 600 kilo almıştık.

Fiyatlar bendece düşük inşallah Zaman ' la yükselir diyorum.

Kurutma makinesi 10 Tonluk biz çeltikleri almaz diye 2 parçada kuruttuk. Toplam 14 saatte kurudu sanırım Kızıltan ' nın kuruması bira daha uzun tutuyor. Fiyatta saati 100 TL

aslan26 link=topic=85746.msg1024180#msg1024180 date=1443547977' Alıntı:
Bereketli olsun bicerciler çeltiğin dönümünü kactan biçiyor ve tarlada kalan çeltik saplarını ne yapıyorsunuz?

Teşekkür ederim. Biçerçiler kaçtan biçiyor tam bilmiyorum +-65 olabilir. Tarlada kalan sapları mecburen yakıyoruz. Dağıtıp sürsek bile uzun süre toprağın altında uzun süre çürümüyorlar bu yüzden yakıyoruz.

Allah kolaylık versin. Bereketli olsun. Ağız tadıyla parasını harcayın. Gelelim ilaç konusuna. Bu konuda kiminle görüştüysem muzdarip. Artık toprak ve/veya dipte kalan tohumlar bağışıklık kazanmış durumda. Bunu insanların antibiyotiklere karşı bağışıklık kazanmasına benzetiyorum. Muhakkak bir toprak analizi yaptırın. Kızıltan çok ahım şahım bir çeşit değil ama yine iyi vermiş. Osmancık çeşidi uzun boylu olduğundan dolayı yozlarda çok gözükür ve kapama yapar buda verimi düşürür. Yapabilirseniz toprağı 2 ' li veya 3 ' lü derin pulluklarla sürün. Yabancı ot tohumarı ve yoz çeltikler dibe gömülsün.

doganbey1 link=topic=85746.msg1024253#msg1024253 date=1443570436' Alıntı:
Allah kolaylık versin. Bereketli olsun. Ağız tadıyla parasını harcayın. Gelelim ilaç konusuna. Bu konuda kiminle görüştüysem muzdarip. Artık toprak ve/veya dipte kalan tohumlar bağışıklık kazanmış durumda. Bunu insanların antibiyotiklere karşı bağışıklık kazanmasına benzetiyorum. Muhakkak bir toprak analizi yaptırın. Kızıltan çok ahım şahım bir çeşit değil ama yine iyi vermiş. Osmancık çeşidi uzun boylu olduğundan dolayı yozlarda çok gözükür ve kapama yapar buda verimi düşürür. Yapabilirseniz toprağı 2 ' li veya 3 ' lü derin pulluklarla sürün. Yabancı ot tohumarı ve yoz çeltikler dibe gömülsün.

Saol abi. İlaç konusunda bende aynı şeyi düşünüyorum. Bu sene farklı çalışmalar yapmayı düşünüyoruz. İlk seçenek tarlayı çamurlun sürüp tohumları çürütmek. İkinci seçenek tohumlar Çimlenince tarlayı ince sürüp otları kurutmak vr sonrasında ot çıktıkça tarlayı karıştırmak. Buna rağmen otları öldüremessek çimlenmeyi önleyen ilaçlar kullanabiliriz.

Kızıltan ' ı tercih etmemizin sebebi kısa boylu olup yatmaması. Bizim buralarda Kızıltan ' ı çok beğeniyorlar dekara tondan fazla aldığını iddia edenler vardı önceki sezonlarda. Bizde denedik. Sizde Edirnelisiniz sizin orda hangi cins çeltik ekiliyor, Verimleri Nasıl ? Başka parçamızda meco denedik onasa bakıcaz. Seneye ona göre ekim yaparız. Ronaldo cinsi çok verimli deniyor ama daha biçerken taneler çok dökülüyormuş. Erkek çeltik Osmancık ' ta çok oluyor haklısınız. Bu arada 2li 3 lü pullukla derin sürümde mantıklı bir seçenek oldu.

ranger link=topic=85746.msg1024271#msg1024271 date=1443602269' Alıntı:
Bereketli olsun, çeltik hasadında genelde laverda görüyorum laverdanın tercih edilmesinin farklı bir sebebi mi var?

Teşekkür ederim. Laverdanın tercih edilmesinin özel bir sebebi yok bizim için. Bu biçerçilerle köy anlaşıyor ve getirtiyor. Hepsinin ayrı bölgeleri var oralarda biçim yapıyorlar. Geçen yılda fiatagri biçeri vardı.

Geçen gün hayvanlar otlu çeltik saplarını çok iştahlı yedikleri için bizde tarlanın birinden çeltik sapı aldık. Hayvanların önüne atarken gördük ki bazı buğday Başak ' ları tam soyulmamış.

Onrkrds link=topic=85746.msg1024282#msg1024282 date=1443611262' Alıntı:
Saol abi. İlaç konusunda bende aynı şeyi düşünüyorum. Bu sene farklı çalışmalar yapmayı düşünüyoruz. İlk seçenek tarlayı çamurlun sürüp tohumları çürütmek. İkinci seçenek tohumlar Çimlenince tarlayı ince sürüp otları kurutmak vr sonrasında ot çıktıkça tarlayı karıştırmak. Buna rağmen otları öldüremessek çimlenmeyi önleyen ilaçlar kullanabiliriz.

Kızıltan ' ı tercih etmemizin sebebi kısa boylu olup yatmaması. Bizim buralarda Kızıltan ' ı çok beğeniyorlar dekara tondan fazla aldığını iddia edenler vardı önceki sezonlarda. Bizde denedik. Sizde Edirnelisiniz sizin orda hangi cins çeltik ekiliyor, Verimleri Nasıl ? Başka parçamızda meco denedik onasa bakıcaz. Seneye ona göre ekim yaparız. Ronaldo cinsi çok verimli deniyor ama daha biçerken taneler çok dökülüyormuş. Erkek çeltik Osmancık ' ta çok oluyor haklısınız. Bu arada 2li 3 lü pullukla derin sürümde mantıklı bir seçenek oldu.

Teşekkür ederim. Laverdanın tercih edilmesinin özel bir sebebi yok bizim için. Bu biçerçilerle köy anlaşıyor ve getirtiyor. Hepsinin ayrı bölgeleri var oralarda biçim yapıyorlar. Geçen yılda fiatagri biçeri vardı.

Geçen gün hayvanlar otlu çeltik saplarını çok iştahlı yedikleri için bizde tarlanın birinden çeltik sapı aldık. Hayvanların önüne atarken gördük ki bazı buğday Başak ' ları tam soyulmamış.
Benim gözlemlediğim kadarıyla Osmancık, Ronaldo, meco, baldo, kızıltan, lg 51 mi ne bunları duydum. Birde Luna diye bir çeşit varmış. Bunu ektiğin zaman yozlarla birlikte çıkıyormuş fakat bir ilacı varmış attığın zaman tarladaki tüm çeltikler ölüyormuş bir tek luna kalıyormuş diye duydum. Fakat bu ilacın kalıcılığı ne kadar? Lunadan memnun kalmazsan sonraki senelerde ekeceğin çeltik çeşitlerine bu ilaç zarar verir mi? Karamanın koyunu sonra çıkar oyunu gibi olmasın. Orası bir muamma tabi :)

Biçerdöver konusunda da şunu diyeyim. Benim yakın arkadaşımın tarlasını Claas 760 Lexion biçti. Yatıklarda da normallerde de çok iyi biçtiğini söyledi. Ufak biçerdöver ve eski biçerdöver tane kırıklığı ve tane dökme yapıyormuş diye duydum kendisinden.

Öncelikle bereketli olsun arkadaşlar kart çeltigin tek çözüm yolu ilaçlı yani intervix li tohum ekmek bu da nedir luna ve durağan simdilik bu ikisi ve 3. Tohum yolda geliyor. Nedir bunların özelliği ot ilacı vs. Atmıyorsun sadece 2 kez intervix pro uyguluyorsun hepsi bu tertemiz bir çeltik çıkıyor meydana. Başka bir konu kızıltan hastalığa dayanaklı değil bunun için 1 kez dahi tarlama sokmadım verim olarak normal şuan meco 1150kg 64ran. 23tane cameo 850kg 58ran 28 tane hamzadere an itibariyle biçiliyor kurutmada beklemedeyim tahminim 800 - 850kg arası hasatlarımız bu şekilde. Başka bir konu kurutma saati 100lira kurutmaci için çok iyi fiyat benim kurutmam var ama dışarı is yapmıyorum komşularımız 65liradan kurutuyorlar. Şimdilik hoşçakalın boş zaman buldukça muhabbete katılırım. Bereketli olsun...

Arkadaşlar bu arada clipper tipi ilaçları 1 kutu 3 dekara gelecek şekilde kormine 4 dekara gelecek şekilde atin laudis 120gr gelecek şekilde biz bunların 3unude karıştırıp attık sonuç çok iyi ama dozasi kaçırırsanız sonuç kotu olabilir. 10dekarlik bir karışım için sunu uygulayın 2 clipper 1kormine 500gr laudis eğer laudis kullanmam derseniz 3 clipper 2 kormine dip otu ilacini normal seviyede ayrı katın iyi akşamlar tekrardan

osmanakalan22 link=topic=85746.msg1024411#msg1024411 date=1443657329' Alıntı:
Arkadaşlar bu arada clipper tipi ilaçları 1 kutu 3 dekara gelecek şekilde kormine 4 dekara gelecek şekilde atin laudis 120gr gelecek şekilde biz bunların 3unude karıştırıp attık sonuç çok iyi ama dozasi kaçırırsanız sonuç kotu olabilir. 10dekarlik bir karışım için sunu uygulayın 2 clipper 1kormine 500gr laudis eğer laudis kullanmam derseniz 3 clipper 2 kormine dip otu ilacini normal seviyede ayrı katın iyi akşamlar tekrardan
Osman merhaba bereketli olsun. Dekara ilaç konusunda burada 6-7 litre atılıyor yinede ölmüyor? Sorun sanırım toprakların artık yıpranması. Bahsettiğin verimler çok iyi. Burada osmancık 700-800 randımanda geçen ölçtük 59 du fabrikaya götürüldü 54 çıktı. Bakalım fabrikadan gelip aldılar onlar ne diyecek.

doganbey1 link=topic=85746.msg1024475#msg1024475 date=1443719387' Alıntı:
Osman merhaba bereketli olsun. Dekara ilaç konusunda burada 6-7 litre atılıyor yinede ölmüyor? Sorun sanırım toprakların artık yıpranması. Bahsettiğin verimler çok iyi. Burada osmancık 700-800 randımanda geçen ölçtük 59 du fabrikaya götürüldü 54 çıktı. Bakalım fabrikadan gelip aldılar onlar ne diyecek.
İyi akşamlar dostum öncelikle bunu açıklamak istiyorum bir darican çeşidi var ki ince yapraklı celtigin aynısı ancak celtigin üstüne çıkınca anlaşılıyor bunu herhangi bir ilaç öldürmüyor sadece korminee baraj otu ve normal.daricanlar laudis ile ölüyor dip otları çok inatçı çıkarsa buğday ilacı amin alın pompaya 50gr koyun. Bir başka konu konumumuz itibariyle ovamız normal verimli fakat randıman yüksek çıkar geçen sene 67 randıman mal vardı bundan 4 sene önce agusto diye bir çeltik ektik 71 randıman sağladık şuan ortlama 62 63 buda iyi bir rakam harman henüz yeni başladı hayırlısıyla bitsin güzel konular bizi bekliyor iyi akşamlar

osmanakalan22 link=topic=85746.msg1024558#msg1024558 date=1443746884' Alıntı:
İyi akşamlar dostum öncelikle bunu açıklamak istiyorum bir darican çeşidi var ki ince yapraklı celtigin aynısı ancak celtigin üstüne çıkınca anlaşılıyor bunu herhangi bir ilaç öldürmüyor sadece korminee baraj otu ve normal.daricanlar laudis ile ölüyor dip otları çok inatçı çıkarsa buğday ilacı amin alın pompaya 50gr koyun. Bir başka konu konumumuz itibariyle ovamız normal verimli fakat randıman yüksek çıkar geçen sene 67 randıman mal vardı bundan 4 sene önce agusto diye bir çeltik ektik 71 randıman sağladık şuan ortlama 62 63 buda iyi bir rakam harman henüz yeni başladı hayırlısıyla bitsin güzel konular bizi bekliyor iyi akşamlar
İnşallah güzel sonuçlar alırsınız. Ben ekmiyorum ama yakın arkadaşlarım ekiyor. Çok muzdaripler. Bir gün Merice gelmek isterim. Hem oraları görmek hemde seninle tanışmak nasip olur inşallah. Sana da iyi akşamlar.