TRAKTOR ARKA LASTİGİNE SU DOLDURMAK

traktorun arka lastigine su doldurmanın faydaları ve zararları ve traktorun cekişinde bir degişme olurmu herkte traktoru zorlarmı???

Ynt: TRAKTOR ARKA LASTİGİNE SU DOLDURMAK

alemdar link=topic=17237.msg154637#msg154637 date=1234558643' Alıntı:
traktorun arka lastigine su doldurmanın faydaları ve zararları ve traktorun cekişinde bir degişme olurmu herkte traktoru zorlarmı???
çekişte gözle görülür farkı war.faydası traktörün ağırlığı artıyor lastiklerin kaçırma payı düşüyor.we kıç kıça astıüın motorda su yoqsa bankosun :D zararları aks başlarını,warsa flanşlar we bijonları yiyio..genellikle ustalığına güvendiğin insanlar gerekmedikçe doldurma derler ama karar senin...

daha önce sitede konulmuştu ... hatta ferruh usta konu hakkında teknik belgeler sunmuştu ... ağırlığı tekere değilde difransiyele yüklemek daha faydalı ...

bizim massey 7 senden beri dolu hiç bir zararını görmedim açıkcası faydası cok tarla sürerken iyice batırıyorum çekmem demiyor çizel çekerken öyle şahsen ben çok faydasını görüyorum

lASTİĞİN İÇİNE SU DOLDURMAYI BİZİM KIRAÇ MÜHENDİSLERİ İCAT ETMİŞ GALİBA................ARKADAŞLAR FABRİKANIN MÜHENDİSİ BİLMİYORMU TEKNİK KİTAPINA YAZARDI SU DOLDURULARAK KULLANILMASI UYGUNDUR DİYE.TRAKTÖRÜN HER PARÇASI UZUN SÜREN UĞRAŞLARDAN SONRA BU HALE GELMİŞTİR.MOTORUN AĞIRLIK HESABI ORTALAMA OLARAK BEYGİR BAŞINA 40 KG DIR.BUNU AŞTIĞINIZ ZAMAN FARKINDA OLUN VEYA OLMAYIN YIPRANMA ARTAR BİR SÜRE SONRA ARIZALAR BAŞLAR.
MF PATİNAJ YAPSIN NE OLACAK YAPIYORDA NİTEKİM AMA PATİNAJDAN DOLAYI ARIZA AÇANI GÖRDÜNÜZMÜ YOK FAKAT SU DOLDURDUĞUNUZ ZAMAN PATİNAJ YAPAMAYACAK VE BİR YERDEN ACISINI ÇIKARACAK.
SU EKSTRA AĞIRLIK DEMEKTİR EKSTRA AĞIRLIKTA EXTRA YAKIT TÜKETİMİ DEMEKTİR.
ÇEKMEYECEKSE TEK ÇEKERDE OLSA ÇEKMEZ ÇIKARMAZ ÇİFT ÇEKERDE OLSA AYNI..........

masseysuper90 link=topic=17237.msg156282#msg156282 date=1234961427' Alıntı:
lASTİĞİN İÇİNE SU DOLDURMAYI BİZİM KIRAÇ MÜHENDİSLERİ İCAT ETMİŞ GALİBA................ARKADAŞLAR FABRİKANIN MÜHENDİSİ BİLMİYORMU TEKNİK KİTAPINA YAZARDI SU DOLDURULARAK KULLANILMASI UYGUNDUR DİYE.TRAKTÖRÜN HER PARÇASI UZUN SÜREN UĞRAŞLARDAN SONRA BU HALE GELMİŞTİR.MOTORUN AĞIRLIK HESABI ORTALAMA OLARAK BEYGİR BAŞINA 40 KG DIR.BUNU AŞTIĞINIZ ZAMAN FARKINDA OLUN VEYA OLMAYIN YIPRANMA ARTAR BİR SÜRE SONRA ARIZALAR BAŞLAR.
MF PATİNAJ YAPSIN NE OLACAK YAPIYORDA NİTEKİM AMA PATİNAJDAN DOLAYI ARIZA AÇANI GÖRDÜNÜZMÜ YOK FAKAT SU DOLDURDUĞUNUZ ZAMAN PATİNAJ YAPAMAYACAK VE BİR YERDEN ACISINI ÇIKARACAK.
SU EKSTRA AĞIRLIK DEMEKTİR EKSTRA AĞIRLIKTA EXTRA YAKIT TÜKETİMİ DEMEKTİR.
ÇEKMEYECEKSE TEK ÇEKERDE OLSA ÇEKMEZ ÇIKARMAZ ÇİFT ÇEKERDE OLSA AYNI..........

tekere su doldurma konusuna katılıyorum lakin traktörlerde bir ağırlık tölaranısı firmalar tarafından kullanıcıya bırakılıyor ama ... bunu difransiyele yükleyerek yani ağırlık tkarak kullanmnakta yerine göre fayda var

12 yıldan bu yana dar lastik 285 de su kullanıyorum hiç zararını görmedim Gerçekten çok fark ediyor ,bijonları yoklamayı ihmal etme damperlı 2 teker römorkta dikaatli kullan gerisini merak etme 8000 saat yaptım olsa bir şey olurdu.

bence hıc bır faydası yok burda mıllet 0 motorların bazen arka agırlıgını sokuyor!!! sızde ne traktoru mevcut

Kardeşim kullanmadan bir bilgin olmadan hemen tepki verme
Bu sadece masseylere özgü bir kono 175 lik lerin el kitabında GEREKTİĞİ TAKTİRDE ARKA LASTİKLERE SU DOLDURA BİLİRSİNİZ der bende 285 S var komşuda da 175 var ikimizde buğday biçimi önüne lastikleri 10 yıldan beri su duldururuz
Benim 285 S in su doldurunca toplam agırlığı 4100 kg oluyor .Sularıda anızları sürdükten sonra boşaltırız
10 yıldan beri hiç sorun yaşanmadı. Yanlız ağır iş yaparken yarım fites düşüyorum motorun bayılmaması için

ya arkadaşlar lastiklere su doldurmaktan ziyade arka tarafa kum torbası bağlasak ön taraflar için zaTEN ağırlıklar mevcut bana kalırsa SU DOLDURMAK İŞİ BİRAZ mantiığa aykırı gibi geliyor sanki su hareketli olduğundan dolayı yük dağılımı bence fazlada adaletli olmayacaktır ama yinede ön yargılı davranmak istemiyorum bu konuyu değerlendirmeye almam gerekiyor

fero42 link=topic=17237.msg156795#msg156795 date=1235078215' Alıntı:
ya arkadaşlar lastiklere su doldurmaktan ziyade arka tarafa kum torbası bağlasak ön taraflar için zaTEN ağırlıklar mevcut bana kalırsa SU DOLDURMAK İŞİ BİRAZ mantiığa aykırı gibi geliyor sanki su hareketli olduğundan dolayı yük dağılımı bence fazlada adaletli olmayacaktır ama yinede ön yargılı davranmak istemiyorum bu konuyu değerlendirmeye almam gerekiyor

değerlendirmeye almış ve doğru sonuca ulaşımışsın bence....

dengeli şekilde tamamen hava boşluğu kalmadan doldurulursa faydası oluyomuş ama dengesiz doldurulduğunda balans yaparak bilya yatağını falan bozuyomuş diyorlar...
dengeli doldurmak için de lastik sübapının yukarı gelecek şekilde durması ve basınçlı özel makinayla dolum yapılması gerekiyormuş...
ama dubleks lastiğe olmaz bence iç lastikli olması daha mantıklı geliyo bana.
..

Arka lastiklere su doldurma işi bir ara bizim burdada meşurdu ama milletin jant göbekleri çatlamaya başlayınca çoğu bir anda buraktı, eğer çok patinaj ediyorsa şimdilik bizimde yaptığımız iş arka defransiyele yakın bir yere 4 torba gübre veya benzeri birşey, traktör oluyor sanki çiftçeker bir cengaver,,su doldurmak lastiğe değilde traktöre zararlı diye düşünüyorum bende, güzel paylaşım.

gökoğlu link=topic=17237.msg156814#msg156814 date=1235081968' Alıntı:
Arka lastiklere su doldurma işi bir ara bizim burdada meşurdu ama milletin jant göbekleri çatlamaya başlayınca çoğu bir anda buraktı, eğer çok patinaj ediyorsa şimdilik bizimde yaptığımız iş arka defransiyele yakın bir yere 4 torba gübre veya benzeri birşey, traktör oluyor sanki çiftçeker bir cengaver,,su doldurmak lastiğe değilde traktöre zararlı diye düşünüyorum bende, güzel paylaşım.

hüseyin abi merhabalar .... sonuna kadar katılıyorum sana ... bende kendimce anlatmaya çalıştım ...

yorumlar için sagolun bakalım burda yaza birşey kalmadı malum ben karslıyım daha kış su donar ama yaz acılır acılmaz su dolduracam inşallah iyi olur bakalım ya su olmadan cok pati yapıyor arkadaslar bildiginiz gibi degil yani traktore bakıyorsun dev gibi ama az camur yada rampa oldumu ölse cıkmaz bunu yuzunden aleme rezil olduk vallaha traktor canavar gibi sesi var ama pati yaptımı insan kotu oluyor inanın aldıgımdan beri bi rahat rampa cıkamadık hep kaldık bakalım arkadaşlar tekere su doldurup deneyen arkadaslar varsa beni bilgilendirsin burda yaza az kaldı.birde arkadasın biri demiş diferen gubre koy o iş nasıl olacak.

alemdar arkadas senin traktrün arkası hafifse doldur faydası cok ben her zaman doldurum gereken traktöre mesala bende 285s var arkaya su doldurma bizim buralarda beş kuruş etmez hiç cekmez at gitsin cöpe yani... masseylere su koymazsan cekmez bende 8066 fiatvar oda öyle su koymazsan oda cemez 3105 masseyvar 4wd onada su koyma cekmez dewamlı pati sinir olurum.. rezil olurum hersey oluyor yani insan mesala john deere var büyük 6515 6 silindir ona koymuyoruz nden gerek yok patinaj yapmıyor 6 ton agırlıgı var arkadaş sana birsey söyleyim mi patinaj yapan traktöre acımayacan benim gibi basacan suyu okeyy hadi kib grşrz... güçç*-* güçç*-* güçç*-*güc herzaman iyidir gücten zarar gelmez...