BİZDE NOHUT EKTİK :) TL100A & ERKUNT

24.11.2009
11,105
765
Ankara

BİZDE NOHUT EKTİK :) TL100A & ERKUNT

arkadaşlar bizim köy sıcak iklimli olduğu için nohut olmuyordu,onun için ekmiyoduk.. Busene hüseyin abi (tc56) gilin köyde icara yer ekiyoruz onların rakım daha yüksek, orda bi 10dönüm tarlaya denemek için ekmeye karar verdik,randuman alırsak seneye tohumluk yaparız dedik :) Aynı zamanda orda ekinlerimiz vardı erkuntla köyden ot ilacı atmak için gelmiştik araya nohutuda hüseyin abinin yardımı ile kaynatmış olduk :)

Tohumu 'köylü' nickli yusuf abiden aldık,oda neşekilde hareket edeceğimiz konusunda sağolsun çok ilgilendi..nohut konusunda ciddi çalışmaları var inşallah foruma tekrar döner..

pulluk TL100A nın pulluğu 5li 14' kalınmalzeme alpler, bazı sert yerler erkuntun canını çıkaracaktı :) babamda biraz show yapmaya kalkıştı :D

tla nın fotolarında hüseyin abinin kendi montajladığı intercooler ı göreceksiniz

nohut ekimi1
NOHUT EKİMİ 2
nohut ekimi yastık başları
di-3SC1.jpg

di-EC9E.jpg

di-BZSD.jpg

di-22WQ.jpg

di-R3GS.jpg

di-0UKB.jpg

di-F3MH.jpg

di-AQ6S.jpg

di-I0FZ.jpg

di-OPKE.jpg

di-92IA.jpg

di-8GW9.jpg

di-45VB.jpg

Ynt: BİZDE NOHUT EKTİK :) TL100A & ERKUNT

bereketi bol olur inşallah ..bu biçimde ekmenizi kim tavsiye etti..vırvırla sacıp sürünce derine düşmezmi tohum..keşke önce sürüp vırvırla sacıp üstüne dızkara cekseydiniz veya mübzerle ekim yapsaydınız ..tarla biraz camurlu haliyle ot getirme durumu olur..bide nohut ekilcek tarlanın kıblesi kapalı olursa daha güzel verimolur diye biliyorum ..
iyşallah emekleriniz boşa gitmez bol kazançlı yıllar..yazdıklarım yanlış anlaşılmasın..bizim burdaki ekim sistemini yazdım..

Dqn link=topic=54972.msg584229#msg584229 date=1335119088' Alıntı:
Erkunta helal olsun koca pulluğu nasıl çekiyor..
şakamaka tarlayı sürdü sadece yastık başlarında zorlandı. :D

kobra47 link=topic=54972.msg584231#msg584231 date=1335119172' Alıntı:
bereketli olsun inşallah
sağolasın..

tümosan 8095 link=topic=54972.msg584244#msg584244 date=1335119888' Alıntı:
bereketi bol olur inşallah ..bu biçimde ekmenizi kim tavsiye etti..vırvırla sacıp sürünce derine düşmezmi tohum..keşke önce sürüp vırvırla sacıp üstüne dızkara cekseydiniz veya mübzerle ekim yapsaydınız ..tarla biraz camurlu haliyle ot getirme durumu olur..bide nohut ekilcek tarlanın kıblesi kapalı olursa daha güzel verimolur diye biliyorum ..
iyşallah emekleriniz boşa gitmez bol kazançlı yıllar..yazdıklarım yanlış anlaşılmasın..bizim burdaki ekim sistemini yazdım..
doğru söylüyorsun ,biz imkanlar dahilinde böyle ektik anca bukadar oldu yabancı köy malzemeler uzakta, fotolarda görürsün mibzerle ekenlerde vardı yan tarlada.Bize tavsiye edilende senin dediklerin gibi ama işte :) sağolasın

Güzel paylaşım Volkan. Bereketli olsun. Bizim nohutlarda çıktı. Sırayı düzdüler ve dallandılar. Bugün dolaştım. Dahada çıkanlar var. Nohut biraz derin ekilmek ister. O yüzden patlatma ayaklı mibzeri vardır. Ama çokta derin pek iyi olmaz. Pullukla nasıl olacak bende merak ettim. Erkunt ' a gelince düzde baya güzel gidiyor. Pullukların hakkını vermiş. Sadece yastıklamalar biraz zorlamış. Kıymet falan olsa banamısın demeyecek...:D

volkan bu şekilde iyi olmaz keşke ilk erkunt önden pullukla sürseydi tla da nohut ekim makinası takılıyo tırmığın üstüne ondan takıp hem tırmık çekip hem ekseydiniz böle çok derine düşer iyi olmaz bizde çok ekerdik nohut bu sene tohum çıkartcaz inşalllah nohut işi şans bi sene 300 dönüm ektik anca masrafını kurtardı sonrada ekmiyorduk şimdi herkez yöneldi amma nolcak bilmiyorum ha bu arada hormon ilacıda atarsanız daha iyi olur verimde çok fark ediyor hormon ilacıyla ot ilacının faydasını görürsünüz