'Yağlı tohum üretimi desteklenmeli'

'Yağlı tohum üretimi desteklenmeli'
10 Mayıs 2013 Cuma 15:36

Karadenizbirlik Genel Müdürü Erarslan; mevsimsel faktörlerin iyi gitmesi, desteklemelerin erken belirlenmesi ve her yıl oluşan alım fiyatlarının giderek yükselmesi nedeniyle son yıllarda bitkisel yağ sektöründe üretim artışının sağlandığını söyledi.

SAMSUN - Karadeniz Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Karadenizbirlik) Genel Müdürü Ünal Erarslan; mevsimsel faktörlerin iyi gitmesi, desteklemelerin erken belirlenmesi ve her yıl oluşan alım fiyatlarının giderek yükselmesi nedeniyle son yıllarda bitkisel yağ sektöründe üretim artışının sağlandığını söyledi. Bu artışın sürmesi için son iki yıldır sabit kalan ayçiçeği destekleme primlerinin artmasını beklediklerinin altını çizen Erarslan, “Ayçiçeği üretim artışının sürdürülmesi için desteklerin de artarak devam etmesi gerekiyor. Çünkü ayçiçeği, Türkiye koşullarında üretimi en uygun yağlı tohumlar arasında yer alıyor.

Yağlı tohumlar desteklenirken ayçiçeğinin yerini almamasına özen gösterilmeli” diye konuştu. Türkiye’nin petrolden sonraki en büyük ithalat kaleminin bitkisel yağ olduğunu hatırlatan Erarslan, yağlı tohum üretim alanlarının artmasıyla bu kalemdeki döviz çıkışının azaltılacağını savundu.

Üretim 20 bin tonu buluyor
Karadenizbirlik’in bir Tarım Satış Kooperatifleri Üst Birliği olarak, 30 binin üzerinde aktif üretici ortağa sahip olduğunu anımsatan Ünal Erarslan, “Ortak üreticilerin ayçiçeği, soya ve kanola ekimlerini destekliyoruz. Birlik olarak öncelikle mamul üretimi olan rafine ayçiçek yağını Karadenizbirlik markası ile satışa sunuyoruz. Bugün itibarıyla yaklaşık 20 bin tonluk üretimimiz bulunuyor” şeklinde bilgi verdi.

Bölgedeki ayçiçeği üretiminin yaklaşık yüzde 35-40’ını satın aldıklarını anlatan Erarslan, bölgede ortalama 45-50 bin ton ayçiçeği ve 500 ila bin ton arasında soya alımı yaptıklarını kaydetti. 2013 yılında tamamlanan ayçiçeği alım kampanyalarında toplam 55 milyon TL tutarında, 37 bin ton yağlık ayçiçeği ürünü alımı yaptıklarını kaydeden Erarslan, “Birlik, bölgede üretim ve satış pazarında önemli bir paya sahip. Bu noktada kalıcılığımızı sürdürülebilir kılmak için kalite ve markalaşmaya yönelik çalışmalarımızı sürdürmek istiyoruz” dedi.

Sektörün sorunları noktasında da değerlendirmelerde bulunan Eraslan, tüketiciye ucuz ürünler sunmak adına sağlıksız yağların karıştırıldığı ürünlerin piyasaya sürülerek, hem tüketicinin aldatıldığı hem de haksız rekabet koşulları oluşturulduğuna işaret etti.

Erarslan, “Denetimlerin kayıtlı üreticiler yanında kayıtsız çalışanları da tespit edecek şekilde en ücra satış yerlerini de kapsayacak hale getirilmesi gerekiyor” ifadesini kullandı.