Çağatay 2001 Nohut Tohumu ve İspanyol ( Sarı ) Nohut Tohumu Satılık

Sayın NOHUT üreticisi;

1. ) Geçen yıl sertifikalı olarak almış olduğumuz ve üretimini gerçekleştirdiğimiz Çağatay 2001 çeşidi nohutumuz tohumluk olarak satılıktır. İstenildiğinde anlaşmalı olduğumuz kargo şirketleri aracılığıyla TÜRKİYE 'nin heryerine gönderim gerçekleştirebiliriz. Geçen seneki verim potansiyeli ortalama 150 Kg. olarak gerçekleşmiştir. Ekimini daha özenli ve düzgün yaptığımızda bu oranın en az 200 Kg seviyesinde olacağını öngörmekteyiz.

Satışını gerçekleştirdiğimiz bu çeşidin SATIŞ FİYATI: 5,00 TL + ( Kargo )

Morfolojik Özellikleri:
Bitki boyu 45-60 cm, dik gelişen, makinalı tarıma uygun, açık bej tohum renginde, koçbaşı tohum şekli ve 1000 tane ağırlığı ortalama 470-500 g. arasındadır. Yaprakları diğer çeşitlere göre daha açık renklidir. İlk bakla yüksekliği 24-36 cm. dir.
Verim Özellikleri:
Yüksek verimlidir. Bölge ortalaması 196 kg dekar-dır. Uygun şartlarda dekara 325 kg ürün alınabilir.

2. ) Yine geçen seneki verim potansiyeli ortalama 150 Kg. civarında olan İSPANYOL çeşidi Sarı Nohut satışını da gerçekleştirmekteyiz. İstenildiğinde anlaşmalı olduğumuz kargo şirketleri aracılığıyla TÜRKİYE 'nin heryerine gönderim gerçekleştirebiliriz. Bu ürününde verim ve yemeklik performansı çok iyi olmakla beraber verimli bir Nohut çeşidimizdir. Perakende olarak satışını gerçekleştirdiğimiz bu nohudumuzun Müşterilerden aldığımız dönüşler hep iyi olmuş ve yemeklik kalıtesi ile tat konusunda hep olumlu eleştiri almıştır.

Bu Nohut Çeşidimizin SATIŞ FİYATI: 3,00 TL + ( Kargo )

İrtibat Numarası : 0 532 340 34 93

http://intoko.kijiji.com.tr/c-Oto-Diger-Vasita-Tarim-Araclari-CA-ATAY-2001-ve-iSPANYOL-Sari-NOHUT-TOHUMU-W0QQAdIdZ275970515

Ynt: Çağatay 2001 Nohut Tohumu ve İspanyol ( Sarı ) Nohut Tohumu Satılık

nohutların geçen yıl hastalandıgını unutmayınız.nohut nemi.yagmuru,bulutlu ve kapalı havayı sevmediği unutulmamalıdır.hastalıgın çaresi yoktur.hastalıksız tohum bulunur mu ? hastalanmayan bir cins nohut vardır.oda şuan yok satıyor.

ilc nohududur.üretimde 3 versiyonu vardır.net verimlidir.biçer döverle hasatı yapılır.kğ agırlıgı tüm nohutlardan fazladır.verimi çoktur.kıştan ekimi yapılabilir.erken ekimi yapıla bilir.90 gün de hasat olur.enkötü ve verimsiz hali 120 kğ dır.standar verimi 200 kğ civarıdır.şartlarına uygun ekim yapılırsa 220 kğ ve 320 kğ arasındadır verimi.6-7mm ilk versiyonu ikinci versiyonu 6,5-7,5 mm en iyi versiyonu 3 versiyon 7-8,5 mm elek ölçülerindedir.( versiyon SÖZÜ BANA AİT SİZ NE DERSENİZ ÇEŞİT FALAN )dekara elle hasat olacaksa 10-12 kğ makina ve biçer döverle olacaksa 13-15 kğ 17 kğ çok kuvvetli arazide tohum atılabilir.ispanyol nohudunun fiyatından kğ veya tonu 100 lira aşagıdır bu kayıpda verim ve kğ agırlıgı ile çok karlı bir duruma itiyor.ihracat nohududur.avrupa ,arap ülkeleri birleşmit milletlerin alım listesinde (BM duyum dur.bize söylenen tüccarlarca )
DOGAL BİR ŞEKİLDE EKİLEBİLİR HİÇ BİR İLACA GÜBREYE ŞARTLARA İHTİYAÇ DUYMADAN ZAMANINDA BİR EKİMLE 120 KĞ VE ÜSTÜ VERİM ALINABİLİR.

Eğer bahsettiğiniz çeşit ILC 482 (Güney Sarısı-482 ) ise 100 tohum agırlıgı 28-31 g olan antraknoza toleranslı bir çesittir. Denemelerde 100 tane agırlıkları Gökçe’de 42.5 g, Sarı 98’de 38.5 g ve ILC482 çesidinde 32.0 g olarak belirlenmistir. eğer sizin dediğiniz gibi fiyat dezavantajıda varsa ve dane ağırlığıda düşükse karlılık yönünden dezavantaj oluşturmaktadır.

İLC NİN ORJİNAL HALI VE VERSİYONLARI VAR.İLC195 EN GÜZEL VE KALİTELİSİDİR.TANE AGIRLIGI OLARAK KÖYLERDE KİLE VE YARIM CERİK VE ÇİNİK GİBİ ÖLÇEKLER KULLANILIR.İSPANYOL KİLESİ =31-32 KĞ DİR.(2 YARIMI)GÖKÇE,UZUNLU ER99 ÇAGATAY BU İSPANYOL GURUNA GİRER 32 KĞ DIR.BEYA KABAK NOHUTDU 28-30 KĞ DIR KİLESİ VEYA 2 YARIMI.ARADAKİ TOLERANS NOHUTUN O YILKİ GELİŞİMİNE BAGLIDIR.
AMA İLC GRUBUNDA YARIM 17-18 KĞ KİLE OLARAK 33-34 KĞ DIR. BAZZEN 36 KĞ OLDUGU DURUMLAR OLUR AMA GENEL DURUMU TEŞKİL ETMEZ.
BİLİNDİĞİ GİBİ KÖYLERDE KANTAR VEYA KĞ CİNSİ ÖLÇÜLMEZ. YARIM VEYA ÇİNİK DOLDURULUR.SİLİNİR HALK TABİRİYLE BİR ÇUVALA KONUR TARTILIR.ÇOKLU ALIMLARDA KANTARA ÇEKİLİR. BUNU HERKES BİLİR.
burada amaç kazanmak ispanyo,çagatay,beyaZ kabak nohut,er 99 uzunlu 99 gökçe daha birçok çeit vardır bunların içinde ispanyol ve kaba beyaz nohut anraknoza en dayanıksız çeşittir. digerleride dayanıksızdır ama bunlar çok hassas.artık ispanyol çeşidinin adı var.her elenmiş 9 mm aralıgında nohuda ispanyol denir derler. marka takip etmek çeşitlerin benzerliği yüzünden kayıp olmuştur.gökçe nohudu 8,5 mm dir orjinal hali yıl ve tarladan gelen verim ve tane iriliğinden dolayı ispanyol diye satarlar.elerler elek üstü ispanyol dur.
bilen de bilmeyen de bu yoldadır.2010 yılında üretilen tüm marka nohutların %90 hastalıklıdır.hastalıklı nohudu ekmek almak mantıksız ve kumardır.sen ekerken alırken ben %20 ile %100 arasında kayıpı zararı göze alıyorum demektir.buyıl nohut ekmek karlı bir iş degildir.ben bukonuda beni arayanlara bilgi soranlara ekmemeyi önerdim.ekmemek daha karlıdır.
BURADA AMAÇ SENİ VE ÜRÜNÜNÜ KÖTÜLEMEK DEGİL.ASLA.BİLĞİ FORMU BURASI BİLDİĞİNİ SÖYLEMEK FARZDIR.EKİM TEKNİĞİ VE YÖNTEMİ NOHUTTDA ÇOK ÖNEMLİDİR. NOHUT ADAMI HEM ZENGİN HEM REZİL EDER.BEN 2004 YILINDAN BERİ BU KONUDA ARŞATIRMALAR EKİM TEKNİKLERİ VE YÖNTEMLERİ ÜZERİNDE ARAŞTIRMA YAPIYORUM.BİRÇOK HOCALARLA KURULUŞLARLA BİRÇOK KONUDA FİKİR VE TEKNİKLER KONUSUNDA HATTA YURT DIŞINDAN BİLE ARŞTIRDIM ÇOK ZARAR ETTİM.AMA SABIRLA YÖNTEMİ BULDUM. ASLINDA YÖNTEM EKENİN ELİNDE.O HERŞYİ BİLİYOR.ZADECE İHMARKARLIK VE BİŞİ OLMAZ AMAN BOŞ VERDEN KAYBEYDİYOR.

s.a. köylü kardeş, BEN 2004 YILINDAN BERİ BU KONUDA ARŞATIRMALAR EKİM TEKNİKLERİ VE YÖNTEMLERİ ÜZERİNDE ARAŞTIRMA YAPIYORUM.BİRÇOK HOCALARLA KURULUŞLARLA BİRÇOK KONUDA FİKİR VE TEKNİKLER KONUSUNDA HATTA YURT DIŞINDAN BİLE ARŞTIRDIM demişssiniz . Nohut ekim tekniklerini anlatır mısınız?

Herşey his ve el melekesidir. Ben şunada inanırım çiftçilik %80 şans işidir. teknikler aynı olsada mevsimin ne getireceğini bilemediğimizden iklime göre hareket etmek ve yön vermek benim prensibimdir. Bu arada ekim konusunda elde ettiğiniz teknikleri paylaşmanızı önemle rica ediyorum. Çünkü ifadeleriniz geniş bir anlam içeriyor, belli kalıplar içinde yer almadığından sürüncemede kalıyor.
Artıkın hastalık diye birşey kalmadı gibi çünkü hemen her hastalığın bir ilacı bulunmaktadır. ILC tohumunun yasaklanma nedeni nedir bilgilendirirmisiniz. Ayrıca bahsettiğiniz tohumu nerden tedarik edebiliriz.
Bilgi paylaşımına açık birisi olarak paylaşımınızı sabırsızlıkla bekliyorum. Özellikle ekim ile ilgili tekniklerinizi öğrenmek istiyorum.

her çağatay aynı mı bilmem ama tohum fiatları almış başını gidiyor.
3 ay önce çorum borsası vasıtası ile ulaştığım çorumlu esnaflar elenmiş tohumluga 2500 lira-ton istemişlerdi. 2400 e inmişlerdi.
başka bi yerden 2000 gökçe aldık.
seneye Allah nasip ederse uzunlu 99 ve çağatay ekecegiz.

Arkadaşlar karşılaştığım bir konu hakkında bilgi almak istiyorum. Hepimiz farklı ürünler yetiştirsekte, neticede birer üreticiyiz. Dün beni arayan bir TOHUMCULUK şirketinin sahibi bana ' YENİ TOHUMCULUK YASASI ÇERÇEVESİNDE TOHUMLUK OLARAK ÜRÜN SATAMAYACAĞIMI SÖYLEDİ ' konuyu biraz araştırdım fakat net bir bilgiye ulaşamadım. Kısacası ürettiğimiz ürünü TOHUMLUK olarak veya TİCARİ olarak değerlendiremiyecekmiyiz. İllaki tüccara vererek onların mı bizim emeğimiz üzerinden kar etmelerini sağlayacağız. Bizlerin, yani üreticilerin böyle bir hakkı yokmudur. Konu hakkında bilgisi veya yaşadığı bir olay olduysa paylaşmasını önemle rica ediyorum.

ilc 482 nohutu neden yasaklandı.tanelerin olgunlaştıgında açılması ve tanelerin dökülmesinden dolayı yasaklanmıştır.ilc üst versiyonu İLC 195 sadece bildiğim kadarıyla bende vardı.ben bu yıl kayseri,uşak,kırşehir,kırıkkale,ankara bilecik,konya,eskişehir,yozgat aksaray ş.koçhisar bu illere dagıttım.şuan yakınımda ikinci versiyon olan dan çok az miktarda var.400kğ kadar.bu illerden dagılır ülke geneline.buyıl harman ZAMANI TOHUM ALMAK İSTEYENLERE VERİRİM..

çagatay ispanyol 2001 ben görmeyeli almış basını gitmiş kardeşim ben bu işin ticaretiyle ugrasıyom aynı tohumdan bendede var istiyorsanız 3750 veririm lütfen fahiş fiyatlar yazmayalım sarı 98 nohut tohumu elenmiş 8 üstü 50 kiloluk cuvallarda 3 lira gökçe elnmiş 8üstü 50 kg lık cuvalda 2500 beyşehir elnmiş 8 üstü 50 kg lık cuvalda 2750 ihtiyacı olan varsa irtibata gecebilir tel 05325481409 ilhan bey ayrıca aspir ve mürdümük tohumuda bulunur karamanda ikamet ediyorum

içandolu ve iç egede nohut ekim zamanı geçmek üzere mayıs dan sonra ekim tat vermez.ilk şart tarla hazırlıgıdır.erken sürümde derin sürümde %10-20 arası verim yaratar.iyi ve hasatlıksız tohum ilk şartlar arsında.birçok bilgi kaynaklarında 15-17 kğ dap gübresi atılması 17 kğ tohum atılması gibi bir çok bilgi var.genel bilgidir.her yörede her toprakta uygulanmaz.ekerken tohum ilaçlaması şarttır. 13-15 kğ tohum aralıgı idealdir.makinali tarımda elle yolumda 10-13 kğ arası önerilir.makinalı ekim önemlidir.ekim derinliği 4-6 cm olmalıdır.nohut yabancı ot ilacı çok önemli ekim sonrası tercih edilmelir.kısırlıga sebeb verildiğinden çok hesablı ve dikkatlı kullanmak lazım. çıkış sonrası yabancı ot ilacı zamansız ve geç kullanılıyor. verimi düşürür.nohut haşereleri vardır bunların ilaçları kullanılmalıdır.hastalık birtek antraknoz diye bilirler her mantari hastalıgı antrknoza baglarlar. yanlış ve bilinçsiz ekim ve teknikler uygulanıyor.bana ulaşan tüm herkese bilgi verilmiştir.tarla toprak tohum ve ilaçlama verimin kaynağıdır.
BANA ULAŞN BİLĞİ SORANLARA TUTARLAR TUTMAZLAR ART NİYET OLMADAN İSPANYOL-GÖKÇE BEYA NOHUT ER 99 BUNA BENZER BİRÇOK NOHUT EKİLDİ TÜM BUNLAR HASTALNDI .BUNLARIN ALIMI EKİMİ SAKATTIR.EKMEMEK DAHA HAYIRLIDIR VE KARLIDIR.

KUMLU,ÇAKILLI,TAŞLI YERLERDE NOHUT EKİMİNİ BEN KENDİM TAVSİYE ETMİYORUM.ÇÜNKÜİSTENİLEN VERİMİ TADI ALAMASSINIZ.ELLE TOHUM SAÇIMI,FIRFIR YANİ GÜBRE MAKİNASIYLA TOHUM SAÇIMI PEK TAT VERMEZ.PULLUGA DİREK EKİM YANİ TOHUMU SAÇ PULLUKLA SÜR VEYA EK BU VERİM KAYBINA NEDEN OLUR.GENELDE 7-8-10 KĞ TOHUM ATILIYOR VERİMİ AZLIGINA SEBEBDİR.
GÖKÇE NOHUT TÜM ŞARLAR OLUŞURSA VERİM İÇİN =100-140 KĞ ARSINDA VERİM VERİM
İSPANYOL __ = 70-100 kğ_______________
beyaz kabak nohut _______________________________ = 70-120 kğ _____________________
er ve uzunlu 99 nohut _______________________________70__ 135 kğ________________________
ilc ve ilc cinsinin tümü _______________________________120- 300 kğ ______________________
ışıkve yaşa 05 nohutu ____________________İLK DENEME 100 kğ denemede ikinci ekim de şuan
çagatay nohutu ilk ekim _________________90-100- ekimi denemede devam ediyor.

şimdilik ekimi yapılan denene nohutların verimi bu ilc cinsinin ortlama verimi 227 kğ uç verim 312 kğ uç verimlerde tarla hava ilk lim koşullrı ön planda olur.herzaman uç verimi vermezler alınmaz.
hastalıga en dayanıksız kabak beyaz nohuttur.nisanın 15 inden sonra ekimi yapılmalı.
_______________________ispanyol ikinci sırada nisanin 10 ve mayıs ayının 1 nekadar ekilir.
______________________gökçek martın son haftası nisanın 20 kadar ekilmeli kuraklıga verimi iyi hastalıga kısmen dayanıklı.
___________________er ve uzunlu 99 da çagatayda aynı gökçe gibi
ilc erken şubat mart ilk ekim aylarıdır bu yılki mevsim olursa nasan ayının 20 kadar ekimi olur.hastalıga kurklıga dyanımı iyi dir.şuan ülkedeki tek dayanıklı verim li çeşit tek dezavantajı 6-7 mm 7-8 mm 7,5-8,5 mm irilğinde olması dır. bununda verimi ve kğ agırlıgı düşünülürse iyi karlı bir ekimdir.