büyükbaş besi için yardım

arkadaşlar ben afyonluyum emirdag ilçesine bağlı bademli kasabasında bu işi yapmak istiyorum orda tarlalarımız var Ankarada oturup çalışmaktayım her sene gidip ekip biçiyoruz yalnız arpa buğday ekiyoruz bizim yayla diye tabir ettiğimiz herkesin göç ettiği kasabadan daha yüksek yerde tarlalarımızda burada yapan kişler var ama tam bişey söylemiyolar malum mera paylaşmak istemiyorlar benim düşünce 30-50 baş dana getirip bunları şubat-mart-nisan-mayıs ve haziran ayına kadar yani otlar kuruyana kadar hic yem vermeden merada güdmek ve sonra besi yapıp aralık gibi kesime götürsem bu şekilde kaç aylık dana almalıyım ki kış girmeden etini alıp kesime hazır olsun bu danaları kaç tl ye alabilirim hangi aylarda daha ucuz olur bu danalar günde yem maliyeti nedir bu şekilde yapılırsa ortalama kaç kg karkas et verir teşekkurler
ırk konusunda pek bi bilgim yok bizim oralara gidecek hayvan hangisidir bilmiyorum orda yapanlar hep karstan getiriyorlar ocak-şubat aylarında

Ynt: büyükbaş besi için yardım

Merhabalar sızın orada buyuk bır besı cıftlıgı var bıldıgım kadarıyla ıstersenız bır araştırın, genelde 7-8aylık alıp 13-14ayda kesıme hazırlamak daha avantajlı bende uzun zamandır araştırıyorum :)senede 2partı yapılırsa ıyı olur,etçil cinsler seçilmeli gerçi konuyla ılgılı degerlı uyelerımız tecrubelerını aktarırlar ben şarole,limuzin ve hereford cinslerını arastırıyorum kolay gelsin.

mrb arkadaşın dediği gibi 6 7 aylık şarole ve simental ırkı toplamalısın tabi bunların maliyeti biraz fazladır ama canlı ağırlık artişi yüksektir fazla bi bakım yapmadan kesime gönderebilirsin. Şuanki piyasa göre 4 ,5 bin civarıdır 12 aylık olduğunda kesime verirsen 9 10 bin civarı yapar

12 aylık kesimde 9-10 binden satman için %55 karkastan tahmini 750 kilo canlı ağırlığa ulaştırman gerkirki bence 12. ayda bu biraz zor özellikle merada besliyecekseniz cok daha zor.

altinmustafa link=topic=86583.msg1038876#msg1038876 date=1448564023' Alıntı:
8-10 aylık simentel kırması kaça alınır

meraba öncelikle düşüncelerinizden dolayı mutluyum . geri dönmek güzel bişey :) yalnız alacagın hayvanları melez alma . simentalse simental olsun . zaten bizim bölge zor bi bölge tavsiyem : belçika mavisi sarole limusin angus cinsi etcil hayvanlar al . ve tek cins al yoksa hepsine ayrı rasyon hazırlamak hepsine ayrı bakım yapmak zor olacaktır bi cins 600 kg ye geldiginde digeri 400 kg de kalırsa dengesizlikler baslayacaktır .

bana kalırsa düzenini hiç bozma aynen devam et. hayvancılık bu ara şehir efsanesi gibi dillerde. her kesimden bu işe girenler var ve zarar etmeye mahkumlar. suanda yem pahalı saman artan talebi karşılayamıyo hızla yükseliyo. bu yılda kurak geçiceğe benziyo.

birde hayvancılık kalem kağıtla yapılıcak bi iş değil. örnek veriyim; memur bir arkadasım 3500 lira verdi simental ve simental melezi 3-4 aylık dana aldı. alalı 1 ay olmadan 2 bin lira civarında veterinere para verdi. halen öksürüklerini çözebilmiş değil. evdeki hayvanlarıda hasta etti. kendimden örnek veriyim. ahırımda hiçbir sıkıntım yoktu yazın 2000 liraya aldıgım dana bir sabah kalkamadı iğne ilaç derken 300 lira masraf ettim. baktım düzelmiycek götürdüm kasaba 800 liraya verdim. yani zarar yazdı o dana. öyle kalem kağıt yada kulaktan dolma hesapla hayvancılıga girip birikiminide heba etme. et fiyatlarıda yazın 27 liraydı şuanda 23 liraya kadar geriledi. bende emirdağ yarıkkaya köyünde kalıyorum bi sorun olursa samimiyetle cevap verebilirim. şuanda 20 tane danam var para kazanıcammı bende emin değilim :) tüm yemim kendimden. yoncanın bana maliyeti 2 lira. arpam kendi tarlamdan.buğdayım kendi tarlamdan. satın aldıgım 2.5 ton kepek 1 ton 25 protein besi yemi. günde 1 kilo rasyona katıyorum. 100 ton silajım var. yani yem masrafım yok.

Yapmayın arkadaşlar güzelem güdünininzi bozup girmeyin bu işlere hiç bir zaman hesap bu işte tutmaz.Simentel belçika angus selole bulmak öyle kolay değil.Bu işin merkezi kars
1karsa gidersin 1 araba mal yapar gelirsin o malida beslersin 250 kg zaten geçmez karslılara çalışırsın.
2.Kurban bayramı yaza kayıyor yazın verdiğin yem danada boşa gider paza kazandırmaz
3alaca hayvan alırsın kışın hastalıktan kurtulamazsın 2 tarafı boklu çomak kısacası

Ankara da ikamet ediyorsan, bizim forumdan Çağrı yı Elmadağ da ziyaret et, eğer Emirdağ da bir yerde inceleme yapmak istiyorsan forumdan Ertaç Şahin ile irtibata geç, çiftlikleri gez gör bilgi edin, vaktin varsa Trakkulüp Aksaray buluşmasına katıl daha göreceli bilgiler edin, sonra kararını ver. imkansız diye bişey yoktur, yalnız bu işin içinde biri olarak çok mutlu sayılmayız, hatta hiç mutlu değiliz.