karışık ot ve çayır biçimi hakkında yardım

arkadaşlar bölgemdeki meyve bahçesi sahipleriyle anlaştım toplam 100 dekar kadar bahçe yaklaşık 40-50 cm yüksekliğinde çayır karışık ot biçeceğim ,biçmemin karşılığında da otları alcağım kendime 1 tamburlu makinam var ancak çok fazla giremem tamburlu makinayla bahçelerin yapısı pek müsait değil belki yüzde 20 sini tamburlu makinayla biçebilirim kalanını motorlu tırpanla biçeceğiz 7 tane tırpanımız var 7 kişiyiz arkadaşlar birde balya makinasınıda sokamayız belli bölgelere biriktirip otu makiian sabitken yabayla besleyerekten balyalamayı düşünüyorum. arkadaşlar ilk defa bu şekilde ot balyası yapacağım bu kış hayvanlarıma ot yedirdim yonca ve samanın yanısıra memnunda kaldım bahçe sahiplerine söz verdim şimdi biraz ğpişşman oldum gözüm korkuyor tırpanla biçmesi toplaması ama söz verdik bilkere .bu şekilde ot balyası yapan arkadaşlar varmı önereceğiniz dikkat etmemiz gereken şeyler. birde dekar başı verim ortalama ne kadar olur kaç gün solduralım kaç gün sonra balyalayalım ???

Ynt: karışık ot ve çayır biçimi hakkında yardım

evet bizde makine sabitken balya yapıyoruz. yabayı makine ot alma ağzına çok yaklaştırmadan otu sadece ot alma ağzı önüne atıyoruz. biz de bi ara yabayı da kırdı sapından, aldı içeri, balya yaptı. birde makinenin şaftının muhafazalı olması güvenlik açısından iyi olur.

Bence emek kurtarmaz , önce biraz dene baktın olmuyor meyvalık sahibinede dersin zarar etçem vazgeçersin .Bizde meyvacılar rotavatör benzeri alet ile olduğu yere kıyıp bırakıyorlardı otları çoğu zaman .
Yonca gibi otun aşağı yukarı kuruma süresi, bende memnunum ottan bizde arazinin çoğu kıraç bayır çiçek ekmem bır yıl boş bırakırım çok güzel kendiliğinden kara çim yabani yulaf gelir biraz üre zamanı üre serperim gerekirse geniş yapraklı ot ilacıda atarım beyaz papatya hardalı öldürmek için şimdi biçiyorum , 15 ile 25 balya arası balya yapar.
Tabi oradaki şartlar nasıl en iyi sen biliyorsun , ot biraz kaba görünür biçip taşırken, balyaya girince bir şey kalmaz kaybolur. Kolay gelsin bereketli

ismail_17 link=topic=75774.msg894531#msg894531 date=1401246875' Alıntı:
Bence emek kurtarmaz , önce biraz dene baktın olmuyor meyvalık sahibinede dersin zarar etçem vazgeçersin .Bizde meyvacılar rotavatör benzeri alet ile olduğu yere kıyıp bırakıyorlardı otları çoğu zaman .
Yonca gibi otun aşağı yukarı kuruma süresi, bende memnunum ottan bizde arazinin çoğu kıraç bayır çiçek ekmem bır yıl boş bırakırım çok güzel kendiliğinden kara çim yabani yulaf gelir biraz üre zamanı üre serperim gerekirse geniş yapraklı ot ilacıda atarım beyaz papatya hardalı öldürmek için şimdi biçiyorum , 15 ile 25 balya arası balya yapar.
Tabi oradaki şartlar nasıl en iyi sen biliyorsun , ot biraz kaba görünür biçip taşırken, balyaya girince bir şey kalmaz kaybolur. Kolay gelsin bereketli
ısmail abiye katılıyorum 40cm yukarıdan biçince ne kalacakki

Heryer tamburluyla biçilseymiş zahmetsiz ve güzel bir şekilde balyalama yapılabilirdi...İsmail abiye de katılıyorum 7 kişiyle biçeceksiniz tasıyıp yıgın yapacaksınız baya emek sarfedeceksınız 100 dekar az degıl cunku Zaman zaman bu tür durumlarda sabit balyalama yapıyoruz ancak dikkat etmek gerekiyor Düzenli beslemek birden atmamak gerekir makinaya. ot ta güzel kurutulduktan sonra yığına alınmalı yoksa yıgın halde kuruması zor oluyor ve kalıp gibi birbirine yapışıyor Balyalama işlemi yapılırken otu makınaya 2 kişi sırayla diren yardımıyla dikkatli bir şekilde azar azar verdiği sürece bir sıkıntı olmaz ama dikkat etmek gerek toplayıcı tırmıklara diren fazla yaklastırılmamalı ve saft muhafazaları yerli yerinde olmalı yoksa bir sakatlık cıkabılır...Birde bu sekılde balyalama işlemi haddinden fazla zaman ve emek alıyor...Biçtikten sonra biçtiğin günü saymadan en az 3-4 gün bekle kurusun meyve bahcesı oldugu ıcın golge kalan kısımlar olacaktır içerik karısık oldugundan otların kurumas suresı eşit olmaz güzelce kuruması gerekir kuruduktan sonra yıgınlara alabılırsın otları yıgınlarınıda cok yuksek olmamak sartıyla çizi şeklinde boşalt ki bağlarkende size sıkıntı olmasın....Sizin orda ne kadar ot piyasası bilmiyorum ama gecen hafta bagladıgım 1000 kadar 20-22 kg lik 7 farklı ot tohumunu içeren çok yıllık cayır otu balyaları 15 tlden alıcı buldu at çiftlikleri için olsun süt hayvancılığı yapanlar için olsun besin ve protein değeri yüksek bir kaba yem....Kendi hayvanların varsa 1 hafta emek çekersin ama yaklaşık 1000-1500 arası balyan olmuş olur...Bence biç kurut yığınla ve balyala ben kurtarır kanaatindeyim Bizim burda olsa kapış kapış giderdi o otlar Meyvelikleri bağı bahçeyi Götüre biçen ve bu şekilde bağlatanlar oluyor bize....Şimdiden kolay gelsin iyi günler

arkadaşlar önerileriniz için çok teşekkür ederim bana yol gösterdiniz dikkate alacağım.kurtarır kurtarmaz bilmiyorum kendi hayvanlarıma yedireceğim sonuçta zarar etmem. ayrıca bu bahçenin otunun satılması meseleside tamamen bölgeye bağlı.hayvancılığın olmadığı bölgelerde para verip biçtiriyor bahçe sahipleri hayvancılığın çok oduğu yerlerdede üstüne para alıyor bahçe sahipleri. bizim burada da geçen sene otuna göre yani otu güzel olan bahçesini sulayan adamlar dekarı 50 liradan veriyorlardı .ancak bu anlaştığım bahçelerin tamamı benim çiftliğime bitişik araziler vede bu arazilere sulama kanlı kendi çiftliğimden geçirdiğim için normalde geçmiyor yani ben kabul etmesem bahçelerini sulayamacaklarından dolayı bu ot işini kabul ettiler. şimdi hava durumlarını gözlemliyorum yani bana en az 5-6 gün havaların yağışsız olduğu bir süre lazım aksarayda bugün yarın yağmur gözüküyor .

Ot silaj makinası çalışsa ağaçların arasında direk romorka sarıp alsan yeşil yedirsen yada sılaj yapsan daha ucuza mal olur.
Birde başka konu var aklıma gelmişken bu meyvacılar çok ilaç kullanıyor ilaç zamanına denk gelmesin otlar, ilacın arınma süresi önemli.

arkadaşım iyi akşamlar bende sırf bahçe arası için birisine balya makinası yaptırıyorum maksimim genişliği 120 santim ama sezona yetiştiremedik az bi işi kaldı bitirelim resim ve video yüklemeye çalışırım

sercan2224 link=topic=75774.msg895056#msg895056 date=1401401912' Alıntı:
arkadaşım iyi akşamlar bende sırf bahçe arası için birisine balya makinası yaptırıyorum maksimim genişliği 120 santim ama sezona yetiştiremedik az bi işi kaldı bitirelim resim ve video yüklemeye çalışırım

Nasıl birsey çıkacak merak ettim.

------

Ağaç arası ot isi çok yaptık. Buralarda hayvancılık çok oldugundan bahçe- cevizlik-zeytinlik sahipleri otu ya satıyor, yada sürüm karşılığı veriyor.

Öncelikle kısadan soyleyim. 100 dekar gibi alan soz konusu ise bu is elle, taşımakla, tirpanla olmaz.

Yapsanız bile zaman olarak yetistiremez. Bir kisinin elle yapacagı is belli. Geç kalırsınız. Ya ot doner, gazel olur. Yada yağmura yakalanır. El ile olmaz anlayacağın.

Makina kullanacaksınız. Bu kesin.

Peki kombinasyon nasıl olacak.

Şimdi gelelim asıl soruna. O otu nasıl kaldırılır?

Yöntemler aşağıda:

1-) Tamburla biç, çevir, bağla.
Bu yontem klasik ot işçiliği. Tek dikkat edilecek şey bicerken dikkatli olmak. 1 fidan 15 yilda yetisiyor. Yavas haraket edeceksin. Sakin sakin. Gerekirse takviye ile. Traktörün solunu fidana sıfır yanastirtirip ik sırayı atıyorsun. geri dönüp bicik yerin istikametinden ikinci sıraya giriyorsun. Ardı kendinden gelir. En son bıçakları dikip ilk yatırdığın yeri topluyorsun. İşlem tamam. Tambur giriyorsa balya makinası da girer. Burda dikkat edilecek 2 nokta var. Namluları tam ortaya değil, biraz sag ağaca doğru yapın. Balya makinasının soplayici sagda. Onu da hesap edin. İkinci nokta ağaçlar yüksek ise kabinsiz bir traktör (varsa bahçe tipi) ile bağlamanız ısınızı çok kolaylaştırır.

2-) (tambur bicme girmiyorsa) traktör arkası tamburla biçilir, rulo balya ile bağlanır.

Çelmagin sitesine girdiğinde görürsün. Traktörün arkasına takılan (traktör genişliğinde) tambur bicmeler var. Traktorun izinden gidiyor. Fiyati 2500 lira civari. 100 dekar yerden cikacak bedava otu dusununce bu rakam devede kulak bile degil. Üstelik bunun sonraki seneleri de duşun. Yine lazım olacak.

Bu bicmelerden bir tane alıp traktorle geri geri biçiyorsunuz. Çiğneme yok, genişliği traktörden dar yada aynı. heryere girer. sıkıntisiz. Bu aletlerle 1.90 genisligindeki bağ aralarındaki figi bile bicebilirsin. Fidanlık yayla gibi kalır.

Aslında on pto ' lu bir traktör olsa, bu bicmeyi one taksan çok daha güzel olur ama on pto ' lu traktör bulmak çok zor. O yüzden hiç girmeyelim.

Diyelim biçtik. Asıl iş otu paketlemek. 100 dekar yerdeki otu elle tasiyamazsiniz. Dekara 500 kilo verse 50 ton ot demek.

Bu yüzden cevreye haber salip rulo balya makinası olan bir Balyaci bulun. Rulo balyalar en fazla traktör genisligindedir. Traktörün girdiği her yer girerler. hiç çevirmeden kuruyana kadar bekliyip rulo balya yaptırıyorsunuz. Sonra ister yuvarlağa yuvarlaya, ister traktörün 3 nokta aski sistemine yapacağınız bir şiş ile teke teker taşıyın.

Bu yontem sizin için en kolay. En masrafsiz, en pratik ve basit yontem olur.

3-) Bicme takılı bir Capa motoru ile bicip rulo bağlatmak.
Bu olabilecek en zor yontem. Ama yine de elde tirpanla bicmekten iyidir. Capa motorlarına uygun tambur bicmeler var. İs hızları düşük ama 1 tanesi emin ol 7 tane sırt tirpani olan adamdan hızlı bicer.

Bu sekilde biçtikten sonra yine rulo balya makinası ile baglatabilirsin.

Ha oldu rulo balya makinası yok. O zaman balya makinasının göremeyeceği yerlerdeki otu elle taşıyacaksınız. Bu kesin. Ama taşıdığınız otu, Genis bir alana yigin degil de namlu seklinde bırakırsanız, hem kuruması kolay olur. Hem de otu digren ile duran makinaya beslemekten kurtulursunuz. İşçilik düşer. Otu ince namu ceklinde yan yana serdimden sonra, makina aynı tarlaya girer gibi girip hiç insana gerek olmadan tüm otu bağlayıp çıkar.

Ot işi çok ayrıntılı iş. Ama basit bir pratiklik, işçiliği iki kat azaltır.

Senin hesap edeceğin sey 7 kisinin yevmiyesi ve sırt tirpanlarinin yakacağız benzin.

Tasimayi falan saymadan, sadece bunu hesap ettiginde bile, yukarıdaki yöntemlerin hepsi çok daha ekonomik olur.

Üstene ekipman sahibi olursun.

Benim favorim 2 numaralı yontem bu arada.