Arkadaşlar mısırda taban gübresi olarak 20-20 kükürtlü kullansam nasıl olur

Ynt: Arkadaşlar mısırda taban gübresi olarak 20-20 kükürtlü kullansam nasıl olur

Toprak ph ' ını biliyormusun Kükürt Ph düşürür.Eğer Ph ın yüksekse özellikle 7 ' nin üzerinde ise kullan.Eğer düşük ph ise yararı bırak zarar verir toprağına.

Ynt: Arkadaşlar mısırda taban gübresi olarak 20-20 kükürtlü kullansam nasıl olur

Ben hep 15-15-15 kullanıyorum bu yıl gübreyi değiştirmeyi düşünüyorum toprağın ph ' ını bilmiyorum alternatif bir gübre geziyorum dap ' la beraber şeker gübresi kullansam nasıl olur her birinde 30 ' ar kilo

Bulabilir ve yaparım derseniz hem 20-20 kükürtlüden hemde DAP ve şeker (AS) gübresinden daha iyi karışım TSP ve AS ikilisidir.
Neden peki ?
20-20 de kükürt oranı iyi ama azot-fosfor oranı bence çok uygun değil zira azot ihtiyacı ilk dönemlerde az zaten sonra vereceksiniz. Fosforu çok vereyim derken gereksiz yere erken azot yüklemesi olacak bence azot kaybolabilen bir element.
DAP ve AS ise önceki örneğe yakın DAP ta %18 azot var AS de ise %20,5 kükürt oranıda %24 ama azot yüklemesi erken ve orantısız besin verilebilir.
TSP de DAP a yakın fosforun yanında Kükürtte azımsanmayacak kadar var AS deki içeriği yukarıya yazmıştım eğer pH yüksek ise en iyi karışım bu ikisi olacaktır.
Not : Bu tavsiyem azot, fosfor ve kükürt atmak istediğiniz için.

Arkadasim sen gece fenersiz yolunu ariyorsun.Bence en iyisi bir toprak analizi yaptirmam.Cikan sonucu yapan kisilerde degerlendirir bende yardimci olurum.Her gubrenin muhtevasi farklidir ve her toprak yapisina gore kullanilmaz.

mbayer link=topic=79435.msg940188#msg940188 date=1417102567' Alıntı:
Arkadasim sen gece fenersiz yolunu ariyorsun.Bence en iyisi bir toprak analizi yaptirmam.Cikan sonucu yapan kisilerde degerlendirir bende yardimci olurum.Her gubrenin muhtevasi farklidir ve her toprak yapisina gore kullanilmaz.
ofas link=topic=79435.msg940187#msg940187 date=1417102518' Alıntı:
Bulabilir ve yaparım derseniz hem 20-20 kükürtlüden hemde DAP ve şeker (AS) gübresinden daha iyi karışım TSP ve AS ikilisidir.
Neden peki ?
20-20 de kükürt oranı iyi ama azot-fosfor oranı bence çok uygun değil zira azot ihtiyacı ilk dönemlerde az zaten sonra vereceksiniz. Fosforu çok vereyim derken gereksiz yere erken azot yüklemesi olacak bence azot kaybolabilen bir element.
DAP ve AS ise önceki örneğe yakın DAP ta %18 azot var AS de ise %20,5 kükürt oranıda %24 ama azot yüklemesi erken ve orantısız besin verilebilir.
TSP de DAP a yakın fosforun yanında Kükürtte azımsanmayacak kadar var AS deki içeriği yukarıya yazmıştım eğer pH yüksek ise en iyi karışım bu ikisi olacaktır.
Not : Bu tavsiyem azot, fosfor ve kükürt atmak istediğiniz için.
Kesinlikle yanlis.TSP kirec muhteva eder.Kukurtle alakasi yok hem tamamen zittidir.

Arkadaşımızında izah ettiği gibi PH nız yüksekse kükürtlü taban gü
bresi kullanmanız mantıklı olur aynı şekilde şeker(a,sülfat) gübresini taban gübreleriyle birlikte vermekte kükürt içeriğinden dolayı mantıklı olur ama PH nız düşükse kükürt olumsuz etki yapabilir.

Tane misirda fark ediyor mu bilmiyorum, ancak silaj misir icin bize onerilen 25 kg azot, 13 kg fosfor verilmesiydi. Eger topraklariniz bizimkiler gibi kirecli ve yuksek pH ise (toprak analizi en hayirlisi ancak eger yaptiramazsaniz, yagisin az oldugu cevrede kirst denilen kirecli tasliklarin cok oldugu yerlerde kirec ve pH yuksek oluyor genelde) cok miktarda fosfor ve cinko vermeniz gerekecektir. Cinko ve fosforun biribirleri ile yarisma durumu da oldugu icin ikisini ayri sekillerde vermek faydali.

Dolaysiyla belirttiginiz gibi 20-20+S seklinde bir gubre kullanmak isterseniz bu sartlarda tabana 60 kg kadar 20-20 vermeniz gerekir ki buda gereksiz yere vereceginiz azotun yarisini tabana vermek olur, dekara 60 kg gubre dusurmek icin ekimde ugrasacaginiz da ayri bir dert.

Biz bu sene DAP ile ekim yapmayi planliyoruz, yukaridaki tavsiye icin 30 kg DAP yeterli olacak, ardindan gerekli kalan azotu iki seferde AS ve URE ile tamamlamayi dusunuyoruz. AS ile kukurt ihtiyacini karsilayip ot ilaci ile beraber de yapraktan cinko ve diger iz elementleri verecegiz. TSP ile ekimde baslangic azotu bulunmayacagindan tarlanizda organik madde miktarinin cok yuksek olmasi gerekiyor, ayrica TSP nin temini zor fiyati yuksek. MAP belki bir alternatif olabilir ancak onda da fiyat kiyaslamasi yapmak gerekli.

mbayer link=topic=79435.msg940193#msg940193 date=1417102707' Alıntı:
Kesinlikle yanlis.TSP kirec muhteva eder.Kukurtle alakasi yok hem tamamen zittidir.
http://www.balkansulphur.com/bitkilerde-kukurt-eksikligi.html
Kireç bildiğim kadarı ile NSP de var TSP de yok.
TSP hafif asit özellikli bir gübredir ve bu sebeple asit ve nötr topraklarda değil pH ın yüksek olduğu topraklarda tercih edilmelidir.

Danelik mısırda da yaklaşık 13 kg fosfor 25 kg azot verilmesi gerekiyor yalnız ben üst gübresi olarak %33 nitrat ve üre kullanacağım bildiğim kadarıyla bitki ilk aşamada amonyak azotuna ihtiyaç duyuyor daha sonraki dönemlerde nitrat azotuna ihtiyaç duyuyor AS(şeker) gübresindeki azot içeriği ne acaba

ofas link=topic=79435.msg940221#msg940221 date=1417105978' Alıntı:
http://www.balkansulphur.com/bitkilerde-kukurt-eksikligi.html
Kireç bildiğim kadarı ile NSP de var TSP de yok.
TSP hafif asit özellikli bir gübredir ve bu sebeple asit ve nötr topraklarda değil pH ın yüksek olduğu topraklarda tercih edilmelidir.
Gerçekte inanılmaz.Bir gübre firması bu kadarmı yanlış bilgilendirir insanları inanılacak gibi degil. TSP içindeki fosfor fosfat penta oksit formundadır(P2O5) bu form toprakta çözüldüğünde Kalsiyum açığa çıkar.Ayrıyeten bir çok firma TSP nin içinde Ca elementi muhteva etmişlerdir. Örnek:

TSP ve NSP gübresi nedir?
Kısaca TSP olarak adlandırılan Triple Süperfosfat gübresinin formülü Ca(H2PO4)2.H2O (%43-44 P2O5) şeklindedir. Bünyesindeki fosfor suda eridiği zaman yük değeri bakımından –1 değerindedir. TSP gübresindeki fosforun bir kısmı suda ve bir kısmı da amonyum sitratta çözünebilir. Her ikisi de bitkiler tarafından alınabilir formdadır.
Kısaca NSP olarak adlandırılan Normal Süperfosfat gübresinin formülü ise 3Ca(H2PO4)2.H2O+7CaSO4 (%18-19 P2O5) şeklindedir. NSP kısaltmasındaki (N) harfi diğer azotlu gübrelerde olduğu gibi “azotu” değil, “normal” sözcüğünü ifade etmektedir. NSP gübresinde azot bulunmamaktadır.
Nerelerde kullanılır?
TSP ve NSP gübreleri çay ve fındık gibi düşük pH değerli topraklarda yetiştirilen tüm bitkilerde ve kaliteli tütün yetiştiriciliği yapılan yerlerde taban gübresi olarak tercih edilir. Fosfor bakımından zayıf ya da orta seviyedeki topraklarda yetişen tüm bitkilerde kullanılabilir. İhtiyaçtan az verilmesi ya da toprak şartlarına bağlı olarak etkinliğinin az görülmesi durumunda bitkinin kılcal kök oluşumu zayıflar, bitki bodur kalır ve verim düşer. Özellikle kış aylarında yaşlı yapraklarda (ilk çıkan yapraklar) renk değişimleri meydana gelir. Bu renk değişimleri erguvan kırmızısı ve morarma şeklinde görülür. Bitkinin enerji metabolizmasında rol alan fosfor yetersizliğinde verimde azalma ve kalitede bozulma olur.
Kullanım şekli
Her iki gübrenin de yapısında kalsiyum (Ca) elementi bulunduğu için hafif asit ve asit pH değerlerine sahip topraklarda kullanılmalı.

Güneysan TSP

Yapısında %43-46 oranında fosfor bulunan TSP, taban gübresi olarak kullanılır. Fosfor bakımından zayıf topraklarda yetişen bitkiler için kullanılır. Ekimden önce tavsiye edilen oranda toprağa verilip karıştırılması gerekmektedir. Bünyesinde bulunan fosfor suda kolay çözündüğünden etkisini çabuk gösterir. TSP hafif asit özellikte bir gübre türü olduğundan nötr ya da kireçli topraklarda etkisi azdır. Ekimden veya dikimden sonra verilmesi halinde yüzeyde kalır, etkisi olmaz. Bu nedenle ekimden hemen önce ya da ekim sırasında verilmelidir. Erken verildiğinde, içindeki fosfor topraktaki kireç ve diğer maddelerle birleşerek yararsız hale gelir.

azam kardeşim geçenlerde özeldende yazıştgımızda anlattıgım gibi
bu bahsettign gübreyi son mısır sezonunda ben kullandım hatta ayçiçegi ekimindede kullandım
fakat bu işin kesin çözümü toprak analizi
eger yaptırabiliyorsan toprak analizi yaptır orda herşey netleşir
benim düzenli oalrak analiz yaptırma imkanım yok olsada astarı yüzünü geçiyor tarlalar parçalı oldugu için
fakat aynı tarlaları yıllardır ektigimiz için tarlanın yani topragın neye ihtiyacı oldugunu azda olsa tahmin edebiliyoruz
ben faydasını gördüm
benim mısırdaki uygulamam tabana 50kg kükürtlü 20-20 ve üste 50 kg üre şeklinde oldu
daha sonra çeşitli yaprak gübrelerinide karıştırıp uyguladım mısıra
ayiçeginde tabana 20 kg kükürtlü 20-20 verdim

yine de şunuda belirteyim ülkemizdeki iklim yagış ve toprak çeşitleri gözönüne alınırsa karadeniziin büyük çogunlu trakyanın bazı yerleri ve dogu anadolunun bazı yerleri kükrüt istemiyor
bunlar hariç diger tüm yerlerde kükürte az veya çok ihtiyaç var
ama en garanti sonuç analiz yinede :)

Haklısınız toprağın durumunu bilmeden hareket etmemeli. TSP deki kükürt bildiğim kadarı ile fosfor formunda dolayı dolgu maddesine bağlamak için konulmuştur. Bu sebeple AS ta olduğu gibi kükürt içerigi yazılmamaktadır. H
Ama kükürt içerikli olduğu ve ph in yüksek olduğu tarlalarda kullanılması gerektiğini biliyorum.