TOSCANO GOBLE (DÜNDARLAR MAKİNA ESKİŞEHİR)

arkadaşlar uzun zamandır goble arayışı içindeydim özdöken özduman ilgiydi oydu buydu derken emirdağ ' a yeni açılan toscano bayisini ziyarete gittim tanıdıktı kendisi.ve toscanodan sonra goble arayışına bi son verip tosacano için pazarlığımı yaptım.

20 li 61 cm sac 10 650 tl
22 li 61 cm sac 10 800 tl

Toscano benim hoşuma gitti goble olarak tosacanoyu tercih ettim ve sizinlede paylaşıp görüşlerinizi almak istedim.FAKAT arkadaşlarımdan bazılar ısrarla disk tiller al diye tutturdular bende şöle göz ucuzla baktım kafam karıştı forumda bi çok konu var bunla ilgili ama ben kısaca bi kaç soru sormak istedim kullanan arkadaşlar vardır.

1-anız performansı goble kadar iyi olurmu?
2-pancar tarlasını sürdükten sonra malum sert toprak oluyo ve kesekler olusuyo bunları goble gibi parçalayabilirmi?
3-ls 80 plus 22 li gobleyi anızda rahat cekiyo nadasdada 20 liyi peki disk tillerde 80 hp nasıl olur 20 lisi 250 cm iş genişligine sahip.

yardımcı olan herkese teşekkür ederim.

Ynt: TOSCANO GOBLE (DÜNDARLAR MAKİNA ESKİŞEHİR)

Üretiminin %80nini yurt dışına ihraç eden bir firma.

Hem sahibi hemde ürünleri konusunda olumlu şeyler duydum hep.

Bence iyi bir seçim olmuş

2-pancar tarlasını sürdükten sonra malum sert toprak oluyo ve kesekler olusuyo bunları goble gibi parçalayabilirmi?
3-ls 80 plus 22 li gobleyi anızda rahat cekiyo nadasdada 20 liyi peki disk tillerde 80 hp nasıl olur 20 lisi 250 cm iş genişligine sahip.

Şimdi arkadaşım , aldığın goble ile bahsettiğin disctiller ' lerin bir kere yapısı değişik. Disctillerin her diski bağımsız çalışıyor. Yani bir taşın üstünden geçerken makina komple havalanmıyor, sadece o disc kalkıyor. Ayrıca disc tillerin disc açıları aynı saç pulluklar gibi çalışır. Goble toprağı kanırta kanırta yırtar. Disctiller kibarca toprağı 15-18 cm. ekmek dilimler gibi keser ve yatırır. Gobleyi çekmek için güçlü traktör ister. Disctillerin 61 cm.lik 20 ' li sinin ağırlığı yaklaşık 1.350 kğ.dır. Yani hafif bir alet değil. Bu aleti 70-80 beygir dörtçeker traktör 15.km. hızla çektiğine göre ;

1. Bana göre Anız performansı gobleden daha iyidir.
2. Süper kesek parçalar , süspansiyonlu alettir. Goble çamurda yürümez, disctiller tav tuv çamur dinlemez.
3. 80 beygir Traktörün Disctilleri anızda nasıl çekiyorsa, nadastada aynı hızda ve rahatlıkla çeker.

sagalassos link=topic=80764.msg958655#msg958655 date=1421434188' Alıntı:

Şimdi arkadaşım , aldığın goble ile bahsettiğin disctiller ' lerin bir kere yapısı değişik. Disctillerin her diski bağımsız çalışıyor. Yani bir taşın üstünden geçerken makina komple havalanmıyor, sadece o disc kalkıyor. Ayrıca disc tillerin disc açıları aynı saç pulluklar gibi çalışır. Goble toprağı kanırta kanırta yırtar. Disctiller kibarca toprağı 15-18 cm. ekmek dilimler gibi keser ve yatırır. Gobleyi çekmek için güçlü traktör ister. Disctillerin 61 cm.lik 20 ' li sinin ağırlığı yaklaşık 1.350 kğ.dır. Yani hafif bir alet değil. Bu aleti 70-80 beygir dörtçeker traktör 15.km. hızla çektiğine göre ;

1. Bana göre Anız performansı gobleden daha iyidir.
2. Süper kesek parçalar , süspansiyonlu alettir. Goble çamurda yürümez, disctiller tav tuv çamur dinlemez.
3. 80 beygir Traktörün Disctilleri anızda nasıl çekiyorsa, nadastada aynı hızda ve rahatlıkla çeker.

bu güzel bilgileri benimle paylaşıp bilgilendirdiginiz için teşekkür ederim. birde henüz gobleyi daha almadım sadee pazarlık yapıp bıraktım baharın gelmesini bekliyodum arkadaşlarda disk tiller al boşver bunu diyince ilgi ve ünlünün disk tillerini araştırmaya başladım kafamdaki tek önemli soruda kesekleri parçalarmı konusuydu .cevap verdiginiz için teşekkürler.

Disk tiller gobleye göre özellikle taşlı arazide daha iyi çalışır, çünkü her diski bağımsız kauçuk süspansiyonlu tasa geldimi atar geçer ama goble zamanla taşlı arazide çalışa çalışa disklerini kırabilir. Ayrıca disk tiller arkasındaki merdanesinden dolayı gobleye göre daha iyi tohum yatağı hazırlar.

ben 10 seneyi aşkındır çekiçkesen goble kullanıyorum taşlı arazimizde çok fakat 1 disk bile kırılmadı. goblenin avantajı ağır olması disctiller 15 cm batarsa goble 20 cm batar. ama bir sefer çekmede anızı çok iyi kaybetmiyor ama ikinciye çektiğin zaman ekime hazır hale geliyor. biz ayçiçeğini ve haşhaşı hasat ettikten sonra en boy iki kere goble çekip direk ekeriz. ama arkadaşlarında dediği gibi sürülmüş yerde ağır geliyor. işin en güzelini söyleyim sana deneyip kararını ona göre vercen. bu arada çekiçkesen(ege sebat) tavsiye ederim hiç sorun açmadı daha..

aslan26 link=topic=80764.msg958668#msg958668 date=1421435556' Alıntı:
Disk tiller gobleye göre özellikle taşlı arazide daha iyi çalışır, çünkü her diski bağımsız kauçuk süspansiyonlu tasa geldimi atar geçer ama goble zamanla taşlı arazide çalışa çalışa disklerini kırabilir. Ayrıca disk tiller arkasındaki merdanesinden dolayı gobleye göre daha iyi tohum yatağı hazırlar.

Yani burdan şunu çıkarıyom disk tillermi alayım.? dedigim gibi pullukla sürülmüş yeri iklemede ve pancar tarlasında malum sürünce sert toprak kaya gibi büyük kesekler olusuyo onlarıda parcalarsa güzelbi tohum yatagı hazırlasa disk tiller alayım.

bugraa link=topic=80764.msg958674#msg958674 date=1421436170' Alıntı:
ben 10 seneyi aşkındır çekiçkesen goble kullanıyorum taşlı arazimizde çok fakat 1 disk bile kırılmadı. goblenin avantajı ağır olması disctiller 15 cm batarsa goble 20 cm batar. ama bir sefer çekmede anızı çok iyi kaybetmiyor ama ikinciye çektiğin zaman ekime hazır hale geliyor. biz ayçiçeğini ve haşhaşı hasat ettikten sonra en boy iki kere goble çekip direk ekeriz. ama arkadaşlarında dediği gibi sürülmüş yerde ağır geliyor. işin en güzelini söyleyim sana deneyip kararını ona göre vercen. bu arada çekiçkesen(ege sebat) tavsiye ederim hiç sorun açmadı daha..

evet goble kullandım arkadaşımın goblesini onunkide 20 ve 22 li iki adet var bi tanesi 2001 model dediginiz gibi cekiçkesen olması lazım güzel fakat dönüşlerde tarlanın ucları güzel olmuyo tarla tesviyesini bozuyo mecburen tekrar tırmık cekmek gerekiyor .disk tiller kombine yapıldıgı için merdane vs.takılabiliyo kararsız kaldım

başlar dediğin gibi pek iyi olmuyor ama biz iki kere çektiğimiz için oralarda iyi oluyor. tesviyeyi bozduğunu ben görmedim. kaldırmadan sağa dönersen yığma yapar zaten goble de devamlı sola dönülür. disc tiller ne kadar onu bi araştırmanı öneririm deneme yapamıyorsan artık videolara bakabilirsin.

bugraa link=topic=80764.msg958695#msg958695 date=1421438412' Alıntı:
başlar dediğin gibi pek iyi olmuyor ama biz iki kere çektiğimiz için oralarda iyi oluyor. tesviyeyi bozduğunu ben görmedim. kaldırmadan sağa dönersen yığma yapar zaten goble de devamlı sola dönülür. disc tiller ne kadar onu bi araştırmanı öneririm deneme yapamıyorsan artık videolara bakabilirsin.

Fiyat konusu çok önemli degil 3 asagı 5 yukarı aynı gibi disk tiller biraz daha ucuz cok bi fark yok.önemli olan sey içime sinmesi aldıktan sonra dönüpte keşke goble alsaydım nasıl olurdu yada keşke disk tiller alsaydım demek istemiyorum .

goble güzel iş çıkarıyo fakat tavsiyem ısrarla disk tiller alman gobleden çok daha güzel iş yapıyo vede daha fazla iş yapıyor.bence kesinlikle disk tiller al .sert yerdede çok rahat batıyor.az batarsa merdaneyi kaldır daha rahat batar şiddetle tavsiye ederim

hls19 link=topic=80765.msg958731#msg958731 date=1421442721' Alıntı:
goble güzel iş çıkarıyo fakat tavsiyem ısrarla disk tiller alman gobleden çok daha güzel iş yapıyo vede daha fazla iş yapıyor.bence kesinlikle disk tiller al .sert yerdede çok rahat batıyor.az batarsa merdaneyi kaldır daha rahat batar şiddetle tavsiye ederim

teşekkür ederim .bilginiz için

R.çiftçi link=topic=80765.msg958735#msg958735 date=1421443064' Alıntı:
74 hp çiftçeker 20 lisini rahat çekiyor.

traktör ve ekipmanın markası nedir?

ufukk link=topic=80765.msg958748#msg958748 date=1421443906' Alıntı:
Hayırlısı olsun , lakin bölgemizde 3-4 senedir disk tiller revaçta , goble satışı epeyce azaldı , açık ara disk tiller fazla sayıda satılıyor.

teşekkür ederim henüz daha almadım sadece pazarlıklar felan bitti alsam mı almasammı ? arasında kaldım disk tiller de bizim bölgede yok aslında yeniliklere acık olmak lazım bende asılır tip aletleri severimde bilmedim .

disk tiller kurak ekıpmanı değildir. toprak altında setler bırakır . 15 cmden derin işçilik beklemek yanlış olur. önceden işlenmemiş toprakta gobre ile kıyas edilemez . ama işlenmiş ve çamur toprakta gobreden sorunsuz çalışır. aslında tipleri benzese de kullanım alanları farklıdır

ertac sahin link=topic=80764.msg958775#msg958775 date=1421446770' Alıntı:
hayırlı olsun dıyelım ılker goble ıcın ;) Oğuz abıyı gorursen slm soyle ;) harman sonrası da senın gobleyle guzel bı vıdyo cekelım hatıra olsun :D :D

sagol ertac abi daha iyileri sizin olsun :). ne zaman istersen vidyoya hazırım ;) ;). ama henüz daha almadım kararsızım disk tillerle arasında gidip gidip geliyorum. :-\

volkanuzel link=topic=80764.msg958812#msg958812 date=1421455454' Alıntı:
goblenin arkasında çeki olsa iyi olurmuş.

evet volkan abi olsa iyi olurmuş merdane takılabilirdi . ;)