Fındığı söküp kivi dikti, gelirini katladı

Fındığı söküp kivi dikti, gelirini katladı
AA
3 Haziran 2013

Yağlıdere ilçesinde bir fındık üreticisi, bin 500 lira gelir elde ettiği fındık bahçesini sökerek kivi bahçesine dönüştürdü ve yıllık 5 bin lira kazanç sağladı.

Tarım ürünü olarak geçimini yalnızca fındığa endekslemeyen üretici Ekrem Özdemir, yılın her ayı büyük bir özenle yetiştirdiği kivilerden iyi bir gelir elde ederek çevresine örnek oluyor.

Yağlıdere Belediyesi ' nde çalışan ve ilçenin Oruçbey köyünde kivi yetiştiren Özdemir, AA muhabirine, 21 yıl önce Tarım Müdürlüğü kontrolünde, fındığı sökerek 20 adet fidanla ilk kivi dikimini yaptığını söyledi.

Özdemir, kivinin meyve vermeye başladığını gördüğünde iyi bir ürün olduğunun farkına vardığını anlatarak, 'Söktüğüm bahçede 250 kilogram civarında fındık olurdu, en fazla 300 kilogram fındık alsam bin 500 lira eder, ama şimdi 5 ton kivi alıyorum ve 1 liradan satsam 5 bin lira ediyor. 2 dönümlük bir bahçeden 5 ton kivi topluyoruz. Sezon geldiğinde kasım ayında tüccarlar bize uğruyor, biz de satıyoruz' dedi.

Kivinin fındıktan daha karlı olduğunu ifade eden Özdemir, şöyle konuştu:
'Fındığın toplaması, kurutulması, harmanda bekletilmesi, pazara indirilmesi daha da bir sorun ama diğer taraftan, kivinin toplaması kolay, budama işi var ki zaten fındıkta da budama işini yapıyorduk. 5 katı, 10 katı karlı olduğunu düşünüyorum. Kivinin kilogramı 50 kuruşa kadar da düşse dahi karlı olduğuna inanıyorum. Bu hesap gerçekçi. Ayrıca Yağlıdere Kivi Yetiştiricileri Birliği de kurduk ve satmakta sıkıntı çekmiyoruz. İlk diktiğimizde tabi vatandaş bize, hatta insanlar bana gülmüştü'

Bu yıl fındığı sökerek 150 kivi fidanı daha dikti
Özdemir, kiviyi fındığa alternatif olarak görmediğini belirterek, şöyle devam etti:
'İki ürünüm olsun istedim. Fındıktan yılda bir kez ürün alıyoruz ve diğer aylarda fındıkla pek fazla ilgilenmiyoruz ama kivi öyle değil. Yılın her ayı bakım istiyor ancak iyi de bir gelir elde edilebiliyor. Bunu bu şekilde gördüğüm için yeni bahçe kurmayı düşündüm. Fındık bahçesini söktüm, 150 fidanlık kivi bahçesi olarak kurdum. O da bu yıl meyve vermeye başlıyor, önümüzdeki yıllarda üreteceğim kivinin 15 ton civarında olacağını düşünüyorum.'