ziraat odaları ne için var..

12.11.2010
16,295
22,523
48
Erzurum

ben bugün erzurum pasinler ilçesi ziraat odasına 2015 yılı dgd için yine bir sürü para ödedim. .
şimdi buraya bağlı 3000 civarı çiftçi var..
ortalama kişi başı 150 civarı (arazisine göre) para alıyorlar.
150x3000=450 bin tl para eder...
küçük bir ilçeden alınan para bu..
bu paranın nereye gittiğini kime sorduysam
dala budağa attı. . kimse açıklama yapmıyor.
buradaki ziraat odası kimseye tek kuruş destekte bulunmuyor.
bunu biliyoruz ... yani gideri yok...
ben çok hırslandım Türkiye geneli biz çiftçiler den bu parayı neden
topluyorlar...
nereye baş vurup nereye şikayet edecez...
nedir bu soygun... anlamıyorum. ..

lütfen gönül kırmalara mahal vermeden Çare üretip düşünelim.

Ynt: ziraat odaları ne için var..

Bütün odalarda bu var, yahu sizin yine iyi :D Bizim diş hekimleri odası çok daha fazla alıyor ve düşünün İstanbul gibi bir şehirde kaç tane diş hekimi var :) Geçen başka bir başlıkta anlattım, adamlar sırf başkan olabilmek için ne paralar döküyorlar...

DeHLiZ link=topic=79216.msg937333#msg937333 date=1416404525' Alıntı:
Bütün odalarda bu var, yahu sizin yine iyi :D Bizim diş hekimleri odası çok daha fazla alıyor ve düşünün İstanbul gibi bir şehirde kaç tane diş hekimi var :) Geçen başka bir başlıkta anlattım, adamlar sırf başkan olabilmek için ne paralar döküyorlar...
senin işinde zormuş harbiden. .

Yusuf abi bu ziraat odası arada çifçinin parasını yiyenlerden bence,
başka derde deva olmazlar, bir gün köye gelip devletimiz çifçimize şöyle imkan sunuyor şöyle yapalım, şöyle edelim gelişelim kalkınalım yok bilgi paylaşım yok noo-*-s
Çiftçi bir evrak almaya varıyor ver bakalım 100 lira al bakalım içinden sıyır evrakını al çık gel sop-*-sa
Gelen giden çiftçiye göz dikti :(

ben bu konuyu geçen açtım.kimse oralı olmadı. başbakanlıga ve tarım bakanlıgına yazdım.bügünde zirrat odası itirazıma cevab yazmış. yasal ve bakanlar kurulu karı ile sabit miş.
arkadaşlar bu konuda bari bir ses olalım.

köylü link=topic=79216.msg937344#msg937344 date=1416405777' Alıntı:
ben bu konuyu geçen açtım.kimse oralı olmadı. başbakanlıga ve tarım bakanlıgına yazdım.bügünde zirrat odası itirazıma cevab yazmış. yasal ve bakanlar kurulu karı ile sabit miş.
arkadaşlar bu konuda bari bir ses olalım.
konu açıldığını unutmuşum özürlülerim..
bu mevzuda neler yapabiliriz illaki vardır bir çözümü. .
devlete gitse gam yemem..
bu özel sektör haline gelmiş bir kuruluş. .
buna izin verilmemeli

MADDE 3 — (9.6.2004 tarihli ve 5184 sayılı kanunun 4. maddesi ile başlık ve
metin değiştirilmiştir.)

Ziraat Odalarının başlıca görev ve yetkileri şunlardır:

a) Tarım ve çiftçilikle ilgili haber ve bilgileri toplamak, gerekli inceleme, endeks veistatistikî çalışmaları yapmak ve yayımlamak, gerektiğinde ilgililerce istenilen bilgi ve kayıtları vermek.

b) Kamu ve özel kurum, kuruluşlara faaliyet konuları ile ilgili önerilerde bulunmak, işbirliği yapmak; ticaret ve sanayi odalarına, borsa, hâl ve mezbahalara, umumî sergilere, biçerdöver kontrolleri için oluşturulacak komisyonlara ve gerekli gördüğü diğer yerlere temsilci göndermek.

c) Tarımın gelişmesi için gerekli gördüğü mevzuat değişikliklerinin yapılabilmesi veya yeni mevzuat oluşturulması hususunda Birliğe önerilerde bulunmak.

d) Tarım ve kırsal kesimin kalkınması için her türlü eğitim, yayım ve danışmanlık faaliyetlerinde bulunmak, ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapmak, katkı ve önerilerde bulunmak.

e) Çiftçi kayıtlarını tutmak, çiftçilikle ilgili bilgi ve belgeleri düzenlemek, her türlü tarımsal desteklere ilişkin gerekli bilgi ve belgeleri çiftçilere ve ilgili kuruluşlara vermek.

f) Çiftçilerin tarımsal girdilerini teminen her türlü faaliyette bulunmak.g) Yurt içi veya yurt dışı fuar, sergi düzenlemek ve katılmak, müsabakalar düzenlemek.

h) Meslek ihtilaflarında hakem olmak, mahkemelere bilirkişi göndermek.

ı) Yurt içi ve Birliğin izniyle yurt dışındaki diğer meslek odaları ve kuruluşlarla işbirliği yapmak.

i) (21.9.2004 tarihli ve 5234 sayılı kanunun 28. maddesi ile değiştirilmiştir.) Bütçe imkanlarına bağlı olarak, ziraat ile ilgili laboratuvarlar, müzeler, kulüpler, kitaplıklar, seyyar sinemalar, bitki hastalıklarıyla mücadele, ilaçlama yerleri kurmak ve zirai ilaç, veteriner ilaçları, gübre, tohum gibi girdi satış yerleri, her türlü ziraat ve zirai sanayi tesisleri, fidanlık ve ağaçlıklar, damızlık ve örnek ahır ve ağılları, aşım durakları, ziraat işletmeleri, çiftçi danışmanlığı merkezleri açmak ve işletmek, hayvan hastalıkları teşhis ve tedavi hizmetlerinde bulunmak, sulama, kurutma, ağaçlandırma, toprak koruma ve verimliliği muhafaza konularında çalışmak, uygulama, tesis inşası ve benzeri faaliyetlerde bulunmak, çiftçilerin üretim ve meslekleriyle ilgili her türlü ihtiyaçlarını karşılamak, bu hizmetleri yerine getirmek için gerekli teknik personel ve sağlık personeli istihdam etmek.

j) Kuruluş amacına uygun olarak kooperatif ve şirket kurmak, iştirak etmek ve sigorta acenteliği yapmak.

k) Odalara kayıtlı muhtaç çiftçi çocuklarının, yurt içinde eğitimleri veya ihtisas ya da stajları için Birliğin onayı ile burs vermek.

Yukarıdaki madde, ziraat odalarının görev, sorumluluk ve yetkilerini bildirmekte.

Burdan anlaşılan o ki, sorun ziraat odalarının varlığı değil, görevlerini yerine getirmemeleri.

Oysa görev ve sorumluluklarını tam olarak kavrasalar, yani gerçek anlamda bir meslek odası olsalar, oldukça faydalı kurumlar.

CropMasteR link=topic=79216.msg937687#msg937687 date=1416467762' Alıntı:
Ziraat odalarinin denetleyicisi olan kurum ne? Denetlenmiyor mu? gorevlerini yerine getirmedigi apacik ortada.
yok yok denetleyende yok soranda....
ama ziraat odaları bizi iyi denetliyor..
tarladan evimize fazla götürmeyelim diye başınıza adam dikerler bunlar. :D

Benim bu konuda görüşüm sabit 20 yıldan fazladır çeşitli odalara para öderim ne işe yaradığını daha görmedim...

Ülkemizdeki ODA, Birlik w.s.s. gibi yapıların tamamı gereksiz diyemeyeceğim ama lüzumsuz, hem aidat alır hemde bir ewrak için şu para denir...Aidatı ne diye alıyorsun o zaman...

Maaşları kaldırın, 4 yılda bir de yönetim tümden değişecek deyin, kim seçiliyormuş odaya birliğe yönetime görelim hodri meydan....30-40-50 yıldır başkanı aynı olan odalar war...

Yaptığımız her işde olduğu bu işde ŞARK Kurnazlığı ile yapıyoruz....

sebazios link=topic=79216.msg937396#msg937396 date=1416416096' Alıntı:
MADDE 3 — (9.6.2004 tarihli ve 5184 sayılı kanunun 4. maddesi ile başlık ve
metin değiştirilmiştir.)

Ziraat Odalarının başlıca görev ve yetkileri şunlardır:

a) Tarım ve çiftçilikle ilgili haber ve bilgileri toplamak, gerekli inceleme, endeks veistatistikî çalışmaları yapmak ve yayımlamak, gerektiğinde ilgililerce istenilen bilgi ve kayıtları vermek.

b) Kamu ve özel kurum, kuruluşlara faaliyet konuları ile ilgili önerilerde bulunmak, işbirliği yapmak; ticaret ve sanayi odalarına, borsa, hâl ve mezbahalara, umumî sergilere, biçerdöver kontrolleri için oluşturulacak komisyonlara ve gerekli gördüğü diğer yerlere temsilci göndermek.

c) Tarımın gelişmesi için gerekli gördüğü mevzuat değişikliklerinin yapılabilmesi veya yeni mevzuat oluşturulması hususunda Birliğe önerilerde bulunmak.

d) Tarım ve kırsal kesimin kalkınması için her türlü eğitim, yayım ve danışmanlık faaliyetlerinde bulunmak, ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapmak, katkı ve önerilerde bulunmak.

e) Çiftçi kayıtlarını tutmak, çiftçilikle ilgili bilgi ve belgeleri düzenlemek, her türlü tarımsal desteklere ilişkin gerekli bilgi ve belgeleri çiftçilere ve ilgili kuruluşlara vermek.

f) Çiftçilerin tarımsal girdilerini teminen her türlü faaliyette bulunmak.g) Yurt içi veya yurt dışı fuar, sergi düzenlemek ve katılmak, müsabakalar düzenlemek.

h) Meslek ihtilaflarında hakem olmak, mahkemelere bilirkişi göndermek.

ı) Yurt içi ve Birliğin izniyle yurt dışındaki diğer meslek odaları ve kuruluşlarla işbirliği yapmak.

i) (21.9.2004 tarihli ve 5234 sayılı kanunun 28. maddesi ile değiştirilmiştir.) Bütçe imkanlarına bağlı olarak, ziraat ile ilgili laboratuvarlar, müzeler, kulüpler, kitaplıklar, seyyar sinemalar, bitki hastalıklarıyla mücadele, ilaçlama yerleri kurmak ve zirai ilaç, veteriner ilaçları, gübre, tohum gibi girdi satış yerleri, her türlü ziraat ve zirai sanayi tesisleri, fidanlık ve ağaçlıklar, damızlık ve örnek ahır ve ağılları, aşım durakları, ziraat işletmeleri, çiftçi danışmanlığı merkezleri açmak ve işletmek, hayvan hastalıkları teşhis ve tedavi hizmetlerinde bulunmak, sulama, kurutma, ağaçlandırma, toprak koruma ve verimliliği muhafaza konularında çalışmak, uygulama, tesis inşası ve benzeri faaliyetlerde bulunmak, çiftçilerin üretim ve meslekleriyle ilgili her türlü ihtiyaçlarını karşılamak, bu hizmetleri yerine getirmek için gerekli teknik personel ve sağlık personeli istihdam etmek.

j) Kuruluş amacına uygun olarak kooperatif ve şirket kurmak, iştirak etmek ve sigorta acenteliği yapmak.

k) Odalara kayıtlı muhtaç çiftçi çocuklarının, yurt içinde eğitimleri veya ihtisas ya da stajları için Birliğin onayı ile burs vermek.

Yukarıdaki madde, ziraat odalarının görev, sorumluluk ve yetkilerini bildirmekte.

Burdan anlaşılan o ki, sorun ziraat odalarının varlığı değil, görevlerini yerine getirmemeleri.

Oysa görev ve sorumluluklarını tam olarak kavrasalar, yani gerçek anlamda bir meslek odası olsalar, oldukça faydalı kurumlar.
Sizin ortalardaki ziraat odalarını napar neder bilmemde bizimki aynen yukarıda yazılı maddelere harfiyen uygun çalışıyo . çar-*-s yakında seçim var başkan adayları hizmet savaşına başlar .

77 tl verdim 72 dekar için çks kayıtı için...itiraz ettim dalga geçeegibi cevab geldi.bede cevebı başbakanlıga ilettim.
bu işte bari birlik olalım tek ses olalım. bimere yazalım.ben 3 adet yazdım.ayrı ayrı konular olamk şartıyla ziraat odaları hakkında...bizi temsil etmiyor.