İthal Saman

Herkese Merhaba Arkadaşlar,

Ben bugun foruma dahil oldum.Ukraynadan bu yıl 6 gemi saman ithal ettim ve Birliklere satışını yaptım.Saman fiatlarında bir nebze olsada düşüşde
tuzum olduğunu umuyorum.Bu yılda fiat durumuna göre saman ithaline devam edeceğim.Bu konuda yorum ve dileklerinizi almak isterim.

Ynt: İthal Saman

ege bölgesinde fiyat 500 civarında olur fakat anadoluda eylül sonu gibi ulaşır 600 civarına oda nakliye farkında dolayı aynıya gelir. Sonuç olarak bu yıl yine saman sıkıntısı var.

Çok zor bir tahmin. Türk tarımı istikrarsızlığını bir kez daha gösterebilir.Geçen yıla göre hayvancı ve üretici daha temkinli davranacaktır.Geçen yıl harmanda saman toplayıp depolayan arkadaşıma güldüm,risk aldı kazandı.Ben harmanda sattım samanı, zarar , kışın ki fiyatlar malüm . Bunları hem büyükbaş(35 civarı)hayvancı hemde kuru tarımla uğraşan biri olarak yazıyorum

şuanda herkesin samanığı boşalmıl durumda bu yıl herke fazla saman koyak ısteyecek buda bir talep artışına neden olacak saman satacak olan ya hayvanı olmayan yada hayvanı az olan olacak dolayısıyla saman kıymete bınecek gecen yıl samanı bedavaya veren sımdıden saman yaptırıp stok yapacagını soyluyor boyl olunca kımse bedava samanda bulamayacak.

herkesin fikrine saygı duyuyorum.Fakat benim tesbitim saman talebinin stokçuluk veya kuraklık değilde hayvan sayısının çoğalması ve et tüketiminin
fazlalaşması üzerine.Bilmem bana katılırmısınız?Benim ithal saman sattığım birlikler ve ciftlikler şu andan itibaren saman sözleşmesi yapmak istiyorlar.
Bu da bu senede saman fiatlarının yükseleceğine dair bir gösterge.

boreas link=topic=65229.msg739009#msg739009 date=1367591797' Alıntı:
herkesin fikrine saygı duyuyorum.Fakat benim tesbitim saman talebinin stokçuluk veya kuraklık değilde hayvan sayısının çoğalması ve et tüketiminin
fazlalaşması üzerine.Bilmem bana katılırmısınız?Benim ithal saman sattığım birlikler ve ciftlikler şu andan itibaren saman sözleşmesi yapmak istiyorlar.
Bu da bu senede saman fiatlarının yükseleceğine dair bir gösterge.
tabıkı hayvan sayısıyla alakalı hayvan sayısı yuksek yeterli tuketım yok hayvanda durmaksızın çoğalıyor. Yaylım olmayan bölgeler zaten satın alıyor samanını otunu bu yılda çok fazla hayvan alımı yapacak çiftlikler var bunlarında ek bir ihtiyac getırı olacak. Saman ın maliyetleri de yükseldi son yıllarda yeni türlerin boyları kısa saman verimide düşük bunların ciddi etkenleri var.

Bekleyip göreceğiz.Saman ithalatının iyi bir yönü var.Stokçulara karşı caydırıcılık.Devlet şu an ithalatı kapattım desin.Garanti ediyorum saman fiatları 1 tl ye çok rahat ulaşır.Tabii biz bu işten para kazanıyoruz.Ama fiatların yükselmesini önlediğim için ayrıca mutlu oluyorum.

boreas link=topic=65229.msg739023#msg739023 date=1367593118' Alıntı:
Bekleyip göreceğiz.Saman ithalatının iyi bir yönü var.Stokçulara karşı caydırıcılık.Devlet şu an ithalatı kapattım desin.Garanti ediyorum saman fiatları 1 tl ye çok rahat ulaşır.Tabii biz bu işten para kazanıyoruz.Ama fiatların yükselmesini önlediğim için ayrıca mutlu oluyorum.
bende stokcuyum :) suç vatandasta kımsenın suçu yok ihtiyacını karşılamaya yönelik hiç bir çaba gayret yok. Bedava olsun istiyor saman olmuyorsa mısır ekip hem yararlı yem hem saman a alternatif üreteyim çabası yok ( anadolu da) yada saman ihtiyacını karşılamak için çavdar veya tritikale ekeyim düşünceside yok böyle olunca stokçu da kazanıyor kazanacakta bu yıl da kazanacak. İtal saman da ucuz deyil malesef bugun anadoluya nakliye etseniz 550-600 bulur ben 400 e ayağında satayım isteyen varsa ama yok almazlar samanı bitecek bunu görecekki saman alsın öyle oluncada saman fiyatları yükseliyor stok yapmanında bir maliyeti var firesi var.

ben piyasayı araştırıyorum sezonda yaklaşık 2000 ton saman beklentimiz var ekinlerde fena değil satıcılarla da görüştüm taleplerede bakıyorum harmanda fiyat 300 ile 400 arasında değişecek gibi görünüyor bu ayın ortalarında hasat başlayacak isteyen olursa taleplerini karşılayabiliriz

alim1903 link=topic=65229.msg739050#msg739050 date=1367598631' Alıntı:
ben piyasayı araştırıyorum sezonda yaklaşık 2000 ton saman beklentimiz var ekinlerde fena değil satıcılarla da görüştüm taleplerede bakıyorum harmanda fiyat 300 ile 400 arasında değişecek gibi görünüyor bu ayın ortalarında hasat başlayacak isteyen olursa taleplerini karşılayabiliriz
Nerde ekiyorsunuz? Ne kadar ekinden bekliyorsunuz 2 bin ton samani?