Benzin artık Su'dan Süt'ten ucuz!

05.11.2014 - 02:30 | Son Güncelleme: 05.11.2014-1:11

Milliyet.com.tr »
Ekonomi »
Haber

ABD’de benzin artık sudan ucuz
Amerikalı tüketiciler, şu günlerde bir litre su veya süte benzinden daha fazla para ödüyor. Çünkü petrol fiyatlarındaki düşüş, son dönemde Amerika’daki benzini hayli ucuz hale getirdi.

Pınar Ersoy / Washington

Amerika seyahatinde bir vesileyle benzin alıp da, Türkiye’ye dönüşünde eşine dostuna anlatmayan yoktur. Daha küresel petrol fiyatlarıyla birlikte bir galon (3.7 litre) benzinin fiyatı 3 doların altına düşmeden önce bile, depoyu 35 dolara (78 TL) doldurmak ballandıra ballandıra anlatılan bir hikayeydi. Benzin fiyatlarının, 2010’dan bu yana ilk kez 3 doların altına inmesinin ardından ise ABD’de benzinciye gitmek, Türkiye’de yaşayanlar için fantastik bir hikaye haline geldi. Zira ülkede artık benzin, sütten de sudan da daha ucuz.

ABD genelinde sütün galonu 3.73 dolara, bazı lüks su markaların ise galonu 8.20 dolara satılıyor. Yani insanların benzincilerde kuyruk bekleyip, depolarını doldurmaları boşuna değil. Sosyal medyada benzin fiyatlarını gösteren fotoğraflar paylaşıp, bayram havasında tweet’ler atanları anlamak da güç değil.

Basit bir karşılaştırma
Meselenin Türkiye’deki karşılığını anlamak için basit bir hesap yeterli. Bir varil 3.7 litre. Benzin fiyatlarının 3 dolara düşmesi, litresinin 0.81 dolara yani 1.8 TL’ye satılması anlamına geliyor. Demek ki bir aracın 55 litrelik deposunu 99 TL’ye doldurmak mümkün. Aynı Otomobilin deposu, Türkiye’de ise yaklaşık 260 TL’ye doluyor.

Washington merkezli SGA danışmanlık şirketinin CEO’su Cenk Sidar, ABD’de 80 litrelik deposunu 88 dolar yerine artık 71 dolara doldurduğunu söylerken, iki ülke arasındaki farkı “Piyasa ekonomisi, küresel emtia fiyatlarındaki değişimlerin vatandaşın cebine yansımasını gerektirir. Türkiye’de petrol fiyatı artışı vatandaşa olumsuz yansıyor, düşüş yansımıyor. Hükümet bu durumdan haksız fayda sağlamış oluyor” yorumunu yapıyor.

Satışları da etkiledi
ABD’deki ucuz benzin, otomotiv üreticilerinin rakamlarına da etki etmiş. Paylaşılan ilk veriler, ekim ayında çok benzin yakan büyük modellerde satışların arttığını gösteriyor. Örneğin Jeep satışları yüzde 52 artarken, çevreci Toyota Prius’un satışlarında yüzde 13.5 düşüş gerçekleşti.

Benzin istasyonlarında ise alan da satan da memnun. Başkent Washington’a yarım saat uzaklıktaki Fairfax’te benzin fiyatının 2.77 dolar olduğunu gösteren tabelanın fotoğrafını çekerken, Damien adlı müşteri yanıma yaklaşıyor. “İnanılmaz fiyatlar!” deyip, bir fotoğraf da o çekiyor.

Az ilerideki Shell istasyonunun müdürü Mazhar da müşterilerinin çok arttığını, herkesin deposunu doldurduğunu, kâr marjları aynı (varil başına 8-9 cent) olduğu halde daha fazla kazandıklarını söylüyor. Günde normalde 800 galon satarken, fiyatlar ucuzladığından beri 1000 galonun altına inmediklerini ekliyor.

Aykırı örnekler var
Bununla birlikte Washington’daki istasyonlarda benzinin galonu hala 3.99 dolar civarında. Georgetown’daki Exxon bayiinin yetkilisi, tankerlerin şehire zor girebildiğini, bu yüzden başkentte benzinin her zaman pahalı olduğunu hatırlatıyor.

Son iki ayda fiyatlar 4.15 dolardan 3.99 dolara düştüğü halde satışlarında hiç artış yaşamadıklarını söyleyen yetkili, şehrin en zengin bölgesinde olduğumuzu hatırlatarak “Georgetown’da benzin fiyatına aldırış eden müşteri çok yok. Onlar depolarını hep full yapıyor” diye gülümsüyor.

187 milyon dolar

Fiyatlarındaki düşüşün, ABD’de ortalama bir ailenin masraflarını (geçen yıla kıyasla) ayda 50 dolar azaltacağı hesaplanıyor.
ABD ekonomisinin ise günde 187 milyon dolar tasarruf etmesi bekleniyor.

Küresel talep azaldı vergiler yerinde saydı

ABD’de benzin fiyatları Aralık 2010’dan bu yana 3 doların üzerinde seyrediyordu. Artışın ana nedeni, gelişmekte olan ülkelerdeki otomobil satışları ve petrol zengini Ortadoğu’da böş gösteren isyanlardı. Ancak bugün Ortadoğu’da petrol üretimi sürerken, özellikle ABD’de kaya gazı ve petrolü gibi yeni kaynaklarının bulunması arzı artırdı. Petrolün varil fiyatı haziran ayında 107 dolarken kasımda 80 doların altına düştü.

30 kuruşluk vergi
Fiyatlardaki değişimin benzin istasyonlarına yansımasında ise düşük vergilerin payı büyük. Amerikan Petrol Enstitüsü’ne (API) göre ABD’de benzine vergi galon başına ortalama 49.28 cent. Bu rakam litre başına 13.3 cent yani 30 kuruşa denk geliyor. Federal vergi miktarı tüm ülkede aynı: Galon başına 18.40 cent.

Ancak eyaletlerin kendi koyduğu vergilerin miktarı değişebiliyor. Kaliforniya’da toplam vergi, galon başına 70 cent (litrede 19 cent ya da 42 kuruş). Alaska varil başına 30 cent (litrede 8 cent/18 kuruş) ile verginin en düşük olduğu eyalet. Türkiye’de litre başına 2.94 TL vergi alınıyor.

Ynt: Benzin artık Su'dan Süt'ten ucuz!

amerikanın oyuncağıyız... uçak alındı saray yaptırıldı...memura işçiye %3 zam.... çiftçiye ananıda al git, şeker fabrikalarını kapat, gübreye zam, satarken fiyat verme yada ucuz ver!!! ama bizlere müsatahakkkk!!! bir kişide çıkıp kral çıplak diyemiyor...

4 Kas 2014 tarihinde yayınlandı

http://youtu.be/JxkpNv5pl2E

Rusya ' nın Avrupa Birliği ' ne uyguladığı ambargonun ardından zor günler geçiren Polonyalı çiftçiler, başkent Varşova ' da protesto gösterisi düzenledi.

Çoğunluğunu elma üreticilerinin oluşturduğu çiftçiler, hükümeti ambargoya karşı gerekli önlemleri almamakla suçladı.

'Bu yıl çok zor geçiyor. Hasat iyi, elmalar çok kaliteli ama maalesef nereye satacağımızı bilmiyoruz. Satsak bile çok düşük fiyata gidiyor. Aldığımız para masrafın ancak yarısını karşılıyor.'

Rusya, Ukrayna krizinden dolayı kendisi…
İLGILI HABERLER: http://tr.euronews.com/2014/11/04/rus...

Bam teli gibi oldu şimdi. Bu yorumları vekillerin, bakanların, tarım bakanlığında genel müdürler, daire başkanı il ilçe tarım müdürlerinin düşünmesi ve yorumlanması gereken konular arkadaşlarlar. bu konudarı daha fazla açarsak 'biz bu aveneleri niye beliyoruz o zaman?' diğer ülkelerle kıyaslarsak devlet teşkilatını sorgulamaya başlarız. Rahmetli Kazım KARABEKİR Paşa günlüklerinde Erzurumda ahalinin hasat zamanı o zamanında sıkıntıları dolayısıyla (ki hasatın ermenilerce yakılması mahzuru vardı) 15. kolordudan ahaliye yardım ettirdiğini anlatır. Yani bildiğiniz askere ekin biçtirmiş. İlgilenenler Paşanın Hayatım, İstiklal Harbimizin Esasları, İstiklal Harbimiz, İstiklal Harbine Nasıl Girdik, Nasıl İdare Ettik, Sarıkamış Kars ve Ötesi, Günlükler(2 Cilt) Sanayi Projelerimiz ve Çocuk Davamız okuyabilir. 1920 ' nin şartlarında dışarıdan pirinç nasıl yetiştirilir filmini getirtmiş.

Paşanın Uyan şiirinden

Uyan
EY TÜRK OĞLU! SEN SESSİZSİN SENİ HERKES ALDATTI.
ERDİM DİYEN, DÖNDÜM DİYEN ÇENBERİNDEN ATLATTI.
ÇİFTLİK GİBİ MAHSÜLÜNÜ SENDEN ALIP SATARLAR,
SEN TOPRAKTA ONLAR KUŞ TÜYÜNDE YATARLAR.
UZUN SÜRDÜ BU SAFLIĞIN ALTTA ÜSTTE KALMADI,
HİÇ BİR MİLET BİZİM GİBİ UYKULARA DALMADI.
MAL SENİNDİR, MÜLK SENİNDİR AL İŞİNİ EHLİNE.
BAŞA GELEN, CELLATLARLA SALTANATA KALKIYOR,
HAKİMİYET MİLLETİNKEN SANA BİR HAK KALMIYOR.

Hakikat Bir Nurdur!
CİHANA FEYZ SAÇAN VARLIK HAKİKAT BİR NURDUR HER DEM
ANCAK BU NURLA KURTULDU BEŞER ZULUM VE ESARETTEN
HAKİKAT OLMAYAN YERDE SECİYE VE İLİM KALMAZ
ÇÜNKİ BUNLAR HAKİKATTEN BAŞKA ŞEYDEN GIDA ALMAZ.
BUNUN İÇİN:
TERAKKİ EYLEYEN MİLLET NEME LAZIM DEYİP YATMAZ
ARAR, SORAR, SÖYLER, YAZAR, HAKİKAT KAYBOLUP BATMAZ.
HAKKİKAT NURUNA BİR NUR EKLEMEK İÇİN BÜTÜN MİLET
BİRBİRİYLE YARIŞIR, YAPAR BUNUN ADI: BÜYÜK HİZMET.
İŞTE BÖYLE BİR DİYARDA:
RİYA, YALAN
PROPAGANDA FİLAN
AVUTAMAZ,UYUTAMAZ, DÜŞÜNCEYİ DARALTAMAZ.
HAKİKATI KARARTAMAZ.
O HALDE:
SEN DE EY ŞARKIN EVLADI .. BU YOLDA DÖNME DÖNDÜRME
HAKİKAT NURUNU PARLAT. ONU GAFLETLE SÖNDÜRME.

Kazım KARABEKİR.

Sıfır

İSTER BİNDEN BİN ÇIKAR, İTER BİRDEN BİR
GERİYE KALIR BİR VEYA BİRKAÇ SIFIR.
AH BU ŞARKLILARIN BEDBAHT HESABI
ASIRLAR DOLDURAN KARA KİTABI
İŞ BAŞINA GELDİ Mİ BİR ZAT:

İLK SÖZÜ:HEYHAT!
HERŞEY BERBAT!
HİÇ BİR ŞEY YAPILMAMIŞ BENDN EVVEL
DER VE İŞİ EVVELA SIFIRA İRCA EYLER.

TARH AMELİYESİ YAPILDI DEMEK
YANDI KÜL OLDU BİR SÜRÜ EMEK.
GELEN DE BİR TAKIM İŞLER YAPAR
ZAMANA UYAR TERS YOLA SAPAR.

HALKIN SÛKUT VE İĞTİNASI
VE PROGRAMSIZLIK BELASI
ÇIKTI MI BİRDEN BİR?
KALDI MI GERİYE SIFIR?

GİDEMEZSİN EY ŞARKLI
BÖYLE AYAKLARI BAĞLI

BİR İLERİ BİR GERİ
BUNUN YOKTUR BİR DEĞERİ

ÇALIŞ BİRE SEN DE BİR EKLE
VARI YIKMA, ONU BESLE
BİR BİR DAHA İKİYSE BU GÜN
BİNBİR OLUR ELBETTE BİR GÜN

MEDENİYET DENİLEN YÜCE ALEME BEŞER
TARHLA DEĞİL CEMLE ÇIKTI ÜÇER BEŞER.

Kazım KARABEKİR

1800 ' lü yılların son deminde Erzurum, Harput, vanda valilik yapan babası en sonra Mekke görevinde vefat eder. Böylece KARABEKİR Doğu Analodu, Güneydoğu Irak, Mekke, Medine, Cidde, sonra İstanbul sonra Manastır, trakya avrupa en son Erzururum her yönüyle kendini yetiştiren milleti nasıl feraha çırılacağını adı gibi bilip dururken zamanın siyasi şartları dolayısıyla 1925 ' de kenara itildi. 1927 ' de üzerine basıldı. Bugünümüze ağlamamak lazım sebepleri geçmişte. 1946 ' da Hak ' kın Rahmetine kavşan Paşanın aşağıdaki şiri

İki Damla Gözyaşı
YETMİŞ LİRA İLE MÜTEKAİT BİR ADAM
İKEN, İKİZ KIZIM DA DOĞDU OLDUK TAMAM
EVET TAMAM! ÇÜNKÜ HERKES KAÇIYOR BENDEN
VE BEN DE SABAHLARI ERKEN
YAVRULARIN HAZIRLIYORUM SÜTLERİNİ KAÇIP GİTTİ EVDEKİLER
PARASIZ KİM KİMİ BEKLER?

TAM BU SIRADA HASTALIK SALDIRDI BİZE
İKİ YAVRUMLA ANNELERİ DİZ DİZE
SANCILAR İÇİNDE KIVRANIYORLARDI
HAYATIN KALMAMIŞTI ARTIK TADI.
KALMAMIŞTI ELİMDE HİÇ SATACAK
PEKİ! YA BU HASTALARA KİM BAKACAK?
VEJETALİN ERİTMEK İÇİN SARILMIŞIM KEPÇEYE
FAKAT DOKTOR PARASI SIĞMIYOR HİÇ BÜTÇEYE.

SATMIŞIM ELİMDE OLANI
YEMİŞTİK MAZİDE KALANI.
DÜŞÜNÜYORDUM, İKİ ELİMDE BAŞIM,
DALMIŞIM, BUNALMIŞIM.

SESLENDİ REFİKAM:
PAŞAM! PAŞAM !
NEDİR BU YE’SİN? NERDE HER GÜNKÜ NEŞ’EN?
HASTALIĞIM ARTAR SENİ BÖYLE GÖRÜRSEM.
BU GÜNLER DE GEÇER, ÜZÜLME SAKIN?
NERDEYSE GELİR DOKTORLAR VAKİT YAKIN.

DOKTORLAR MI GELECEK DEDİN?
ACI, PEK ACI BİR ŞEYLER SÖYLEDİN!
SÖYLEMEYE BULAMIYORUM MECAL
VERECEK VİZİTA PARAM YOK İCLAL!

BORÇ FELAKETTİR ŞUNA BUNA
GİRMEM BU TEHLİKELİ OYUNA.
YANIYORDU ELLERİMDE BAŞIM
CEVAP VERDİ YÜKSEK RUHLU ARKADAŞIM:

DEDELERİMDEN KALMA YADİGAR
BİR PIRLANTA İLE BİR SAATİM VAR.
GÖNDERİN BEDESTENE SATTIRIN
BU AĞIR YÜKÜ BENDEN ATTIRIN.

BU, YÜKSEK RUHLU BİR TÜRK KIZIYDI
TÜRK VARLIĞININ BİR YILDIZIYDI.

TAŞI, SAATİ UZATTI BANA
BEN DE GÖNDERDİM “SAT” SALONUNA.
BİRKAÇ YÜZ LİRA GELDİ GERİYE
SIKINTIYI ATTIK BİZ İLERİYE.

FAKAT REFİKAM:
DÖNDÜRÜRKEN DUVARA BAŞINI
GÖRDÜM İKİ DAMLA GÖZ YAŞINI.
DEDİM: LANET OLSUN BÖYLE GEÇİME!
ARTIK DÜŞDÜM BEN DE KENDİ İÇİME:
KULAKLARIM İÇİMİ DİNLİYOR,
HER YERİM İNLİYOR.
GÖZLERİM İÇİME BAKIYOR,
VE GÖRDÜĞÜ YERİ YAKIYOR.

KALBİMİ DELDİ O İKİ DAMLA YAŞ
HAKSIZ YEREYDİ BU ÇETİN SAVAŞ.

BU DÜŞÜNCELERİM PEK KISA SÜRDÜ
ÇÜNKÜ VİCDANIM TAMAMEN HÜRDÜ!

ARKADAŞIMLA BAKIŞTIK
VE GÜLÜŞTÜK

HEMEN TOPLADIK KENDİMİZİ
VE DÜŞÜNDÜK KÖYLÜ EFENDİMİZİ:
NELER ÇEKİYOR ASIL OLAN ONLAR
YAŞAMIYOR MU ŞEREFİYLE MİLYONLAR...
DEDİK VE KARIMLA EL ELE VERDİK
VE BU ACI GÜNLERİ PEK ALA YENDİK.

zannediyorum her şeyi açıklar.

Yau kardeşim adamı kalpten mi götürecek siniz bende sandım benzin uçuzladı yau şety*-*
ABD miş burası saten
daha %9 zamı sindiremedim onun üstüne başka zam kaldıracak durumda deilim zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s

lordsaar link=topic=78860.msg933022#msg933022 date=1415198572' Alıntı:
Yau kardeşim adamı kalpten mi götürecek siniz bende sandım benzin uçuzladı yau şety*-*
ABD miş burası saten
daha %9 zamı sindiremedim onun üstüne başka zam kaldıracak durumda deilim zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s

Bu haber bize olsa kesin suya zam yaptılar derim, bizde hiçbir şeyin fiyatı düşmez :D

şuanda dünyada ortalama 1 varil ham petrol 80 dolar civarı(3aşagı 5 yukarı)

bunun işlenmesi sınıflara ayrılması dagıtımı işleme kar payı bayi kar payı vs vs gibi şeyleri nekadar eklersek ekleyelim
hangi mantık hangi yıkanmış beyin hangi yandaş gurup ve kişi ülkemizde ortalama motorinin litresinin 4,20 civarında satılmasını açıklayabilir
soygunun resmi yolla yapılmasından başka birşey degil bu

dünyada ham petrolün varili 130 dolar civarındayken bahane hazırdı dünyada pahalı ondan bizdede pahalı diyorlardı
şimdi 80 dolar ve şimdi susuyorlar çünkü suçlular yapacak bir açıklamaları söyleyecek bir sözleri yok