Bir teneke?

Beyler soru şu:

Tam dolu 1 teneke:

1-) Kaç kg buğday,

2-) Kaç kg arpa,

3-) Kaç kilogram kesif (besi-süt) yemi,

4-) Kaç kg mısır silajı

alır?

Rasyon hazırlarken çok gerekli, hayati önemi olan bir konu bu.

Özellikle hayvancılıkla ilgili olanlardan doğru cevapların geleceğini umuyorum..

Bakalım doğru cevaplar kimden gelecek?

Ynt: Bir teneke?

Buğday hektolitre yani bir litrede kaç kilo buğday olduğudur en iyi 850 gramdır. genelde 800 gram gelir buda 20 litrelik bir tenekede 20*800gr den 16 kg buğday yapar

Arpa hektolitre 650 grdır. 20*650 de 13kg falan arpa alır. ama tabi en net yanıtı buğdayın protein analizi yapan makineleri ile olçüp hektolitreini öğrendikten sonra alına bilir mısır ile ile pek işim olmadığı için bilmiyorum :(

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci87

sebazios link=topic=81065.msg962605#msg962605 date=1422213049' Alıntı:
Arkadaşlar, tahminler bitince, hassas terazi ile birden çok kez ve çeşit ile yaptığım ölçümleri vericem.

Not: şu ana kadar doğru tahmin gelmedi.
Hmm tahmin ediyoruz ozaman hangi buğdayda denedin cinsini öğrenebilir miyiz çünkü metre küpü 860 kga kadar çıkan buğdaylar var galiba oda 20 litrelik bir tenekede 17.2kg gelir :D

Motor yağı konulan standart teneke ile defalarca ölçtüm dane dolgunluğu ve çeşide bağlı olarak buğday 14-16.5 arpa ise 12-13.5 bandında geldi. Terazi hassas değildi, manavların kullandığı tipten ama ben hassas davrandım.

Hayvancılık yapmadığım için silaj ve kaba yemi bilmiyorum ama esaslı bir ödül varsa atabilirim.

ofas link=topic=81065.msg962610#msg962610 date=1422213567' Alıntı:
Motor yağı konulan standart teneke ile defalarca ölçtüm dane dolgunluğu ve çeşide bağlı olarak buğday 14-16.5 arpa ise 12-13.5 bandında geldi. Terazi hassas değildi, manavların kullandığı tipten ama ben hassas davrandım.

Hayvancılık yapmadığım için silaj ve kaba yemi bilmiyorum ama esaslı bir ödül varsa atabilirim.

Ödül çok büyük. Türk çiftçisinin gönlünde bir taht. Ahiret için de bir sevap.

• Beğen
Tepkiler: filizma

ORION link=topic=81065.msg962609#msg962609 date=1422213271' Alıntı:
Hmm tahmin ediyoruz ozaman hangi buğdayda denedin cinsini öğrenebilir miyiz çünkü metre küpü 860 kga kadar çıkan buğdaylar var galiba oda 20 litrelik bir tenekede 17.2kg gelir :D

Flora 85
Selimiye
Tekira

Arpa ' da cins çok ama ana olarak 2 ve 6 sıralı olarak gruplandırmak daha doğru olur.

Ali KOÇKAYA link=topic=81065.msg962620#msg962620 date=1422214968' Alıntı:
evlerde eskiden bulunan saplı buğday ölçekleri motor yağı tenekelerinden açılma ölçeklerden 500-600 gr fazla alır.
abi ben zaten litre bazında söyledim yani 20 litre olması şartıyla dedim ona göre 10 litrelik tenekelerde mevcut :)

O buğday türlerini tanımıyorum bizde esperia ve syrena odeska meşhur son yıllarda :( onlarında litre ağırlıkları 804 gr esperia --- 799gr syrena odesca-

Galiba kıraç yerlerin buğdayları daha ağır oluyor .
ama çok merak ettim litre ağırlıkları ne kadar 900 gr çıkarsa ekilecek yer var daha... :D

3 teneke arpa yada buğday bir çuvala koyulur ve tartılır çıkan sonuç 3 e bölünür
Tek tartılırsa pek randımanlı olmaz
Buna göre bizim çevrede
Yılına göre hektolite değiştiği için
14,5 ile 16 arası buğday
11 ila 13 arası arpa gelir.

• Beğen
Tepkiler: dogannn

Yav sizin tenekeler mi büyük, bizim buğdaylar mı hafif kafam karışmaya başladı..

Bizim şu an kullandığımız yağ tenekeleri standart 16 litre.

Buğdayın yoğunluğu türe göre değişmekle birlikte 750-820 gram/litre civarında.

Hemen hemen tüm ekmeklik buğdayların hektolitre değerlerine bakarsanız durumun aynı olduğu anlaşılır. Ha makarnalıklarda bir tek iş değişir. (Yoğunlukları +800gr/litre civarında)

Bu hesapla:

16 litre X 750gr = 12 kg çıkar hesap. Bu işin bilimsel hesabı.

Bu noktadan sonra buğdayınızın kalitesine göre ağırlık artar. Buğday ne kadar kaliteli ise, teneke o denli ağır çeker.

Kısaca yukarıda mesaj yazan üyeler eğer hayvan bakıyorsa, rasyonda büyük hata yapıyorlar bilgileri olsun.

Gelelim kendi ölçümlerime.

Not: ağzı açık boş bir teneke, malzemenin kalitesine göre değişmekle birlikte 0,8 ile 1.2 kg arası gelmektedir. Ortalama 1 kg diyebiliriz.

Bu güne kadar belki de yüzlerce kez ölçüm yaptım (aylak bakkal hesabı) ve şu ana kadar 14 kg gelen bir teneke olmadı.

Minimum 12.2 kg
Maksimum 13.85 kg

Ki teneke ile birşey doldururken, tartım esnasındaki hassasiyeti gösterebilmemiz zordur. O nedenle ben, yem koyma esnasında bir teneke buğdayı her daim '12 kg' olarak hesap ederim ki hiç yanılmadım bu işte.

Rakamları, hassas tartım yapabilen bir terazi ve 16 litrelik yağ tenekesi ile dilediğiniz gibi test edebilirsiniz. Aksi bir sonuç çıkarsa, buraya yazın.

İSHAK ÇAVUŞ AYDIN link=topic=81065.msg962662#msg962662 date=1422219649' Alıntı:
Sevgili Yılmaz ım bizim burda bir teneke
Buğday 15-16.5 kg
Arpa 12.5-14 kg
Fenni yem 11 kg
silajda 6-7 kg gelir
Arpa ve Buğdayı tecrübeyle silaj ve fenni yemi atarak söyledim. ;) ;)
Doğru bildiysem ödülümü isterim.

Abi herkesten farklı rakamlar geliyor. Işin ilginci, herkes de rakamlarından emin :D

Burası karışır :D

İSHAK ÇAVUŞ AYDIN link=topic=81065.msg962662#msg962662 date=1422219649' Alıntı:
Sevgili Yılmaz ım bizim burda bir teneke
Buğday 15-16.5 kg
Arpa 12.5-14 kg
Fenni yem 11 kg
silajda 6-7 kg gelir
Arpa ve Buğdayı tecrübeyle silaj ve fenni yemi atarak söyledim. ;) ;)
Doğru bildiysem ödülümü isterim.
Evet tenekeler farklıymış pirizmatik teneke 16 L veya 18 L diye biliyorum silindir şeklinde uzun olanlar 20L

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci87