80-90 HP LERDE ÖN PTO VE HİDROLİKLİKLİ LERDE ÖNDE GÜBRE VE İLAÇLAMA YAPILSA ?

80-90 HP ön pto ve hidrolik kollu traktörlere önüne gübre serpme makinası ve holder takılarak kullana bilirmiyiz.kullanan arkadaşlar varmı.avantajları ve sakıncaları ne olabilir.?

Ynt: 80-90 HP LERDE ÖN PTO VE HİDROLİKLİKLİ LERDE ÖNDE GÜBRE VE İLAÇLAMA YAPILSA ?

Guzel soru, bende buna cevap aradim hep.ilac gubre degil de, sadece ilac, sadece gubre seklinde. On kollarda yedek depo tasima niyetimdi. Dikkat ettim ki on pto 1000 devirli oluyor. 540 opsiyonu olan bulamadim ben.1000 devre uygun ilsc gubre ekipmani yok ulkemizde, aytica 1000 devri traktor 2000 devir civari yakaliiyorlar. Yakit sarfiyati yuksek olur demek. Dusuk devirde kullnsan traktoru nasil olur bilemem. En ufak gaza yuklenmdde ekipmsn dağılır.

Ynt: 80-90 HP LERDE ÖN PTO VE HİDROLİKLİKLİ LERDE ÖNDE GÜBRE VE İLAÇLAMA YAPILSA ?

En basit sorun,öne takılan makine fazla yüksek olursa önünü zor görürsün,ve izli tarlalarda izden sapma tehlikesi oluşur.Ayrıca yaş toprakta çalışırken traktörün önü de ağır olacağı için toprağa oturabilir traktör. Yani çok ideal koşullar lazım bu iş için.

Benim de aklımda hep ilaçlama yaparken öne ilave depo takmak fikri var ama bir türlü uygulayamadım.
Amacaım arkaya 600 yada 800 litre ilaçlama önede 400 yada 600 litre. hidrolik olsa iyi olur tabiki ama benim düşüncem ön ağırlıkları ve tamponu söküp onların bağlantı yerlerine aparat yapıp depoyu koymak. ilaç işi bitti hemen depoyu çıkarıcan ağırlıkları takıcan. üzerinde çalışmak lazım aslında çok basit.

cevo link=topic=74905.msg882823#msg882823 date=1398153041' Alıntı:
Bizim burada john deree ye biri takiyo onden gubre arkadan ilac yapiyo

evet bende biliyorum o john deere yi baya büyük bi john deere o :)

İş genişlikleri aynı olduktan sonra bir sorun olacağını zannetmiyorum hem zaman hem yakıt hemde tarlada daha az yer çiğnenir her tülü iyidir :)

yapılmaz olma< diye birşey yoktur tabi mantıklı olursa.... mesela minik motorlara bile sınırsız şeyler yapılabilir. Yeterki kafası çalışan tornacılarımız olsun :D

ORION link=topic=74905.msg882841#msg882841 date=1398162129' Alıntı:
evet bende biliyorum o john deere yi baya büyük bi john deere o :)

İş genişlikleri aynı olduktan sonra bir sorun olacağını zannetmiyorum hem zaman hem yakıt hemde tarlada daha az yer çiğnenir her tülü iyidir :)
O traktör Erçelebinin 5100R JOHN DEERE sanayide holderin borularına ek yaptırmış böylelikle gübre ve ilaç aynı genişlikte oluyor.

ilginiz için tşk. arkadaşlar.benim tercihim yüksek hp den ziyade 80 hp civarı.gübre atarken iki traktör ve iki kişi gerekiyor . ilaçlamadada aynı durum.oysa ön pto ve hidrolikli olasa ilaçlamada arkada tanker daşı önde ilaçlama tek kişi ile işini halletmiş olursun.sorumdaki amaç buydu.ekonomik olur diye düşünüyorum.hem ikinci traktör hemde kişi.bence 80 hp ideal.traktör büyüdükçe işin ekonomik tarafı olmaz herhalde.

yerli üretimler böle traktörler yapıyormu? nh yapmadılarını söledi diğerlerini bilmiyorum.gerçi, yapsalar şaşılır.ufku dar insanlar bunlar.

Ön kolları yapmak kolayda pto işi sıkıntılı.
Bu işin yaygınlaştırılması milli ekonomiye katkı sağlar.
Hidrolik basınçlı motorlar için küçük pto şanzıman yapımının gelişmesi lazım.

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=74905.msg883065#msg883065 date=1398199885' Alıntı:
Ön kolları yapmak kolayda pto işi sıkıntılı.
Bu işin yaygınlaştırılması milli ekonomiye katkı sağlar.
Hidrolik basınçlı motorlar için küçük pto şanzıman yapımının gelişmesi lazım.
PTo işi o kadar zor değil çok basit bir hidromotora bakar olay biter bu kadar basit

Dedikleriniz Olmayacak Şey Değil, Ama Ön Hidroliğin Asıl Kullanım Amacının Bu Olmadıgını Düşünüyorum... Özellikle Pullukla Sürüm Sırasında Toprak Tavını Kaybetmeden Topaçları Bi Nebze Olsun İncelme Gibi Başka İşlerde Kullanılmasının Daha Uygun Olacağını Düşünüyorum...

Yerli Traktör Firmalarından Bu İşle Uğraşan Şimdilik Tümosan Ve Erkunt Var, Yakın Zamanda Çıkarırlar Galiba...

Bir Traktörün Fabrika Çıkışlı Ön Hidrolikli Olması Zaten Sonradan Takılma Gibi Oluyor... İthal Traktörlerde Kullanılan Ön Hidrolik Ve PTO ZUIDBERG Markasına Ait, Firmalar Sadece Alıp Takıyorlar Onu Zaten...

18karatekin link=topic=74905.msg883057#msg883057 date=1398199236' Alıntı:
ilginiz için tşk. arkadaşlar.benim tercihim yüksek hp den ziyade 80 hp civarı.gübre atarken iki traktör ve iki kişi gerekiyor . ilaçlamadada aynı durum.oysa ön pto ve hidrolikli olasa ilaçlamada arkada tanker daşı önde ilaçlama tek kişi ile işini halletmiş olursun.sorumdaki amaç buydu.ekonomik olur diye düşünüyorum.hem ikinci traktör hemde kişi.bence 80 hp ideal.traktör büyüdükçe işin ekonomik tarafı olmaz herhalde.
Dediğiniz Tanker Taşıma İşini Biz Şimdilik Aşağıdaki Fotoğraftaki Gibi Çözüyoruz :)

400 Öne 800 Arkaya Taktığınız Zaman Traktöre Çok Yük Binecektir, İşiniz Kolay Olacaktır Tabiki Ama Diğer Yandan Da Şöyle Bir Ters Durum Var...
Büyük Tarlalarda O Depolar Bittiği Zaman Doldurmak İçin Tekrar Köye Geri Gelmek Zorunda Kalacaksınız...
Fotoda 3000 Litre Suyla Yaklaşık 160 Dekar Yere İlaç Atıyoruz, Bazen Gün Ortasında Su Bitiyor Ve Tekrar Eve Gelmek İcap Ediyor...
O Yüzden Yedek Depoyu Bence Römorkta Taşımak En Güzeli, Hatta İmkan Olsa Daha Büyük Bir Tanker Kullanarak 300 Dekar Yer İlaçlanabilir Bir Günde... Su Doldurma İçin Geçen Süre Ortadan Kalkarsa Daha Çok İş Kaçar Kanaatindeyim...
Bu Yüzden Ben 1200 Litreyi Traktörde Taşımak Yerine Bu Benimkinden Daha Büyük Bir Tankerle 4000 Litreyi Traktör+Römorkta Taşımak Daha İyi Olur Diye Düşünüyorum...

ömer kardeşim bu düşünce çok güzel ama bizim b uralarda çift dingil remok takmak biraz riskli.arazi engebeli.tek dingil remorkları bu şekilde nasıl kullanabiliriz.kullanabilirsek olabilir.

sanırım 18karatekin başka birşeyi sormuş..
aynı anda hem ilaçlama hem gübre atmak istiyor.
traktörü tarlaya bir kere sokarak iki işi aynı anda bitirmek niyeti..

80 hp traktör ile yapılabilir elbette..
ama ön tarafa takacağınız ekipmanın arkadakiyle uyumlu olması lazım..
yani aynı devirde aynı verimliliği alabilmeniz önemli..
uygun ekipman bulabilirseniz olur neden olmasın..

tabi toprak durumu -yaş toprakta çökme-, önünü iyi göremeyip izden çıkma vs vs gibi ufak ayrıntıları çözmek de size kalıyor..

tomcat link=topic=74905.msg899413#msg899413 date=1402516873' Alıntı:
sanırım 18karatekin başka birşeyi sormuş..
aynı anda hem ilaçlama hem gübre atmak istiyor.
traktörü tarlaya bir kere sokarak iki işi aynı anda bitirmek niyeti..

80 hp traktör ile yapılabilir elbette..
ama ön tarafa takacağınız ekipmanın arkadakiyle uyumlu olması lazım..
yani aynı devirde aynı verimliliği alabilmeniz önemli..
uygun ekipman bulabilirseniz olur neden olmasın..

tabi toprak durumu -yaş toprakta çökme-, önünü iyi göremeyip izden çıkma vs vs gibi ufak ayrıntıları çözmek de size kalıyor..
amaç iki işi bir arda yapmak deyil düşüncem.öne ilaçlama makinasını takınca su tankerinide tarladan tarlaya kolay taşımak.yine gübreleme zamanındada önde gübre atma makinası arkada da gübre dolu remorku takarak tek traktörle ve tek kişi ile işi yapabilmek.