Toprak traktörü bukadarmı zorlar.. ?

Selam Trakkuüp . Geçtiğimiz günlerde bir abimle tarla sürmeye gittik ve eve sabah zor geldik. Bir toprak bukadarmı ağır olabilir. Akşam saat 1 gibi başladık sabah 9 da 20 dönüm 3 parça yer zor bitti. Tarlayı buğday biçiminden 2 hafta sonra sürdük kime sorduysam toprak kendini çeker dediler ve biçimden sonraki hafta toprağın en sıkı olduğu zamanmış.Birazda derin girdik yere 25 cm kadar traktörü salmıyor. Traktör 5083 e 88 hp . Pulluk 4 lü 12 Ünlü . Devir 1800 1900 dönüme 4 lt kadar yaktı . Bana çok fazla geldi. Şimdi şöyle bir sorum olacak. Böyle zamanda sürmekmi daha iyi yoksa Eylülden sonramı daha iyidir. Tarla sahibi bu zamanda sürersek toprak güneşten yanar daha iyi verim alırız dedi. Tarla çok iyii verim veriyor bu arada 800 kg buğday çıktı dönümüne bu yıl.https://youtu.be/IA1Vs3TInTw

Ynt: Toprak traktörü bukadarmı zorlar.. ?

Bence bahsettiğin vakitte pulluk ile çalışmak yerine dip kazan yada çizel ile derin çalışmak daha uygun , hem pulluk tabanını kırar hem pulluk gibi çevirme yapmadığı için erezyona karşı önlem alınmış hem traktörü zorlamaz , pulluk toprağın güneşten yanmasını sağlıyor ama rüzgar ve yağmur erezyonuna karşı savunmasız bırakıyor ve topraktaki organık madde kayboluyor çoraklaşıyor ben çok yaptım yaz sürümü peş peşe yapılırsa bir kaç yıl sonra hiç faydası olmuyor zaten .

Ben olsam önce anızları goble yada disk tiller ile toprağa karıştırır sonra dipkazan çekerim .

ibrahim_11 link=topic=84916.msg1014517#msg1014517 date=1437605331' Alıntı:
kolay gelsin kardeş 1 hafta önce bende buğday yerlerini sürdüm biraz yaş çıktı ilk yağmurlar yağdıktan sonra bi tırmık atarım tarna gibi olur
Sağolun. Bende biraz yer sürdüm Eylül ayında diğerlerini süreceğim bakalım nasıl bir fark olacak.

ismail_17 link=topic=84916.msg1014519#msg1014519 date=1437621535' Alıntı:
Bence bahsettiğin vakitte pulluk ile çalışmak yerine dip kazan yada çizel ile derin çalışmak daha uygun , hem pulluk tabanını kırar hem pulluk gibi çevirme yapmadığı için erezyona karşı önlem alınmış hem traktörü zorlamaz , pulluk toprağın güneşten yanmasını sağlıyor ama rüzgar ve yağmur erezyonuna karşı savunmasız bırakıyor ve topraktaki organık madde kayboluyor çoraklaşıyor ben çok yaptım yaz sürümü peş peşe yapılırsa bir kaç yıl sonra hiç faydası olmuyor zaten . Teşekkürler abi. Şimdi diyelim bu tarlaya ilk önce buğday biçiminden sonra çizel çektik sonra nezaman süreceğiz? Nekadar bir fark olur ikisi arasında. Hem bu tarla çok ağır tavda. Ama traktör lazım buraya orasıda var jd hafif geldi buraya.

Ben olsam önce anızları goble yada disk tiller ile toprağa karıştırır sonra dipkazan çekerim .

rfn26 link=topic=84916.msg1014528#msg1014528 date=1437635069' Alıntı:
pulluğun bir yaprağını sökseydiniz. daha seri bir sürüm yapardınız diye düşünüyorum. gerçi JD çekmedikten sonra başka botor napardı bilmem :)
Parça yerler gezdiğimiz için uğraşmadık sökmek için .Ama jd hafif kalıyor zayıf kalıyor. Yakıt çok fazla. Tabi heryerde değil.Bende birazdan video atacağım aynı mevkii yan tarlada.

umutmalkoc link=topic=84916.msg1014529#msg1014529 date=1437636569' Alıntı:
hem traktörü ve pulluğu yormuş,hem cepe zarar olmuş(4lt çok büyük rakam) hemde bana göre en önemlisi toprağın canlılığını yani organik miktarını azaltmış.çekecekti bir çizel zaman ve yakıttan tasarruf edecekti
Abi çizel bu tarlada batarmı ki? Batsada traktör gidermi orası var. Yer gerçekten çok ağır yağlı kepir toprak.Çizel çeksek ne gibi fark olur? Kullanan abide derin giriyor biraz işini çok iyi yapıyor. Az kaldıralım diyorum pulluğu olmaz diyor . Bende yan tarlada sürüm yaptım birazdan açacağım konuyu 1. 7 1.8 i geçmedi yakıt.hemde daha derin sürdüm. Jd zayıf kaldı tarlaya.

İslamdogan link=topic=84916.msg1014537#msg1014537 date=1437638243' Alıntı:
Abi çizel bu tarlada batarmı ki? Batsada traktör gidermi orası var. Yer gerçekten çok ağır yağlı kepir toprak.Çizel çeksek ne gibi fark olur? Kullanan abide derin giriyor biraz işini çok iyi yapıyor. Az kaldıralım diyorum pulluğu olmaz diyor . Bende yan tarlada sürüm yaptım birazdan açacağım konuyu 1. 7 1.8 i geçmedi yakıt.hemde daha derin sürdüm. Jd zayıf kaldı tarlaya.
toprak daha tavlı ise pulluk ile sürüm daha uygundur ama hafiften kurumaya başladığında çizel daha uygun olur.motoru tutmaz pulluğa göre ve kurakta sürüm tarlayı çoraklaştırır.ben hepsine çizel çektim yerlerin bu sene 4-5senede bir pullukla sürüyorum.hayvan gübresi ve sapları kıyarak organik madde miktarını 2,5seviyelerine çekmiş bulunmaktayım.bu sene bu uygulamalara ek olarak sıvı hayvan idrarları çektim yerlere sonucu ve analiz değerlerini bir sonraki yıl göreceğiz

umutmalkoc link=topic=84916.msg1014538#msg1014538 date=1437639356' Alıntı:
toprak daha tavlı ise pulluk ile sürüm daha uygundur ama hafiften kurumaya başladığında çizel daha uygun olur.motoru tutmaz pulluğa göre ve kurakta sürüm tarlayı çoraklaştırır.ben hepsine çizel çektim yerlerin bu sene 4-5senede bir pullukla sürüyorum.hayvan gübresi ve sapları kıyarak organik madde miktarını 2,5seviyelerine çekmiş bulunmaktayım.bu sene bu uygulamalara ek olarak sıvı hayvan idrarları çektim yerlere sonucu ve analiz değerlerini bir sonraki yıl göreceğiz
Peki abi hiç sürmüyormusun 4 yıl tarlaları ?

İslamdogan link=topic=84916.msg1014542#msg1014542 date=1437640401' Alıntı:
Peki abi hiç sürmüyormusun 4 yıl tarlaları ?
hayır pullukla sürmüyorum.geçen sene sürdüm şartlarda sürmeyi gerektiriyordu.toprak tavlı olduğu için çizel çizer giderdi.bu sene toprak daha kuru o nedenle çizel çektim.kasım üstü terse bir çizel daha çekicem hayırlı işler

umutmalkoc link=topic=84916.msg1014544#msg1014544 date=1437640645' Alıntı:
hayır pullukla sürmüyorum.geçen sene sürdüm şartlarda sürmeyi gerektiriyordu.toprak tavlı olduğu için çizel çizer giderdi.bu sene toprak daha kuru o nedenle çizel çektim.kasım üstü terse bir çizel daha çekicem hayırlı işler
En iyisi deneyip görmek abi. Mantık olarak üstteki toprak yorgun oluyor ve onu çevirmek gerekiyor alttaki dinlenmiş olduğu için. Birçok yerde bu şekilde yazılar yazıyor. Ben şöyle düşünüyorum. İlk önce çizel çekilse , Kasım ayında da sürsek ? Kafam karıştı :D

İslamdogan link=topic=84916.msg1014545#msg1014545 date=1437641108' Alıntı:
En iyisi deneyip görmek abi. Mantık olarak üstteki toprak yorgun oluyor ve onu çevirmek gerekiyor alttaki dinlenmiş olduğu için. Birçok yerde bu şekilde yazılar yazıyor. Ben şöyle düşünüyorum. İlk önce çizel çekilse , Kasım ayında da sürsek ? Kafam karıştı :D
o şekilde uygun olabilir.ilk toprağı patlattıktan sonra sürüm işi daha kolaylaşır.

John deere yeniyse açılana kadar çok yakar. birde toprağınız aşırıda zor değil ben çok daha zor sürüm yapmıştım verim bile alamamaıştım. traktörün pulluk normal ayarlı görünüyor ama traktörün hassasiyet açıksa daha rahat gider. genede o sert toprakta rahat gidiyordu videonda. Yalnız yazdan neden sürüm yapıyorsunuz onu anlamadım. Yağmur yağarsa 1 karış derinede faydalı olursa hemen tavında süreceksin yoksa yazdan sürüm yapmak makinanı zorlaman ve mazotu boşuna yakmandır bence. birde tarla kesekli olur. biz genelde eylülde yağmur yumuşatınca süreriz.

osman aga link=topic=84916.msg1014547#msg1014547 date=1437641391' Alıntı:
İşte bizim buranın toprağı ile ayni bizde böyle sürüyoruz santim santim full patinaj yalnız 4 litre çok yakmış biz 2.5 litre civarında yaktırďık 17 gaz
Her mevkide böyle değil . Burada toprağın en sıkı zamanına denk geldik . Buraya sağlam traktör lazım jd buraya göre değil eziyet gibi sürdük sabaha kadar resmen.

poyraz2030 link=topic=84916.msg1014560#msg1014560 date=1437646631' Alıntı:
John deere yeniyse açılana kadar çok yakar. birde toprağınız aşırıda zor değil ben çok daha zor sürüm yapmıştım verim bile alamamaıştım. traktörün pulluk normal ayarlı görünüyor ama traktörün hassasiyet açıksa daha rahat gider. genede o sert toprakta rahat gidiyordu videonda. Yalnız yazdan neden sürüm yapıyorsunuz onu anlamadım. Yağmur yağarsa 1 karış derinede faydalı olursa hemen tavında süreceksin yoksa yazdan sürüm yapmak makinanı zorlaman ve mazotu boşuna yakmandır bence. birde tarla kesekli olur. biz genelde eylülde yağmur yumuşatınca süreriz.
Bende abiye neden yazdan sürüm yapıyoruz dedim. O da dedi yazdan sürersek toprak yanar daha verimli olur sonbahar ayında sürmeye göre dedi. Yağmurdan sonra sürmek daha rahat olur tabikide. Ama toprak çok sıkı ve ağır göründüğü gibi değil.