Zeytinyağı içirilmesi

Arkadaşlar merhaba; geçenlerde çiftliğe hayvancılıkla uzun yıllar uğraşmış bir arkadaşım geldi ve arada bir(2-3 ayda) ineklere zehirlenme ya da kabızlık gibi durumlarda 2,5 litreye yakın zeytinyağı içirmek iyi geliyor dedi, bana mantıklı geldi ama bu konuda daha derin bilgisi olan mutlaka vardır, yardımcı olabilir misiniz..

Ynt: Zeytinyağı içirilmesi

Rasyonda yağ kullanıyorlar ama bu şekilde 2-3 ayda bir birseferde vermek bence çok yanlış normal sağlıklı hayvanı sürdürmenin mantığını anlamadım,şişkinlik yada rumenin boşaltılması gereken durumlarda kullanlabir.

Ynt: Zeytinyağı içirilmesi

ziymut link=topic=61372.msg679992#msg679992 date=1357471272' Alıntı:
Arkadaşlar merhaba; geçenlerde çiftliğe hayvancılıkla uzun yıllar uğraşmış bir arkadaşım geldi ve arada bir(2-3 ayda) ineklere zehirlenme ya da kabızlık gibi durumlarda 2,5 litreye yakın zeytinyağı içirmek iyi geliyor dedi, bana mantıklı geldi ama bu konuda daha derin bilgisi olan mutlaka vardır, yardımcı olabilir misiniz..

kabızlık veya şişkinlik durumunda kullnılabilir. sağlıklı ikende kullanabilirsiniz, ama sağlıklı iken kullanmak mantıksız. çünkü aşı gibi bir koruyuculuğu yok. ertesi gün vücutta kalmaz yağ yani bir faydasını göremezsiniz. ve bu doz en fazla hayvanın kilosuna göre 500-700 gr olmalı rsikleri azaltmak adına
rikleri var mıdır?
kesinlikle evet.
en büyük ve en sık karşılaşılan riski yagı içirirken sadece yağ için değil her sıvı için gecerli cigerlere kaçması. bu miktar belli bir seviyenin üzerine çıkarsa hayvanı kaybetme riskiniz ortaya çıkıyor. sütü hayvan kendi isteğiyle içtiği için bu durum sözkonusu olmuyor süt için.

buriski nasıl azaltabiliriz? hayvana istemediği bi şeyi biz içiriyor isek ağzını açıp sıvıyı dokerken kesinlikle hayvanın dilinden tutmamlıyız ki hayvan normal yutkunma hareketlerine devam edebilsin

• Beğen
Tepkiler: babasultan40