GübreTaş'ı Çiftçi Zengin Etti...

Gübretaş ' tan 912 milyon lira ciro
Ana Sayfa» Şirketler13.05.2015 10:18
Gübretaş ' tan 912 milyon lira ciro

Gübre Fabrikaları TAŞ ' nin (GÜBRETAŞ), yılın ilk üç ayında konsolide cirosu 912 milyon liraya ulaştı.
GÜBRETAŞ açıklamasına göre, son yıllarda satış, ciro ve karlılık rekorlarıyla Türkiye ' nin en hızlı büyüyen şirketlerinden biri haline gelen GÜBRETAŞ, 2015 yılının ilk çeyreğine ait finansal sonuçlarını Kamuyu Aydınlatma Platformu ' nda (KAP) açıkladı.

Şirketin ana ortaklık payına düşen net karı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 71 artarak 32,8 milyon TL ' ye yükseldi. 2014 ' in aynı dönemine oranla satış gelirleri, net kar, Faiz Amortisman ve Vergi Öncesi Kar (FAVÖK) ve üretim artışı sağlayan GÜBRETAŞ ' ın, 31 Mart 2015 itibariyle konsolide cirosu 912 milyon TL ' ye ulaşırken ana ortaklık payına düşen net karı ise 32,8 milyon TL olarak gerçekleşti.

Böylece GÜBRETAŞ bir önceki yılın ilk çeyreğine oranla konsolide ciroda yüzde 6 büyümeyle yüzde 39 ' luk FAVÖK artışı gerçekleştirirken, ana ortaklık payına düşen net kar ise yüzde 71 ' lik artışla 32,8 milyon TL ' ye yükseldi.

GÜBRETAŞ, 2015 yılının ilk çeyrek sonuçları itibariyle Türkiye ' deki tesislerinde 140 bin ton kimyevi gübre üretimi yaparken, geçen yılın aynı dönemine göre üretiminde yüzde 9,4 ' lük artış sağladı. Bu dönemde GÜBRETAŞ, yurtiçindeki 605 bin tonluk satışla yurtiçinde toplam 534 milyon TL net satış geliri sağladı. İran ' daki bağlı ortaklığı Razi Petrokimya ' da ise 267 bin ton satış yapılarak geçen yıla kıyasla yüzde 7,3 artışla 450 milyon TL net satış geliri elde edildi.

GÜBRETAŞ Genel Müdürü Şükrü Kutlu, şunları kaydetti:

'Yılın ilk aylarında ülke genelinde kar yağışları nedeniyle tarımsal faaliyetlerde bir gecikme yaşansa da GÜBRETAŞ olarak satış gelirlerinde artış sağladık. Diğer yandan mart ayında deneme üretimine başlayan Yarımca ' daki 60 milyon avroluk tesis yatırımlarımızla da üretim gücümüzü artırıyoruz. Son yıllardaki istikrarlı büyümemizi devam ettirerek, bu yılı da yeni rekorlarla tamamlamayı hedefliyoruz.'

Ynt: GübreTaş'ı Çiftçi Zengin Etti...

Çiftçi kuruluşu dedikleri işletmelerin daha çiftçi dostu fiyatlar sunmasını bekliyoruz , piyasada emniyet subabı olmalarını bekliyoruz , ama beklentilerimizden çok uzaktalar. Keşke hem büyüse hemde çiftçiyi daha fazla düşünse.

gübretataş...
kalbi taş..

bizim burada eski büyükler gübre yokken bundan çok daha verim alırdık diyorlar..
gübreyi iyi bişeymiş gibi getirdi başımıza saldılar..

Çifçinin yanında gibi görünüp, sözde vadeli satış yaparak, bu sene 85 TL ye sattıkları DAP gübresini, piyasadaki bayiden peşin para 80 TL.ye aldım. Bayi bende tonlarca gübre alıp piyasaya versem 70 TL den çifçiye satardım diyor. Ve düşünün bayiye bırakılan fiyat benim tahminime göre 60 TL. filan olsa gerek. Bunu fabrikadan tonlarca gübre çeken tarım kredi kooperatifleri daha ucuza alacaktır. Hadi diyelim 60 dan alsa, el insaf kardeşim torbada 25 TL kar ederek çiftçiye kaktırmaya ne gerek var. Zaten Gübretaş tarım kredi kooperatiflerinin kendi fabrikası. Anlamak mümkün değil. Şu gübre ithalatını da açmaları gerek, bakalım %36 kireci yapıştırıcı olarak kullanan gübretaş mı çok satıyor, yoksa avrupadaki organik madde açısından zengin ve de hiç kireç kullanmayan gübre imalatçılarımı çok satıyor.