Kurban Bayramı öncesi tedirgin eden gelişme

SİVAS’ta 56 yaşındaki Bahattin Keleş kestiği inekten bulaşan şarbon hastalığı nedeniyle rahatsızlanınca hastanede tedaviye alındı.

Merkeze bağlı Direkli köyünde çiftçilik yapan evli ve 3 çocuk babası Bahattin Keleş, arazide rahatsızlanan ineği kesmek için komşusu Ahmet Doğan ile birlikte o bölgeye gitti. Hastalanan hayvanı komşusu Ahmet Doğan keserek yüzdü. Bahattin Keleş ise komşusunun kestiği hayvanın derisini çıplak elle tutarak poşete koydu. Evine dönen Keleş 5 gün sonra rahatsızlandı. Kolunda büyük şişlikler oluşan Keleş yakınları tarafından Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisi’ne götürüldü. Burada yapılan tahlil sonucunda Keleş’e şarbon hastalığı teşhisi konularak hastaneye yatırıldı.

Sol kolunda ve sol bacağında oluşan şişlikler ameliyat ile alındı. Sağlık durumu gün geçtikçe iyiye giden Bahattin Keleş’in şarbon hastalığına sol elinde bulunan küçük bir yaranın sebep olduğu öğrenildi. Tedavisi süren Keleş, 'Çoban beni arayarak dağda otlayan ineklerimden birinin rahatsızlandığını söyledi. Biz de kesip yüzdükten sonra o eti yedim. 3-4 gün sonra rahatsızlandım. Bunun üzerine hastaneye başvurdum. Şarbon olayını tespit ettiler. Ameliyat oldum. Kolumda bulunan kistler alınmasaydı, kalbe zarar verirmiş. Ölümden döndük' dedi.

Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servis Sorumlusu Doç. Dr. Hakan Şekvi Eren, 'Hayvandan insana şarbon deri yolu ile bulaşır. İnsanın vücudunda her hangi bir kesi var ise ya da ufak bir yara dahi olsa o bölgeye şarbon mikrobu yerleşir. Deri şarbonu dediğimiz hastalık meydana gelir. Bu da bulaşıcı bir hastalıktır. İnsanlar şarbonlu bir hayvan ile temas etikleri zaman en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları gerekir' diye konuştu.

Hadi bakalım birileri et fiyatlarını aşağı çekmeye çalışıyor olmasın?